Češi jsou lacinou pracovní sílou Evropy. Analytička: Můžeme si za to sami
Česká republika je osmá země s nejnižšími hodinovými náklady na zaměstnance v Evropě. Češi nedosahují ani jedné třetiny toho, co mají v sousedním Německu. Vyplývá to z nově zveřejněných dat evropského statistického úřadu Eurostat. Podle odborníků si za nízkou mzdu, která hlavně určuje náklady na zaměstnance, můžeme přitom sami.
V evropském porovnání je na tom Česká republika podprůměrně. Hodinové náklady na zaměstnance zde činí 9,9 eura (267 korun). Počítá se sem také sociální a zdravotní pojištění, všechny zaměstnanecké benefity, třinácté platy, stravenky anebo příspěvky na dopravu.
Česko nedosahuje ani jedné třetiny toho, jaké jsou náklady na pracovníky v sousedním Německu. Tam na ně zaměstnavatel za hodinu platí průměrně 32,2 eura (asi 870 korun). Vůbec nejdražší jsou zaměstnanci v Dánsku. Zde jednotlivec stojí firmu v průměru 1115 korun za hodinu. To je více než čtyřnásobek České republiky. Podle analytičky Markéty Šichtařové existuje mnoho ekonomických vysvětlení, proč jsou mzdy tak nízké, ale žádné není úplně bezvýhradné a nevysvětluje, proč jsou rozdíly tak velké.
„Ukazuje se, že nakonec největším důvodem bude psychologie,“ myslí si analytička. „Můžeme argumentovat například produktivitou práce, vybaveností, kapitálem a všechno by to byla pravda, ale žádná z těchto vysvětlení nedokáže stoprocentně vysvětlit takhle velký rozdíl,“ řekla Šichtařová pro Blesk.cz.
Nízké platy, ale také nízká cena výrobků a služeb je podle odbornice dána jen v naší hlavě. „My máme třeba pořád pocit, že naše výrobky v zahraničí nemůžou konkurovat kvalitou a tím pádem srážíme dolů cenovou hladinu (prodáváme levněji, pozn. red.) a tím pádem v celé ekonomice srážíme i tu mzdovou úroveň,“ míní Šichtařová. Podle odbornice je to dáno určitou „zakonzervovaností“ v naší ekonomice.
„Pracujeme hodně, je nám to k ničemu“
Analytička ale zmiňuje i hmatatelnější důvody. Těmi je například nižší produktivita práce v Česku. Ta ale podle Šichtařové neznamená, že by Češi pracovali méně.
„O tom to vůbec není. Tou ekonomickou produktivitou se rozumí takové věci jako třeba vybavenost kapitálem,“ řekla. Na jednoho pracovníka v Německu tak mohou například připadat čtyři počítače, zatímco v Česku jenom jeden. „Takže i kdybychom se strhli tím, jak se snažíme pracovat, tak kvůli tomu zázemí to Německo nedoženeme,“ dodala.
Průměrná hodinové náklady na zaměstnance činily v celé Evropské unii v roce v roce 2015 25 eur (v přepočtu asi 675 korun). Jedná se o celou ekonomiku, ze které z metodologických důvodů Eurostat vyjmul mzdy státních zaměstnanců a pracujících v zemědělství. Meziročně se v celé Evropské unii náklady na zaměstnance zvýšily o dvě procenta. Ty se v České republice snižovaly od roku 2012, kdy byly na svém maximu (10 eur), teprve nyní se dostávají opět na původní hodnotu.
Jako , kdyby to rozdával ze svýho ,hnusa starýho syn.