„To neudělal ani Gottwald.“ Duku rozčílil návrh KSČM o danění církevních náhrad

Autor: ČTK - 
3. 4. 2016
15:05

Pražský arcibiskup Dominik Duka v souvislosti s návrhem KSČM na zdanění náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích hovoří o skryté perzekuci církve ze strany některých politiků. I přes podporu, kterou návrhu vyjádřil vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), si ale Duka myslí, že parlament v diskusi novelu nepodpoří. Církev by se musela obrátit na Ústavní soud, kdyby návrh prošel, uvedl kardinál Duka v pořadu Otázky Václava Moravce.

„Právo poslanců v parlamentu je zpochybňovat cokoli. A pak záleží i na té části právní, tedy soudní, aby rozhodla, zda parlament jedná v souladu s ústavou,“ uvedl Duka s tím, že většina poslanců bude hlasovat proti. „Nebudu se na nikoho zlobit, jen bych chtěl říci, že některé politické strany, v případě komunistické strany je to evidentní, se po celých těch 25 let pokoušejí o skrytou perzekuci a ostrakizaci církve,“ uvedl Duka.

Poslanci KSČM odhadují, že stát by podle jejich návrhu mohl ročně získat zpět asi 380 milionů korun a za celou dobu vyplácení finanční náhrady asi 11,5 miliardy korun. Podle nynějšího zákona není finanční náhrada předmětem daně. Návrh v rozhovoru pro ČT podpořil předseda ANO Babiš. Podle něj byla cena za pozemky nadhodnocená. Duka zdůraznil, že výši stanovila komise parlamentních stran.

I Gottwald byl prý spravedlivější

KSČM by podle Duky měla v souvislosti s návrhem zpytovat svědomí. „Nejedná se o příjem, ale odškodnění. Tady bych chtěl adresovat některým poslancům KSČM, že by jednali mnohem nespravedlivěji než jejich soudruzi Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Viliam Široký,“ řekl. Ti totiž při konfiskaci církevního majetku po roce 1948 také určitým způsobem restituovali, řekl.

Církve podle Duky vedou 350 sporů, kde se domáhají majetku ve vlastnictví krajů nebo obcí. Nad vymáháním tohoto majetku vyjádřil v polovině března překvapení premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), o věci chce jednat i ve vládě. Mluví se nyní především o případu, v němž požaduje Českomoravská provincie Řádu zbožných škol – piaristů vydání budovy piaristického gymnázia v Mikulově, kterou spravuje od roku 2000 Jihomoravský kraj.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

lucio1 ( 10. července 2016 19:46 )

Za Gottwalda by "frčel" někam do skladu, nebo do fabriky., alespoň by trochu splasknul..no už Jan Hus kázal něco o bandě nenažranců..

ridic ( 19. května 2016 23:43 )

tgbg....to snad nemyslis vazne a co delaji tihle, po komunistech tu zbyly miliony v duchodovem, co udelali tihle, rozfofrovali to, bezplatne zdravotnictvi, skolstvi zadarmo atd.,atd., tohle muze vypustit z huby jen nejakej bezmozek nebo ten, co mava importovanymi rudymi kartami z americke ambasady, jako ti studentici co vyrvavaji po namestich, o skutecnem zivote vedi kulovy, kteri se chteji jen vyradit a upozornit na sebe, sami jeste nic nevytvorili, ale kritizovat a urazet, to jim jde. V tehle "demokraticke" dobe neni uz v teto zemi nic naseho, nejsem fotbalovy fanda, ale i Slavie je "nase" jenz 19 %, zbytek maji Číňani, to jim to asi prodal Zeman, ne, vy zfanatizovani bezmozkove, co takhle ČKD a ten gauner Bakala, korupce a zlodejna je vsude, ve sportu, prumyslu i zemedelstvi. Nevadi vam, jak stat necha vykoristovat nase zemedelce temi cizimi supermarkety, jim davaji za litr mleka co nejmene a v kramu ho pak dostaneme za troj az ctyrnasobek draz a vlada mlci a nic pro ty zemedelce neudela, to je i s masem atd. Tak se probudte a premyslejte, jestli vite co to je, ale bez mozku to nejde. Podivejte co tady dela Babis, stret zajmu jak prase, ale jak nekdo proti nemu a jeho konani neco rekne, tak hned ma pitomou poznamku, ze mu chtej lidi jen ublizovat, ze mu zavidi a jeste ho ti voli-ci voli, my jsme hroznej narod. A ten jako komunista nevadi, u soudu mu svedcili stbaci, ze u nich nebyl no to je k popukani. Jozo Ráž, jestli vis kdo to je rekl...kapitalismus je cesta do pekel, komunisti byli dobry a lidi jsou blbi....tolik, jak vyjadril svuj nazor a spravnej. Jenomze to takovym tgbg nevysvetlis. Podvadi se u soudu, viz posledni pripady, policejni vysetrovatel vynasel informace a 20 milionu "sbalil" ve vlastni prospech, tak tohle nedokazali ani komunisti, aby bylo jasno, nebyl jsem clenem, chce to jen nezaslepeny premysleni, jestli jste toho ty a tobe podobni schopni.

gabreta ( 4. dubna 2016 12:37 )

Je vidět synku, že dějepis není tvojí silnou stránkou. Církvím totiž, kromě jiného, veškerý majetek odebral už Josef II. a nechal je na pozemcích jen hospodařit!! Tak že církvím bolševik mohl zabrat tak akorát velký kulový!!

stacho ( 4. dubna 2016 11:01 )

Upocený darmožrout fuj.......

santikxauz ( 4. dubna 2016 10:15 )

Nepomlouvej rodiče.

Zobrazit celou diskusi
Další videa