Na letadlo s „kluky z Nagana“ vybrali přes milion. Záchrana stroje je blízko

26. 3. 2016
07:00

Za měsíc dokázali letečtí nadšenci získat v rámci crowdfundingové kampaně za záchranu tzv. Naganského expresu více než třikrát tolik, než původně chtěli, a to 1 220 811 Kč. Stali se tak pátou nejúspěšnější česko-slovenskou kampaní. Předčila je například DVTV nebo hudební festival United Islands.

Ohromný zájem projekt vyvolal i na samotném konci projektu, kdy se podařilo nasbírat kolem 200 tisíc korun. „To, co se rozpoutalo během posledních dvou dní, předčilo očekávání a naděje i těch největších optimistů v naší posádce,“ řekla jedna z organizátorek Tereza Šírová.

„Já už ani nevím, jak lidem poděkovat, a jestli se za tohle vůbec dá poděkovat,“ dodal Martin Hrabec, vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích, kam Naganský expres v létě přesunou.

Jen za dopravu 400 tisíc korun

Původně potřebovali organizátoři vybrat pouze 400 tisíc na vůbec největší pozemní přepravu letounu v České republice z pražských Kbel do Kunovic na východní Moravě. Díky ohromnému zájmu veřejnosti ale mohou pořídit originální nástupní schody, vybudovat betonový fundament pod letoun nebo opravit lak.

„V samotném středečním finále se nám nakonec povedlo i to, v co jsme už skoro ani nedoufali: naši startéři nám během posledních 24 hodin kampaně přispěli i na reversy (obraceče tahu motorů, pozn. red.), které na TU-154M původně byly, my je však už na letadle neměli,“ uvedla Šírová.

Momentálně nadšenci letadlo rozebírají, aby se vešlo do nejméně šesti náklaďáků. Kdy přesně převoz uskuteční, ale neví. „Takový předpokládaný termín je druhá polovina tohoto roku; konec léta, začátek tohoto podzimu nejradši,“ řekl pro Blesk.cz Hrabec.

5. neúspěšnější kampaň česko-slovenského crowdfundingu

Výsledná částka organizátory vynesla mezi elitní projekty českého crowdfundingu a zatím jsou vůbec nejúspěšnějším projektem roku 2016. Historicky nadšenci zaznamenali 3. nejrychlejší rozjezd kampaně za dosažením původně stanovené částky. Celkově se stali pátou neúspěšnější kampaní v historii celého česko-slovenského crowdfundingu.

„Ukázali jsme, že se letecká komunita umí spojit a vzbudit zájem i jinde. Snad jsme vyvolali zájem o letectví a obecně o technické památky, které jsou u nás spíše opomíjené,“ řekl Martin Hrabec.

Letadlo je vyřazený vládní speciál, který v barvách České republiky létal s vrcholnými politiky, vojáky nebo sportovci v letech 1996 až 2007. Před 18 lety dopravil i české hokejisty z vítězného utkání v Naganu. Nadšenci letoun nazývají „Český AIR FORCE ONE“ nebo „Naganský expres“.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa