Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno, déšť 14°C

Marksová chce zaskočit za neplatiče alimentů. Návrh ale narazí u opozice

Autor: ČTK, zst - 
4. dubna 2016
10:45

Až 2500 korun měsíčně by mohl stát poskytovat za neplatiče alimentů jako zálohové výživné. Dostaly by ho rodiny s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Po dlužnících by vyplacenou dávku pak vymáhal úřad práce. Plánuje to ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Opoziční poslankyně Markéta Adamová (TOP 09) považuje návrh za špatný signál veřejnosti.

Návrh obrysů zákona o zálohovaném výživném chce Marksová brzy předat vládě. Už loni ale s podobným záměrem v koalici neuspěla. V pondělí kritizovala ministerstvo spravedlnosti, které vede Robert Pelikán (ANO). Podle ní ke zlepšení situace nic nepodniklo.

Neúplných rodin je kolem 500 tisíc, ve 46 tisících případů ročně rozhodují soudy o placení výživného, polovina lidí neplatí. Každoročně je odsouzeno kolem 10 tisíc lidí za to, že neplatí. I kdyby v každé rodině bylo jen jedno dítě, dostaneme poměrně velké číslo,“ uvedla ministryně.

K zavedení náhradního výživného se vláda zavázala v koaliční smlouvě. Podle Marksové se ministerstvo spravedlnosti řešení situace samoživitelek po nástupu vlády ujmout nechtělo, její resort se tedy „úkolu ujal“. S prvním návrhem takzvaného věcného záměru zákona přišel koncem roku 2014. Loni ho koalice odmítla.

ANO nechtělo novou sociální dávku. Říkalo, že se mají najít jiné způsoby. Ty leží na ministerstvu spravedlnosti. To během roku neudělalo vůbec nic, co by v této zemi pomohlo zlepšit situaci samoživitelek a samoživitelů,“ kritizovala resort spravedlnosti Marksová. Justici má na starosti koaliční hnutí ANO.

Podle Marksové se nynější návrh od toho předešlého příliš neliší. Na zálohové výživné od státu by dosáhli rodiče s příjmem do 2,7násobku životního minima, jimž bývalý partner či partnerka alimenty neplatí. Dávka by činila maximálně 2500 korun měsíčně. Nezapočítávala by se do příjmu pro rozhodování o další pomoci od státu. Po dlužnících by vyplacenou podporu pak vymáhaly úřady práce. Pokud by nic nezískaly zpět, stát by podle odhadů zaplatil ročně asi 700 milionů korun.

Stát bude platit za nezodpovědné rodiče?

Nesouhlasí s tím ale opozice. Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Adamové není taková dávka nutná, a to v žádné podobě. „Nevidím důvod, proč by společnost jako celek měla poskytovat náhradu za nezodpovědného rodiče, který není ochoten dostát svým závazkům vůči svému dítěti či dětem. Soudy by měly soudní spory o dlužné alimenty řešit rychleji a důsledně postihovat dlužné rodiče,“ napsala poslankyně v prohlášení.

Nelze dávat signál, že závazky těchto lidí uhradí stát z daní všech občanů, tedy především těch zodpovědných. Nevěřím, že stát bude úspěšněji dlužné alimenty vymáhat, nedaří se to ani na Slovensku, kde tento instrument už před časem zavedli,“ dodala Adamová, která se zabývá sociálními tématy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa