Poslanci se dají na modlení: Sněmovna otevřela vlastní kapli

Autor: ČTK, sou - 
29. 3. 2016
12:26

Poslancům začala dnes sloužit nově otevřená kaple v jednom ze sněmovních paláců. V úterý ji slavnostně otevřelo vedení sněmovny za účasti zástupců církví. Vznikla podle návrhu architekta Josefa Pleskota a náklady na její vznik se pohybovaly kolem 1,5 milionu korun. Poptávka po ní měla být dlouhodobá. Kaple by měla sloužit všem.

„Je to prostor pro ztišení, meditaci, modlitbu. A já jsem přesvědčen, že ke všem důležitým rozhodnutím je potřeba, aby to bylo promodlené,“ řekl novinářům místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Je to úžasné dílo a velmi si cením spolupráce všech zástupců církví, kteří přispěli k tomu, aby se tento prostor mohl otevřít,“ dodal.  

Slavnostní akce se zúčastnili zástupci církví, například vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon. Kardinál Dominik Duka připomněl Ježíšovo přikázání „co chceš, aby jiní činili tobě, to čiň ty jim“. „Nebojte se do tohoto prostoru vstoupit, abyste těmito zásadami poměřovali zákony, o kterých vedete rozpravy, při kterých se někdy vytrácí úcta k druhému a pýcha a sobectví vylézají na povrch,“ řekl. Poslancům popřál, ať neztrácejí odvahu ani sílu a zmíněných zásad se drží.  

Prostor symbolizuje judaisticko-křesťanské základy evropské civilizace

Na plánu se podíleli konzultacemi zástupci katolické církve, Ekumenické rady církví i židovské obce. Prostor má symbolizovat, že evropská civilizace stojí na judaisticko-křesťanských základech. Kaple vznikla ve Šternberském paláci z bývalé šatny naproti prostorám takzvané konírny, v nichž se scházejí poslanci zdravotnického a sociálního výboru. Hlavní objekty kaple tvoří velký kruhový stůl s výsečí a kříž. Vstup tvoří světelný koridor, jenž představuje přechod z civilního do duchovního prostředí.

Architekt Pleskot řekl novinářům, že nejtěžší bylo nalézt ve sněmovně vhodný prostor. „Pochopitelně že všechny prostory jsou využívány, a ty nejlepší jsou obsazeny,“ poznamenal. Poukázal na to, že i zvolené místo má svoji závadu, protože vstup do něj vede kolem toalet. „Proto jsme předsunuli do vstupního předprostoru ten světelný tunel, aby do očí šlo první světlo, které přichází z té kaple,“ popsal.  

Pleskot je jedním z nejvýznamnějších českých architektů

Podle zadání by se do kaple mělo vejít 15 až 25 osob. Ve dvou oknech je vyobrazeno deset hebrejských písmen, která představují počáteční písmena desatera božích přikázaní.  

Pleskot je jedním z nejvýznamnějších českých architektů současnosti. Je například autorem revitalizace průmyslového areálu Vítkovických železáren v Ostravě. Obdržel řadu ocenění, například v roce 2014 získal cenu Architekt roku za návrh centra Svět techniky v Ostravě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1917 ( 20. května 2016 10:26 )

V prvé řadě je to hnus a potom i pošlapání lidských práv a diskriminace ostatních církví včetně islámu, protože pokud je tam modlitenba pouze pro katolíky tak by tam měly mít modlitebny i ostatní církve a náboženství. I když s tím nesouhlasím a je mi na zvracení když jenom vydím to vyžrané černé prasátko!

anno ( 3. dubna 2016 19:46 )

Proč tam rovnou neotevřít Mešitu s hulakajícím Minaretem?!

Iunatic ( 3. dubna 2016 17:09 )

A ty máš vypatláno jak dýně o Halloweenu.

flesch2z ( 29. března 2016 21:35 )

Teď se může v mezičase okrádání daňových poplatníků Bureš modlit, aby ho nezavřeli. Slováci jsou pobožní jak Poláci.

1912 ( 29. března 2016 20:27 )

politická verbež potřebuje nakopat do zadku a každý den než vejdou do poslanecké sněmovny a né kapli modlit se a na co či za koho .Zločinecká armáda US i lid jeho se modlí a pak jdou zabíjet a ničit státy i města a likvidovat a vyhánět lidi ze svých domovu .!!!A ti političtí převlékači v parlamentu i v senátu jsou všichni lháři ani jedni nedodržují desatero to by je ten Duka měl nejdříve vyzkoušet zda to znají a ne jen chodit otvírat nějakou kapli co se opět vyhodily miliony!! Jo na žranice pokud je někam pozván to se mu líbí a hlavně za státní ! Vždyt se podívejte jak je vypasený a ty jeho ovečky hlavně bez domovů či na ubytovnách hostí jen milodary od lidí ale sám nic nepřispěje !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa