ONLINE CHAT
Dobrý den, jak je to prosím s přestávkami na jídlo, pokud vykonávám práci (obsluha čerpací stanice) a nemohu opustit pracoviště ani zavřít prodejnu. Mám mít tuto dobu odečtenou z odpracovaných hodin bez nároku na mzdu nebo ji musí zaměstnavatel proplatit. Děkuji (Dana)
Foto
Dobrý den, pokud pracujete jako obsluha čerpací stanice a nemůžete svojí pracovní činnost přerušit, zaměstnavatel je povinen vám umožnit základní hygienické potřeby a občerstvení. V tomto případě se přestávka na jídlo a oddech započítává do pracovní doby.
Dobrý den pracuji jako fakturantka, mám 10 500,-.Je to správné? Děkuji(Věra)
Foto
Dobrý den, vaše pracovní pozice je zařazena do třetí skupiny prací s minimální zaručenou mzdou od 1.1.2016 ve výši 12.100,- Kč.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se Váš úřad zabývá i anonymy. Náš zaměstnavatel viditelně porušuje zákoník práce a i když se snažíme odkazovat na zákoník práce, nereaguje na to. Pokud bychom napsali anonym, protože se bojíme o práci, abychom o ni nepřišly, budete to prošetřovat? (Karla)
Foto
Dobrý den, oblastní inspektoráty práce se zabývají všemi podněty podatelů, ať již signovanými nebo anonymními. Kontroly jsou prováděny na základě plánu kontrol a ne každý podnět je okamžitě zařazen ke kontrole.
Dobrý den, minimální mzda 9.900 nebo 58.70 za hodinu je prosím čistá a nebo hrubá před zdaněním? Jak je to prosím se zaměstnáváním invalidů. Moc děkuji. Iveta Šmerová(Iveta Šmerová)
Foto
Dobrý den, minimální mzda 9.900,-Kč je hrubá před zdaněním, z této částky se platí srážková daň, sociální a zdravotní pojištění. U pracovníků s omezeným pracovním uplatněním je minimální mzda od 1.1.2016 9.300,-Kč.
Zaměstnavatel nám nařizuje soboty nad rámec pracovního fondu. Pak nám za to poskytuje náhradní volno když není práce, treba po hodině chodíme dříve domů. Stejně tak se vsemi st.svátky. Má právo nám to neplatit? Děkuji(PAVEL B.)
Foto
Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci ve smyslu § 114, odst. 1 zákoníku práce vyplatit mzdu za práci přesčas v termínu splatnosti mzdy a příplatek do třech měsíců pokud si zaměstnanec za něj nevybere neplacené náhradní volno, za práci v sobotu má navíc nárok na příplatek ve výši nejméně 10%, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodne na jiném způsobu a výši příplatku. Za státní svátky náleží zaměstnanci placené náhradní volno nebo mzda a příplatek ve výši 100% z průměrného výdělku.
Byl jsem zaměstnán u zahraniční firmy, ale pracoval jsem v ČR. Zaměstnavatel mi nezaplatil, tak jsem dle zákona ukončil pracovní poměr. Zaměstnavatel se mnou nekomunikuje a neposlal mi výplatní pásky a všechny doklady o ukončení poměru. Díky tomu nemohu uzavřít daně a ani podat na něho trestní oznámení. Kontaktoval jsem pracovní úřad v Německu, aby mi tato potvrzení poslal, ale ani on se mnou nekomunikuje. Prosím o radu na koho se mám obrátil, případně co mohu dělat. (Petr)
Foto
Dobrý den, povinností zaměstnavatele při skončení pracovního poměru je vydat zápočtový list a v odděleném potvrzení výši průměrného výdělku. Pokud jste ukončil pracovní poměr pro nevyplacenou mzdu podle § 56, písm. b) zákoníku práce, máte nárok na náhradu mzdy v délce výpovědní doby. Můžete se obrátit na oblastní inspektorát práce s podnětem ke kontrole.
Dobrý den, prosím Vás, jaký je průměrný hrubý plat asistenkty v administrativě v Praze ? Děkuji za odpověď. Havránková(Havránková )
Foto
Dobrý den. Zákon nerozlišuje zda je práce konána v Praze nebo v jiném místě. Pro práci asistentky je stanovena nejnižší úroveň zaručené mzdy podle podrobného popisu vykonávané práce od 2. skupiny tj. od 10 900 Kč/měsíc.
Mám tarifní plat 10900 bez všech příplatků,je to v pořádku?Pracuji jako topič v nepřetržitém provozu(Živný Jaroslav)
Foto
Dobrý den, na váš dotaz nelze jednoznačně odpovědět, neboť výše mzdy je závislá v jaké kotelně provádíte svůj výkon práce. Obecně lze uvést, že nejnižší úroveň zaručené mzdy začíná ve 2. skupině prací na částce 10.900,- Kč, dle účinného nařízení vlády.
Dobrý den,pracuji jako prodavačka v pultové prodejně potravin.Mzda je mi vyplácena ve 2skupině.Dle mého bych,ale měla být zařazena do 3skupiny.Jak se,ale domoci u majitelky aby mě vyplácela dle mzdy ve 3skupiny.Dekuji(And)
Foto
Dobrý den, pokud pracujete jako prodavačka s inkasem peněz, máte nárok být zařazena do třetí skupiny prací s minimální zaručenou mzdou 12.100,-Kč. Váš zaměstnavatel porušuje § 112, odst. 1, zákoníku práce, kde mu ve správním řízení hrozí pokuta až do výše dvou milionů korun.
Dobrý den, pokud zjistím, že můj zaměstnavatel porušuje zákon a okrádá mě, jak dále postupovat? Je nutné toto nahlásit na inspektorát práce i "s podpisem", nebo se dá oznámení udělat anonymně? V případě jmenného ohlášení mi totiž logicky hrozí výpověď ... důvod by si určitě zaměstnavatel našel. Děkuji za odpověď(Nihuca)
Foto
Dobrý den, právem každého zaměstnance je podat podnět na oblastní inspektorát práce v případě, že zaměstnavatel neplní povinnosti vůči zaměstnancům, které mu vyplývají z právních předpisů. Podnět můžete podat podepsaný nebo anonymně. Oblastní inspektoráty práce nevymáhají individuální pohledávky zaměstnanců, ale řeší pouze správní delikty vyplývající z kontrolní činnosti.
Dobrý den pane inženýre, po výhře u soudu O neplatnosti výpovědi jsem obdržela nové pracovní pověření, že budu vykonávat : technicko hospodářského, obchodního a provozního zaměstnance za 10.000,- hrubého + 5.200,- osobního ohodnocení, které stejně nedostanu. Do jaké skupiny by jste mne tedy zařadil ? Děkuji Vám za odpověď(Vlaďka)
Foto
Dobrý den, pro správné zařazení je třeba znát podrobnější popis Vámi konané práce. Mzda ve výši 10 000 Kč odpovídá nejníže zařazeným pracovním činnostem jako je např. pomocné práce v obchodním provozu, pomocné práce při výrobě jídel, běžné úklidové práce apod.
Dobrý den, pracuji jako obsluha čerpací stanice ve dvousměnném provozu . Ve smlouvě mám týdenní úvazek 38,75 hod. Jaká je minimální mzda, patřím do 2. nebo 3. tarifní třídy. Děkuji moc za odpověď(Petr)
Foto
Dobrý den, pokud pracujete jako venkovní obsluha čerpací stanice bez inkasa peněz, jste zařazen do 2. skupiny prací s minimální zaručenou mzdou 10.900 ,-Kč, pokud však pracujete s inkasem na prodejně, jste zařazen pak ve 3. skupině prací s minimální zaručenou mzdou 12.100.- Kč.
Dobrý den, jsem částečně invalidní a zaměstnavatel mi platil 50,-kč hrubého na hodinu.Pracovala jsem 6 hodin denně jako prodavačka - pokladní.Dával mi zaměstnavatel dostatek mzdy?Pokud ne,kam se mám obrátit? Děkuji(Műllerová)
Foto
Dobrý den, práce prodavačky pro skupinu zaměstnanců zařazených podle ustanovení § 4 NV č. 567/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, odpovídá nejnižší úrovni zaručené hodinové mzdy ve výši 67,20 Kč.
Dobrý den, jsem zaměstnaná jako vedoucí obchodu COOP konzum, kde vedu evidenci, prodávám, s pracovní smlouvou na dobu neurčitou, rozpisem pracovní doby pondělí až sobota, jedním dnem volna (úterý) a úvazkem na 40 hod.týdně. Jelikož nejsou lidi a tudíž nemám žádného zástupce, jen brigádníka na úvazek 11 hod.týdně, musím být v práci denně od 7,00 do 16,30, v sobotu 6,30 – 11,00 hod., tj. 51 hod. týdně (stanovená otevírací doba denně 7,30 – 16,00, sobota 7,00 – 10,30 hod.). Jelikož musím být jako vedoucí a jediná kdo má klíče v práci denně, mám spoustu přesčasů, které mi zaměstnavatel nechce proplácet, mimo to mi proplácí hodiny podle rozpisu (kde mám i den volna) a ne podle otevírací doby, kdy tady skutečně musím být. K tomu mi odečítá 1 hod. denně na oběd a svačinu, které si vzhledem k nepřetržité pracovní době bez polední pauzy nemohu vybrat. Mám určenou hodinovou mzdu od 1.1.2016 na 65 Kč/hod. Do té doby to bylo 64 Kč/hod. Tento stav trvá několik měsíců. Na co mám nárok a jak postupovat. Děkuji(Archlebová Jana)
Foto
Dobrý den, vzhledem k tomu, že neuvádíte jak máte rozvrženou pracovní dobu (rovnoměrně, nerovnoměrně), nelze zcela jednoznačně posoudit, zda dochází k porušování zákoníku práce. Pokud svůj pracovní proces nemůžete přerušit, nemůže být přestávka na jídlo a oddech odečítána z pracovní doby.
Dobrý den, jsem zaměstnavatel řidiče dodávkového automobilu do 3,5 t (zařazen do 2.skupiny prací). Ve mzdovém výměru má 10.000 Kč, čímž splňuji minimální mzdu, ale nevím jestli je to správně, když zaručená mzda je 10.900 Kč. Účetní mi tvrdí, že zaručenou mzdu musí dodržovat převážně státní zaměstnanci a já pouze tu minimální a vše záleží na mé domluvě se zaměstnancem. Poraďte mi prosím, jak je to správně, nerad bych v případě kontroly dostal pokutu. Děkuji za odpověď Buchta.(Buchta)
Foto
Dobrý den. Oblast odměňování "mzdou" v podnikatelské sféře se řídí NV č. 567/2006 Sb., odměňování "platem" ve státním sektoru se řídí NV č. 564/2006 Sb. Minimální mzda je pouze 1.stupněm zaručené mzdy. Mzda je rozdělena do 8 skupin. Práce řidiče dodávkového automobilu do 3,5 t je zařazena do 2. skupiny a od 1.1.2016 je pro ni stanovena nejnižší úroveň zaručené měsíční mzdy ve výši 10 900 Kč.
Zdravím a dobrý večer.Chtěl bych se zeptat na tu zaručenou mzdu.pracuji v elektro firmě jako montážník a je mi 45 let. Minulý rok jsem si dodělal vzdělání a to elektrikář a ukončil s vyučním listem a §50 co elektrikář potřebuje. Přes to že se u nás nějaké peníze přidávali a i přes ukončené vzdělání jsem vlastně po mých urgencích ,kdy říkali budeš mít jako elektrikář papír přidáme ti,tak vlastně o jednu třídu z jen montážník H6H na eletro H7 jsem dostal až až v lednu.A to jsem i i elektro práce vykonával už před tím a to víc jak dva roky.Můj dotaz je: Menělo být přidáno hned po doložení vyučení a ne až po 6 měsících? A jestli ano tak co s tím Děkuji(Gerhart František)
Foto
Dobrý den, vaše práce je zařazena do třetí skupiny prací dle Nařízení vlády č.567/2006 Sb. (NV č.233/2015 Sb.), s minimální zaručenou mzdou ve výši 12.100,- Kč. Je na zaměstnavateli, jakým způsobem a kdy ohodnotí svého zaměstnance zvýšením mzdy. Pokud by váš zaměstnavatel však zvýšil tarifní mzdu ostatním zaměstnancům na srovnatelných pracovních pozicích dříve než vám, mohlo by se jednat o nerovné zacházení a porušení § 110, odst.1, zákoníku práce.
Dělám dojičku v kravíně a mám 15 000 kč hrubého. Je to v pořádku? Pracovní doba mi začíná ve 3.30. Neměla bych mít příplatky za noční směnu?(Bendovka)
Foto
Dobrý den, práci dojičky lze zařadit do 3. skupiny prací, pro něž je přiznána od 1.1.2016 nejnižší úroveň měsíční zaručené mzdy ve výši 12 100 Kč (71,60 Kč za hodinu). Za noční práci (od 22:00 do 6:00 hodin) náleží zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek ve výši nejméně 10% průměrného výdělku.
Dobry den pracujem 37.5 hod. tyzdenne zamestnavatela som upozornila 4.1. 2016 o vydani mzdoveho vymeru obdrzala som ho v polovici ledna ale nakolko suma nezodpovedala mojmu uvazku tak som to nepodpisala t.j.58.70 kc nemam mzdovy vymer ale nariadil mi pracovat vikendy inak mi da vytykaci list a skoncim na ukor mojich prescasou dosahujem minim. mzdu (Katarina Tobiasova)
Foto
Dobrý den, z vašeho dotazu nevyplývá skutečnost, zda vám zaměstnavatel vyplácel minimální zaručenou mzdu v minimální výši 58.70 Kč, bez práce přesčas a příplatků za práci v sobotu a neděli, již od 1.1.2016.
Pracuji jako uklízečka ve školce. Pracovní dobu mám od 7-12 a pak 16-19. Kromě úklidu pomáhám třeba i s oblékáním dětí na vycházky apod. Mám plat 12 000 Kč hrubého. Neměla bych mít víc, když mám vlastně trhanou směnu? (Babča)
Foto
Dobrý den, k vašemu dotazu je třeba rozlišit, zda jste zaměstnána v soukromé nebo státní školce. V soukromé školce budete odměňována "mzdou" a ve státní školce "platem". Příplatek za rozdělenou směnu náleží pouze v odměňování platem, a to ve výši 30% průměrného hodinového výdělku za každou takto rozdělenou směnu.
Šéf se snaží ušetřit. I když je práce dost, tak nepřijímá nové lidi a všechno musíme oddřít my. Děláme dvanáctky (od 6 do 18 hod.) Kolik za sebou jich nepřetržitě můžeme odpracovat? Dneska je to moje šestá v řadě. (Nováková)
Foto
Zákoník práce stanovuje, že délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin, odpočinek mezi směnami musí být nejméně 11 hodin a odpočinek v týdnu nejméně 35 hodin. Z obsahu vašeho dotazu nevyplývá, že by došlo k porušení těchto podmínek.
Jak dlouho musí zaměstnavatel uchovávat evidenci pracovní doby zaměstnanců? Mám hodně nevybraných (a neproplacených) přesčasových hodin ještě z léta, kdy jsem dělal přesčasy kvůli dovoleným. Teď mi šéf tvrdí, že už mé hodiny navíc "propadly". Jenže když jsme si je chtěl vybrat, tak se to nikdy nehodilo (nemoci kolegů, vánoce apod.). Jak mám postupovat?(Hanousek)
Foto
Dobrý den, zaměstnavatel je povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci odpracované pracovní doby - § 96 odst. 1 zákoníku práce. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnanci nahlédnout do této evidence pracovní doby a umožnit mu pořízení výpisů popř. stejnopisů na náklady zaměstnavatele. Archivace dokladů se řídí vnitřním spisovým řádem zaměstnavatele v návaznosti na zákon o archivnictví. Náhradní volno by měl zaměstnavatel poskytnout v době 3 měsíců po vykonání práce, pokud se s zaměstnancem nedohodl na jiné době.
Pracuji u praktického lékaře jako zdravotní sestra. Mám 15 000 korun hrubého. Neměla bych brát víc?(Laděna)
Foto
Dobrý den, pro vaší profesi je stanovená od 1.1.2016 nejnižší úroveň zaručené mzdy 13.300,- Kč.
Pracuji jako floristka a prodavačka květin. Základní plat mám 11 200 Kč hrubého. Je to v pořádku?(Helena)
Foto
Dobrý den, v roce 2015 byla minimální zaručená mzda ve 3. skupině prací dle nařízení vlády č.567/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, 11.200,- Kč pro profesi, kterou vykonáváte. Od 1.1.2016 je pro vaší profesi nejnižší úroveň zaručené mzdy 12.100,- Kč.
Pracuji v malé firmě. Výplatní den máme 12. v měsíci. Jenže jsem ještě nedostala výplatu nejen za prosinec, ale ani za listopad. Ředitelka se furt jen vymlouvá. Mám chuť už do práce prostě nepřijít. Vadí mi, že dělám zadarmo. Co mám dělat? (veronika)
Foto
K vašemu dotazu vám sdělujeme, že vaší problematiku řeší § 141, odst. 1, zákoníku práce, kde termín splatnosti mzdy je poslední den následujícího měsíce po vykonané práci. Váš zaměstnavatel tuto zásadu hrubým způsobem porušuje a doporučujeme vám se se svými oprávněnými pohledávkami obrátit na soud. Rovněž můžete podat podnět ke kontrole na příslušný oblastní inspektorát práce podle místa výkonu práce.
Zaměstnavatel nám nedává originály zápočtových listů, ale posílá nám do emailu kopie. Prý nám dá originály jen v případě výpovědi. Je tento postup správný? (Kilián)
Foto
Dobrý den, písemnosti týkající se vzniku, změn a skončení pracovního poměru, důležité písemnosti týkající se odměňování, záznam o porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, musí být doručeny zaměstnanci do vlastních rukou - ustanovení § 334 odst. 1 zákoníku práce. Způsoby doručení do vlastních rukou jsou specifikovány v ustanovení § 334 a násl. zákoníku práce.
Můžu o polední pauze opustit pracoviště? Rád bych se šel na chvíli projít a protáhnout (pracuji u stroje a jsem většinu dne v předklonu). Nadřízený ale chce, abychom si oběd snědli v šatně a neopouštěli pracoviště.(Kubík)
Foto
Přestávka na jídlo a oddech je řešena v § 88 zákoníku práce, zaměstnanec má nárok na přestávku minimálně 30 minut, kterou lze rozdělit na dvě části, přičemž jedna musí činit nejméně 15 minut. Přestávka na jídlo a oddech se nezapočítává do pracovní doby a tudíž zaměstnanec může pokud to provozní důvody dovolí i opustit na tuto dobu pracoviště.
U nás ve firmě máme neustále opožděné výplaty. Výplatní den je 15. a běžně nám výplaty chodí až okolo 25. Prosincovou výplatu jsme dostali dokonce v pátek 29. ledna. Mě to až tak nebolí (manželovi chodí výplata včas), ale někteří kolegové opravdu žijí od výplaty k výplatě a nemají dětem na svačiny. Má zaměstnavatel nějakou lhůtu, po kterou může s výplatou mzdy meškat? Můžeme s tím udělat něco my, jako zaměstnanci? (Hodaska)
Foto
Dobrý den, zaměstnavatel je povinnen stanovit zaměstnanci pravidelný termín výplaty mzdy a splatnosti mzdy. Termín výplaty je sjednán v rámci období následujícího kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu. Termín splatnosti je zákonem stanoven v ustanovení § 141 odst. 1 zákoníku práce, mzda je splatná nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém zaměstnanci vzniklo právo na mzdu. Z pohledu zákona zaměstnavatel splní povinnost, když mzdu vyplatí v termínu splatnosti.
Dělám řidiče kamionů. Jsem zaměstnancem továrny a rozvážím její zboží v rámci ČR. Mám 15 000 Kč hrubého. Neberu málo?(Radek)
Foto
Pracovní pozice řidič kamionu je zařazena do třetí skupiny prací s minimální zaručenou mzdou od 1.1.2016 12.100 Kč.
Mám pracovní dobu od 8 do 16.30. Své lékaře si (ke spokojenosti zaměstnavatele) vyřizuji většinou mimo pracovní dobu. Horší je to s dítětem. Dětští lékaři neordinují ve večerních hodinách. Šéf mě ale s dcerou odmítá na vyšetření pouštět (alergologie, kardiologie, neurologie). Prý si mám vzít dovolenou. Mám pravdu?(Ivča)
Foto
Návštěva lékaře nebo doprovod člena rodiny k lékaři, je upraven v nařízení vlády č.590/2006 Sb., kde v bodě osm, písmeno a) máte nárok na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však jeden den, s náhradou mzdy, jde-li o doprovod dítěte. Zaměstnavatel má nárok na potvrzení o délce ošetření u lékaře.
Mám nastoupit jako obsluha benzinové pumpy. Při pohovoru mi ale řekli, že pokud mi někdo odjede bez placení, musím to zaplatit ze svého. Těžko ale vyběhnu zpoza kasy a vrhnu se pod auto. A to nemluvím o tom, že nástupní plat je 10 000 Kč hrubého. Má na tenhle postup zaměstnavatel nárok? (Dana)
Foto
Dobrý den, zaměstnavatel nemůže přenášet riziko z výkonu práce na zaměstnance - ustanovení § 346b odst. 2 zákoníku práce.
Jsem úřednice a po rodičovské dovolené mi v práci úplně sebrali osobní příplatek. Prý mě berou jako nového zaměstnance a musím začít od nuly. Co a to zákon?(Blanka)
Foto
Dobrý den, osobní příplatek je nenárokovou složkou platu, jeho přiznání se řídí ustanovením § 131 zákoníku práce.
Pomáháte i se šikanou? V práci nás terorizuje šéfová. Dvě kolegyně skončily na psychiatrii. Jedna je teď na neschopence, druhá dostala invalidní důchod "na hlavu". Bohužel jde o nadaci a nikdo (kromě správní rady), komu bychom si mohly stěžovat, neexistuje. Šéfová je na nás sprostá, háže po nás věci, vytýká nám nesmysly, uráží nás a ponižuje.(Monika)
Foto
V tomto případě, který popisujete se může jednat o podezření z naplnění skutkových podstat trestných činů dle trestního zákoníku. Doporučujeme vám se obrátit na orgány činné v trestním řízení a podat trestní oznámení.
Dělám ve fabrice u pásu. Přestávku na oběd máme přesně 30 minut. Pokud přijdeme třeba jen o minutu později, odečtou nám z denního výkazu celou hodinu. Stačí tak, aby byla fronta na záchod (a bývá často) a hned jsem o pár hodin a peněz chudší. Má na tenhle přístup zaměstnavatel právo? Zmeškané minuty nás nenechá nadělat a strhává nám celé hodiny. (Lída)
Foto
Dobrý den, zaměstnavatel jedná v rozporu s platnými pracovněprávními předpisy. Za vykonanou práci vám náleží mzda, plat nebo odměna. Nelze z odpracované doby odečítat dobu za pozdní příchody - ustanovení § 346b zákoníku práce.
Ucházím se o práci ortodontické asistentky. Netuším ale, o jaký plat si mám říct. Na kolik bych měla nárok podle zaručené mzdy?(Jitka)
Foto
Dobrý den, dle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (NV č.233/2015), vám přísluší minimální zaručená mzda ve 4. skupině prací ve výši 13.300,-Kč.
V pracovní smlouvě mám odměnu 50 Kč za hodinu. Abych měla 9900 Kč musím se prý víc snažit na přesčasech. Podle šéfa rozhoduje konečná částka na výplatní pásce, hodinová mzda není důležitá. Má pravdu? (Marie)
Foto
Dobrý den, od 1.1.2016 je nejnižší úroveň minimální mzdy ve výši 9 900,- Kč což je 58,70 Kč za hodinu. Minimální mzda je nejnižší úroveň zaručené mzdy, zaručená mzda je odstupňovaná podle druhu vykonávané práce.
Jaká je minimalní mzda při 30ti hod. prac. uvazku? Jakym způsobem se to krátí? Děkuji. (Andrea)
Foto
Vzhledem k tomu, že neuvádíte jakou konkrétní pracovní činnost vykonáváte, vám sdělujeme, že minimální zaručená mzda od 1.1.2016 pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin je 9.9OO,-Kč. Při zkráceném pracovním úvazku se minimální mzda úměrně krátí.
Pracuji jako zdravotní sestra na LDN v malém městě. Mám základní plat ve výši 14 900 Kč hrubého. Reálně beru samozřejmě víc, protože sloužím noční a víkendy. Podle nadřízených je tak tedy vše v pořádku. Já si to nemyslím. Na jako odměnu za práci mám nárok?(Jaroslava)
Foto
Dobrý den, z Vašeho dotazu nevyplývá v jakém režimu jste odměňována, zda se jedná o mzdu nebo o plat. Režim mzdy se řídí ustanovením Nařízení vlády číslo 567/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, režim platu se řídí ustanovením Nařízení vlády číslo 564/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Dělám stejnou práci jako můj kolega, mám ale o několik tisíc korun nižší plat. Když jsem se ptala nadřízeného na důvod, řekl mi, že se obecně ví, že muži pracují víc a lépe, protože je nerozptylují myšlenky na rodinu a na to, co večer uvaří. Přijde mi to jako blábol. Můžu se proti nepoměru v platech bránit?(Vanda)
Foto
Ve vašem dotazu neuvádíte zda máte rozdílnou tarifní mzdu nebo pohyblivou složku mzdy. Dle § 110, odst. 1, zákoníku práce, přísluší všem zaměstnancům za stejnou práci stejné hodnoty, odpovědnosti a namáhavosti stejná tarifní mzda. Projevy vašeho zaměstnavatele mohou zakládat naplnění skutkové podstaty diskriminace dle 16 zákoníku práce, neboť zaměstnavatel je povinnen zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci v oblasti pracovních podmínek a odměňování.
Než jsem šla na mateřskou a rodičovskou, pracovala jsem v obchodním řetězci. Po třech letech doma se tam teď budu vracet. Jenže na svůj původní plat, zatímco kolegyním se za ty tři roky plat zvýšil o několik tisíc. Mám právo na stejnou částku jako ony?(Gábina)
Foto
Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené máte nárok na pracovní zařazení podle druhu práce sjednané v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel je povinen dodržet pro oblast odměňování znění ustanovení § 110 zákoníku práce v němž je stanoveno "Za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda.
K čemu je vůbec ten váš úřad? Můžete také dělat něco jiného, než udělovat pokuty? (Šídlo)
Foto
Dobrý den, Státní úřad inspekce práce a inspektoráty práce se ve své kontrolní činnosti řídí ustnoveními, která jsou uvedena v zákoně číslo 251/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Kontroly u zaměstnavatelů se vykonávají z moci úřední.
Po rodičovské dovolené jsem se chtěla vrátit do práce. Šéf mi ale na rovinu řekl, že je mu jasné, že budu pořád s dítětem doma, a že o mně nemá zájem. Výpověď mi ale nechtěl dát, prý mi nebude platit odstupné. Aby mě vyštval, určil mi pracovní dobu od 10 hodin do 18.30 hodin. Školky u nás ale zavírají nejpozději v 17 hodin, takže budu muset odejít sama. Můžu se nějak bránit?(Katka)
Foto
Povinností zaměstnance po skončení rodičovské dovolené je nastoupit do práce po dovršení třech let věku dítěte a nebo v následující pracovní den. Povinností zaměstnavatele přidělovat zaměstnanci práci dle pracovní smlouvy, pokud zaměstnavatel pro zaměstnance nemá pracovní uplatnění, je povinnen s ním ukončit pracovní poměr pro nadbytečnost, dle § 52, písm. c) zákoníku práce, s nárokem na odstupné dle délky pracovního poměru.
U nás ve firmě jsou přesčasy běžná věc. Často musíme jít do práce i o víkendu. Jediné, co ale za ně máme je náhradní volno. A to nám ještě šéf krátí o polovinu. Prý stejně celou pracovní dobu neděláme naplno. Má na to nárok? A jak se můžeme bránit?(Libor)
Foto
Dobrý den, práce přesčas je práce vykonaná nad stanovenou týdenní dobu. Za práci přesčas naleží zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Sedím za kasou v samoobsluze u soukromníka. Kormě práce s penězi ale musím i doplňovat zboží do regálů a v nepřítomnosti vedoucího přebírat objednané zboží. Mám za to 11 000 korun hrubého. Je to v pořádku? (Daniela)
Foto
Dobrý den, stanovená mzda není v souladu s právními předpisy pro rok 2016. Nejnižší úroveň zaručené mzdy je 12 100,0 Kč.
Pracuji jako prodavačka sportovního zboží a textilu. Součástí mé práce je ale i práce s PC, objednávání a příjem zboží, drobné účetnictví. Podle paní vedoucí ale nedělám odbornou práci a tak mám na plný úvazek jen 10 000 Kč. hrubého. Je to v pořádku?(Simona)
Foto
Dobrý den, stanovená mzda nedpovídá účinnému nařízení vlády pro rok 2016, zaměstavatel by vám měl stanovit nejnižší úroveň mzdy ve výši 12 100,0 Kč.
Mám dva roky starou pracovní smlouvu na minimální mzdu. Částka už je neplatná, ale šéf mi odmítá dát smlouvu novou. Prý to není potřeba, hlavně že beru plat podle zákonného minima. Mám nárok na novou smlouvu?(Dalibor)
Foto
Dobrý den, pracovní smlouva zústává v platnosti, v otázce stanovení mzdy musí zaměstnavatel respektovat účinné nařízení vlády o minimální a zaručené mzdě pro rok 2016. Změna se musí projevit již ve mzdě za leden 2016. Zaměstnavatel by měl formou písemného dodatku k pracovní smlouvě stanovit zákonnou výši mzdy.
Dobrý den. Na platovém výměru mám 50,–/hod + pohyblivou složku. Šéf mi tvrdí, že mi teď po tom zvýšení tu minimální mzdu dorovná v té pohyblivé složce. jenže na ní mi zase může kdykoliv sáhnout... Já se ale bojím, že mi něco vytkne, sáhne na tu pohyblivou a budu brát méně než minimum. Jak se můžu bránit? (Hanča)
Foto
Dobrý den, váš zaměstnavatel nedodržuje ustanovení § 112, odst. 2, zákoníku práce, v návaznosti na aktuální nařízení vlády o minimální mzdě, účinné od 1.1.2016.
Přítel pracuje jako manager restaurace. Jeho šéf mu dal do smlouvy, že bude brát hrubou mzdu ve výši 17 000 korun, přitom vím, že bere o desítky tisíc víc. Proč je tato praxe běžná hlavně v pohostinství? A jak říct slušně zaměstnavateli, že takové podmínky jsou nevýhodné? Dnes se každý bojí o práci... (Ludmila )
Foto
V této souvislosti upozorňujeme, že příjem mimo výplatní pásku je příjmem "načerno" a z něj se nevypočítávají náhrady pro nemocenskou a dovolenou, ani není zahrnut do odvodu na sociální zabezpečení, zdravotní pojištění a daňové odvody.
Dobrý den, pracuji jako kometička, jakou mám minimální zaručenou mzdu? Děkuji Veselá(Veselá)
Foto
Dobrý den, pro váš obor činnosti je stanovená nejnižší úroveň zaručené mzdy od 1.1.2016 na částku 12.100,-Kč.
Dobrý den,jsem prodavačka v tabáku a moje mzda je od ledna 11 900,-.Je to správně,někde jsem četla že zaručená min.mzda prodavačky je 12 100?Děkuji za odpověď(Barbora)
Foto
Dobrý den,informace, o které jste se dočetla, je správná. Výše nejnižší úrovně zaručené mzdy pro práci prodavačky je od 1.1.2016 stanovena na 12.100,-Kč.