Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Poslanci se dají na modlení: Sněmovna otevřela vlastní kapli

Autor: ČTK, sou - 
29. března 2016
12:26

Poslancům začala dnes sloužit nově otevřená kaple v jednom ze sněmovních paláců. V úterý ji slavnostně otevřelo vedení sněmovny za účasti zástupců církví. Vznikla podle návrhu architekta Josefa Pleskota a náklady na její vznik se pohybovaly kolem 1,5 milionu korun. Poptávka po ní měla být dlouhodobá. Kaple by měla sloužit všem.

„Je to prostor pro ztišení, meditaci, modlitbu. A já jsem přesvědčen, že ke všem důležitým rozhodnutím je potřeba, aby to bylo promodlené,“ řekl novinářům místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Je to úžasné dílo a velmi si cením spolupráce všech zástupců církví, kteří přispěli k tomu, aby se tento prostor mohl otevřít,“ dodal.  

Slavnostní akce se zúčastnili zástupci církví, například vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon. Kardinál Dominik Duka připomněl Ježíšovo přikázání „co chceš, aby jiní činili tobě, to čiň ty jim“. „Nebojte se do tohoto prostoru vstoupit, abyste těmito zásadami poměřovali zákony, o kterých vedete rozpravy, při kterých se někdy vytrácí úcta k druhému a pýcha a sobectví vylézají na povrch,“ řekl. Poslancům popřál, ať neztrácejí odvahu ani sílu a zmíněných zásad se drží.  

Prostor symbolizuje judaisticko-křesťanské základy evropské civilizace

Na plánu se podíleli konzultacemi zástupci katolické církve, Ekumenické rady církví i židovské obce. Prostor má symbolizovat, že evropská civilizace stojí na judaisticko-křesťanských základech. Kaple vznikla ve Šternberském paláci z bývalé šatny naproti prostorám takzvané konírny, v nichž se scházejí poslanci zdravotnického a sociálního výboru. Hlavní objekty kaple tvoří velký kruhový stůl s výsečí a kříž. Vstup tvoří světelný koridor, jenž představuje přechod z civilního do duchovního prostředí.

Architekt Pleskot řekl novinářům, že nejtěžší bylo nalézt ve sněmovně vhodný prostor. „Pochopitelně že všechny prostory jsou využívány, a ty nejlepší jsou obsazeny,“ poznamenal. Poukázal na to, že i zvolené místo má svoji závadu, protože vstup do něj vede kolem toalet. „Proto jsme předsunuli do vstupního předprostoru ten světelný tunel, aby do očí šlo první světlo, které přichází z té kaple,“ popsal.  

Pleskot je jedním z nejvýznamnějších českých architektů

Podle zadání by se do kaple mělo vejít 15 až 25 osob. Ve dvou oknech je vyobrazeno deset hebrejských písmen, která představují počáteční písmena desatera božích přikázaní.  

Pleskot je jedním z nejvýznamnějších českých architektů současnosti. Je například autorem revitalizace průmyslového areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Obdržel řadu ocenění, například v roce 2014 získal cenu Architekt roku za návrh centra Svět techniky v Ostravě.

1917 ( 20. května 2016 10:26 )

V prvé řadě je to hnus a potom i pošlapání lidských práv a diskriminace ostatních církví včetně islámu, protože pokud je tam modlitenba pouze pro katolíky tak by tam měly mít modlitebny i ostatní církve a náboženství. I když s tím nesouhlasím a je mi na zvracení když jenom vydím to vyžrané černé prasátko!

anno ( 3. dubna 2016 19:46 )

Proč tam rovnou neotevřít Mešitu s hulakajícím Minaretem?!

jarypadlo ( 29. března 2016 20:18 )

"Pomodlit se aby ti 3,14-koviny co vymysleli prošly anebo aby jim nahoře odpustili protistátní a protilidové hříchy?Ještě by to chtělo spací koutek,on už kníže Šláfenberg říkal "kde se kecají nesmysly,tam spím".A k tomu i vypustil do kalhot..." Tento text novinky.cz smazaly.

tgbg ( 29. března 2016 19:18 )

Komouši se budou modlit!!!!

hejhej ( 29. března 2016 13:33 )

K čemu kaple ve sněmovně ? Bratr Kalousek se bude mít kde zašívat: kantýna , kaple. Na takovou kravinu peníze jsou ????

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa