Expert o Bruselu: Jsou 2 teorie, proč teroristé útočili. Spojuje je Abdeslam

22. 3. 2016
21:03

Desítky mrtvých, stovky zraněných – to je výsledek útoků teroristů v „hlavním městě Evropské unie“ Bruselu. Útoky na letišti a v metru belgické metropole mohou mít podle bezpečnostního experta a bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka jednoho společného jmenovatele – pařížského teroristu Salaha Abdeslama. Teorie, proč k nim došlo, jsou přitom v zásadě dvě.

Přestože v Belgii dlouhodobě platilo zvýšené nebezpečí teroristického útoku a tamní policie i rozvědky byly tudíž v plné pohotovosti, nikdo nezabránil několika atentátníkům, aby zabili desítky lidí. „Je překvapivé, že člověk opásaný výbušninami se na to letiště vůbec dostal,“ diví se Randák.

„V Tel Avivu by se to nestalo. V Izraeli stoprocentně ne, neměl by šanci. Ta bezpečnostní opatření nestojí za nic, pořád se o tom mluví, každý politik si na tom přihřívá polívčičku, ale fakticky se nic neděje,“ dodává bývalý zpravodajec.

Podle Randáka útoky v Bruselu dopady na Českou republiku mít nebudou. „To je tamní dlouhodobý problém s tou komunitou, který se táhne léta letoucí. Belgičané ty problémy podcenili, trochu si o to koledovali,“ myslí si bývalý ředitel české civilní rozvědky.

Teorie č. 1: Abdeslam o plánování věděl a mohl mluvit

„Podle mého názoru je možné útoky takto rychle zorganizovat,“ poznamenává Randák k teorii o souvislostech mezi útoky a zatčením pařížského teroristy Salaha Abdeslama před čtyřmi dny.

„Teorie mám dvě. Buď útočníci měli vše naplánované dlouhodobě a báli se v souvislosti s jeho zadržením, že o tom něco věděl a existovalo nebezpečí, že to z něj někdo dostane, ty podrobnosti, tudíž to urychlili,“ komentuje Randák jednu z možných variant, proč atentátníci v Bruselu útočili. „Není to tak úplně nepravděpodobné,“ míní.

Teorie č. 2: Hrrr na ně...

„Druhá možnost je, podle toho, jak to v těch jednotlivých čtvrtích v Bruselu vypadá, že se opravdu sebrali a řekli si, tak jdem na to. Protože je běžné, že když se tam provede razie, tak tam najdou výbušniny, kalašnikovy a všelijaké jiné zbraně,“ nastiňuje Randák druhou možnost.

O motivaci takového útoku se může zatím ale jen spekulovat. Mohlo jít o pomstu za zadržení Abdeslama nebo radikály naštvaly prohlídky, které byly s honbou na Abdeslama v Bruselu v posledních dnech provedeny. Pravděpodobnost, že by útoky jen několik dní po zadržení jednoho z nejhledanějších teroristů světa s Abdeslamem nesouvisely, je jen velmi malá.

joudajoudovy ( 23. března 2016 09:06 )

po boji je kazdy generalem a nejvetsim odbornikem. kde jste panove byli a co jste delali pred bitvou? kde jsou informace, ktere amici sbiraji ze svetovych serveru i mobilnich operatoru na kazdeho obcana planety, a kde zaostava prosluly big brader, jenz scenuje a zalohuje pohyb na kazde ulici? az to bouchne, nasleduje chaos. az klesne rozvireny prach, pak si chlapici vytahuji tricka, jak jsou dokonali.

abaron ( 23. března 2016 08:11 )

slušným ľudom opaľujete POČÍTAČE !§! vraj porušujeme autorské práva keď si stiahneme pre potešenie obrázok alebo pesničku čo sa nedá už kúpiť §§§ prečo to nerobíte aj týmto ??????

abaron ( 23. března 2016 08:03 )

Vážený Pán EXPERT tu treba ísť ako na masového vraha čo necháva stopy = trdá logika namiesto prázdnych analýz § §

tomik007 ( 23. března 2016 00:38 )

Teorie c 3 - bylo to mozna uplne jinak.

zednik ( 22. března 2016 23:46 )

Jeden uprchlík přijde ČR na milion ročně. Všechny ty příživnické neziskovky jistě vykazují činnost, kterou nelze zpochybnit. Jinak by přeci už seděli všichni v base. Tedy měli by... http://www.extra.cz/vime-kolik-stoji-cesko-jeden-uprchlik-vypada-to-na-nejvetsi-tunel-v-dej inach-evropy/galerie/1

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa