„Mstíte se církvi,“ vyslechl si hejtman. Chce zdanit náhrady za restituce

Autor: simao, ČTK - 
19. 5. 2016
21:35

Jihočeský kraj navrhuje zdanění finančních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích. Opozice mluví o akt msty směrem k církvi, hejtman Jiří Zimola (ČSSD) to odmítá. Arcibiskup Dominik Duka chce případně hnát celou záležitost až k Ústavnímu soudu.

Návrh dnes přijalo 31 krajských zastupitelů. Materiál, jenž zamíří do Poslanecké sněmovny, předložila rada Jihočeského kraje, kterou tvoří sociální demokracie a komunisté. Zdanění finanční náhrady církevních restitucí před pěti týdny požadovala na celostátní úrovni i KSČM, vláda však k tomuto návrhu v dubnu nepřijala žádné stanovisko, protože se neshodla.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD), jenž návrh dnes předkládal, připomněl, že církev v souvislosti s navrácením majetku podala v regionu už 156 žalob. Jsou proti kraji, obcím, městům, právnickým nebo fyzickým osobám. Opozice Zimolovi vytýkala, že jde o akt msty směrem k církvi.

„O žádnou pomstu se nejedná. Je to otázka systémového zvýhodnění jedné specifické skupiny daňových poplatníků s daňovými poplatníky ostatními, aniž by pro to byl relevantní důvod,“ řekl Zimola.

Opoziční zastupitel Jaromír Talíř (KDU-ČSL) uvedl, že zákon o církevních restitucích je výsledkem kompromisů a dlouholetého jednání. „Jestliže nastává problém s výkladem zákona, měl by o tom rozhodovat soud,“ uvedl.

Návrh KSČM ve vládě odmítla i ČSSD, jejímž je Zimola členem. Hejtman dodal, že bude zajímavé sledovat, jak se k tomu nyní postaví sociálnědemokratičtí poslanci. „Rozumím premiéru Sobotkovi, že vláda se na základě koaličního prohlášení musí chovat jako celek. Z druhé strany společnost volá po přehodnocení zákona o církevních restitucích,“ míní Zimola.

Finanční náhrada církvím podle nynějšího zákona o daních z příjmů není předmětem daně. Její celkový objem představuje podle důvodové zprávy 59 miliard korun, od roku 2014 se ale nesplacená část náhrady zvyšuje o inflaci, aby zůstala zachována reálná hodnota ročních splátek.

Kardinál Dominik Duka v reakci na návrh KSČM prohlásil, že pokud by zdanění náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích Parlamentem prošlo, obrátil by se na Ústavní soud.

Jihočeský návrh chtějí prostudovat i ostatní hejtmani a připravit společné stanovisko Asociace krajů ČR, sdělil ČTK její předseda Michal Hašek, jihomoravský hejtman. „Otázku žalob církví a řádů proti krajům a obcím dlouhodobě vnímám jako velký problém a snahu prolomit zákon o církevních restitucích, kde kraje ani obce nejsou tzv. povinnou osobou,“ uvedl Hašek.

Podle Haška se církve ve smlouvě se státem zavázaly neusilovat soudně o další majetek. Proto chce nechat vypracovat analýzu plnění smlouvy ze strany církví s návrhy možného dalšího postupu veřejného sektoru při hájení veřejného majetku.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

ferryx ( 20. května 2016 11:26 )

Církev od pradávna věřící jen využívala a zneužívala, jak to jen šlo, udržovala lidi v nevědomosti (a to je historicky doložitelné), protože vzdělaný člověk přemýšlí a není tak snadno ovladatelný. A tím jak ovládala věřící, získala obrovské majetky, které jí důvěřiví lidé, žijící v nevědomosti, dobrovolně odevzdávali. A dnes má ještě tu drzost cokoliv požadovat. Je to ostuda, když v převážně ateistickém státě má takový vliv.

Nezadat ( 20. května 2016 10:03 )

Katolická církev za zrůdnosti co spáchala za svou dobu činnosti měla být už dávno postavena mimo zákon za statisíce nevinně upálených žen a mužů a jiných zrůdností kterých se dopouštěla.

ad-ga ( 20. května 2016 08:13 )

Na počátku 90.let min. století podepsal František Kardinál Tomášek dokument o vyrovnání církve se státem. Tak nechápu, proč se všecko vrací církvi i s náhradami.Také navrácení majetku havlovi a knížeti znamená prolomení Benešových dekretů. Je to bordel ve státě.

ferryx ( 20. května 2016 00:44 )

Proč musíte za vším hned vidět předvolební propagandu, už jste s tím trapní, jak se něco „šustne“, už je tu oblíbená věta, která je vždy po ruce, když někdo neví, tak aby aspoň něco plácnul. Stačí se zamyslet a uvědomit si, že je to naprosto legitimní požadavek.Proč mají všichni platit daně a církev si bude mastit kapsu z peněz nás všech, když už mnohdy neoprávněně získali peníze za majetek, který jim často ani nepatřil. Nechápu, jak to mohl někdo dopustit, nasypat jim tak nehorázně „za jesle“.

zdenek43 ( 20. května 2016 00:13 )

probuh zase vtom nehledejte nic jineho NIC JINEHO ...... soudruh - pritel z CSSD vyuziva?? pouziva??? ZNEUZIVA ?? nejnizsi pudy CESKEHO OBCANA ............. JE PRECE PRED VOLBAMA V O L B A M A Krajské volby 2016 do zastupitelstev krajů se budou konat 7. a 8. října 2016 ....hejtman. chce zdanit náhrady za restituce...... VOLBY 2013 - Pro ČSSD je zvrácení církevních restitucí krajně důležitá věc při prosazování politické linie paroubkismu (až se dostaneme k moci, všechno zrušíme).......Poslední snahy ČSSD o revizi restitucí skončily fiaskem ČSSD hrála na strunu revize církevních restitucí už před posledními volbami do Poslanecké sněmovny. Na přelomu roku ustavila komisi pro vyjednávání s církvemi pod vedením senátorky Aleny Gajdůškové, té se ale nepodařilo smluvně ukotvené vyrovnání státu s církvemi a náboženskými spolky jakkoli změnit. 10.2014.....S blížícími se komunálními a někde také senátními volbami se ve sféře politiky opět vynořil boj o církevní restituce. Levicoví senátoři se chystají na středeční schůzi prosadit návrh, aby církve a náboženské společnosti musely povinně zveřejňovat částku, kterou vydají na veřejně prospěšné účely. Pravicové strany spolu s církvemi návrh ostře kritizují a považují ho za diskriminační.

Zobrazit celou diskusi
Další videa