Otcovská dovolená bude na čtyři dny. Marksová couvla kvůli stamilionům Babišovi

Autor: zst - 
14. března 2016
10:35

Po narození dítěte budou moci otcové zůstat čtyři dny na placené „otcovské“ dovolené. Počítá s tím návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD). Ta sice původně plánovala pro čerstvé otce dokonce sedm dní volna, nakonec ale ustoupila ministru financí Andreji Babišovi (ANO) kvůli nákladům. Sedm dní placené dovolené by vyšlo na 700 milionů korun ročně, čtyři dny budou stát zhruba polovinu. Informace přinesly Hospodářské noviny.

Čtyři dny placené dovolené by mohli novopečení otcové získat už od příštího roku. Legislativní cesta je ale ještě dlouhá. Návrh míří aktuálně do Legislativní rady vlády a pak na jednání ministrů. Je tak možné, že před vstupem do parlamentu se parametry normy ještě změní.

Marksová opírá své požadavky o podstatně delší otcovskou dovolenou v Německu a severských zemích. Stejně jako mateřskou by ji měl hradit stát. „Ze studií nám vychází, že to posiluje pouto mezi otcem a dítětem,“ komentovala návrh ministryně práce a sociálních věcí s tím, že by podle ní možnosti zůstat po porodu doma s matkou a dítětem využilo až 80 % mužů.

Sankce za školku nejspíš zmizí

Ministerstvo se tímto krokem snaží o podporu rodiny v kombinaci s pracovním životem. Marksová chce také usilovat o dřívější návrat žen z mateřské, představila proto už mimo jiné návrh na zrychlení čerpání rodičovského příspěvku (220 tisíc korun). Nově bude možné ho vyčerpat už během šesti měsíců.

Navíc chce donutit zaměstnavatele, aby neodmítali ženám zkrácené či flexibilní pracovní úvazky. Podle novely zákoníku práce bude muset firma písemně vysvětlit, proč tuto možnost odmítla.

Naopak zrušit by se měla sankce za to, že dítě mladší dvou let chodí pravidelně do školky. Rodiče neměli v takových případech už na příspěvek nárok.

Babiš je i nadále proti, firmy to řeší po svém

I když už Michaela Marksová ustoupila, ministerstvo financí má nadále s návrhem problém. „Navrhované opatření se nám jeví jako nadbytečné a nevhodně řešené. Kladlo by další nároky na zaměstnavatele i Českou správu sociálního zabezpečení,“ řekl k němu mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Podobný názor má i Hospodářská komora, otec si podle její viceprezidentky Ireny Bartoňové může vzít standardní dovolenou nebo neplacené volno. „Představte si, že se tatínkovi narodí dítě a firma potřebuje dodělat nějaký projekt, na kterém je velmi zainteresovaný. A on bude mít automaticky čtyři dny volna. Je to hrubý zásah do do svobody podnikání a chodu firmy,“ nešetřila kritikou Bartoňová.

Některé firmy, ale „otcovskou“ zavedly samy – v rámci bonusů pro zaměstnance. „Jedná se o benefit, který má mezi zaměstnanci širokou oblibu, je oceňovaný a jeho popularita rok od roku narůstá,“ potvrdila Tereza Matošinková, personalistka jedné takové firmy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

1pravda1 ( 14. března 2016 15:33 )

A ty čtyři dny budou platit od kdy? Až žena přijde po čtyřech dnech z porodnice nebo od prvního dne narození dítěte? To by měl otec na chlastačku a následnou opici!!! Marksová je jedna z největších hus v této vládě, další věc 220 tisíc vyčerpat během šesti měsíců!!!! a pak bude s dítětem co? Už teď je může matka vyčerpat do roka a vlastně k tomu má šest měsíců mateřskou a pak nastupuje rodičovská 220 tis na 1-4 roky možnost čerpání. Té ženské nejde ani o děti, matka sebere prachy za mateřskou a najednou i rodičovskou a děcko půjde v půl roce do jeslí?

deratizater ( 14. března 2016 11:45 )

Marxová se chová jako nezodpovědná populistická dobroserka.

moiaza ( 14. března 2016 11:44 )

Šetřit, nerozhazovat. Žádná otcovská dovolena. Až se sem nahrne plno opičáků bude potřeba se o ně dobře postarat. Dát jim byty, stravu, telefony, auta, školky a pod. To všechno bude stát peníze. A kde má na to statní kasa brát? Zrušte i mateřskou dovolenou. Jen tak se budou mít u nás pralesní obyvatelé jako v ráji.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud