
„Kvůli výživnému šel otec dvakrát sedět,“ říká Eliška. Změnu od Marksové vítá
Výživné na svoje děti neplatí 23 tisíc rodičů. Jejich potomci pak často musí vyžít jen s jedním příjmem. Rodinám chce nyní pomoci ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Navrhuje, aby za neplatiče platil stát alimenty až 2500 korun a po dlužnících by pak vyplacenou částku vymáhal Úřad práce ČR. Podle oponentů je ale návrh nesystémový a neřeší příčiny.
Otce Elišky (23) nedávno propustili z vězení. Byl tam už podruhé – kvůli tomu, že za svoji dceru v životě nezaplatil na výživném ani korunu. „Otec na mě neplatil, i když jsme ho zažalovali, raději šel dvakrát do vězení. A já z toho nic nemám,“ řekla Blesk.cz.
Přestože už Eliška jeho peníze nepotřebuje, dluží jí na výživném několik set tisíc, které už zřejmě nikdy neuvidí. „Proto mi přijde, že je takový návrh smysluplný. Stát má určitě větší šanci vymoci peníze, než mám já,“ myslí si mladá žena.
V současné době je neúplných rodin zhruba půl milionu. „Podle údajů ministerstva spravedlnosti, které máme k dispozici, bylo v roce 2013 vydáno celkem 45 722 soudních rozhodnutí o stanovení vyživovací povinnosti. Z trestného činu zanedbání vyživovací povinnosti bylo v tomto roce obviněno 12 554 osob,“ uvedl Petr Sulek z ministerstva práce a sociálních věcí. Ve vězení pak podle ministryně Michaely Marksové ročně kvůli výživnému skončí asi 10 tisíc osob.
Kritici: Je to nesystémová cesta
Problém měl pomoci vyřešit návrh zákona, se kterým Marksová ale už loni v koalici neuspěla. Na zálohové výživné od státu by dosáhli rodiče s příjmem do 2,7násobku životního minima (zhruba 13 tisíc korun), kterým druhý rodič na děti nevyplácí alimenty. Dávka by byla maximálně 2500 korun měsíčně.
Návrh má ovšem několik oponentů. Například poslankyně Radka Maxová (ANO) tvrdí, že je nesystémový. „Neřeší to příčinu, tedy špatnou vymahatelnost toho stanoveného výživného, a pak samozřejmě nesouhlasím s tím, aby to platili ostatní daňoví poplatníci,“ řekla Blesk.cz Maxová, podle které by za nezodpovědné rodiče neměli doplácet všichni daňoví poplatníci. S tím souhlasí i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.
Systémově mělo oblast neplacení výživného vyřešit odebírání řidičských průkazů do doby, dokud dlužníci nezačnou platit. Jenže i když jde v praxi o účinný nástroj, soudy ho zatím využívají jen okrajově.
Samoživitelé bez výživného mají nárok na dávky
V současné době mají samoživitelé, kterým bývalý partner neplatí výživné, možnost alespoň požádat Úřad práce ČR o dávku v hmotné nouzi (včetně mimořádné okamžité pomoci), případně o dávku státní sociální podpory. V rámci žádosti o tyto dávky musí rodič mimo jiné doložit rozsudek soudu o výživném.
„V případě, že vyživovací povinnost není po dobu delší než čtyři měsíce plněna, nárok nezletilého dítěte na výživné je nutné uplatnit podáním trestního oznámení,“ řekla Blesk.cz Kateřina Beránková z generálního ředitelství Úřadu práce ČR. V opačném případě by totiž určené výživné bylo počítané jako další příjem, byť fakticky hrazeno není. Dávka by pak byla logicky o to nižší.
Návrh obrysů zákona o zálohovém výživném chce ministryně Marksová v nejbližší době předat vládě. Loni s velmi podobným záměrem už jednou neuspěla.
Neplatičů je zhruba 7%, tak proč chce zase tahle odpudivá feministka rozhazovat?