Úterý 18. června 2024
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Polojasno 29°C

Ženská válka o platy. Marksová slibuje 400 milionů, Udženija mluví o bonzování

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija  (Autor: Blesk - Mária Rušinová, Jarmila Hluchá a archiv ODS)
Autor: Jan Kálal - 
8. března 2016
16:55

Ženy v Česku vydělávají v průměru o 22 procent méně než muži. Nepoměr chce změnit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), její resort uvolnil na projekty podporující rovnější odměňování žen 400 milionů korun. Jenže plán ostře kritizuje 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Podle se za tím skrývá „bonzování mezi a ženami“.

Rozdíl v míře zaměstnanosti žen v porovnání s muži je v Česku mnohem vyšší než průměr Evropské unie, upozornilo v úterý ministerstvo práce. Ženy během péče o děti či další členy rodiny ztrácejí kontakt s pracovním trhem, jejich šance na úspěšný návrat do práce se tak snižuje. Ministerstvo proto uvolnilo 400 milionů korun na podporu projektů, které napomohou tento rozdíl snížit. Příjem žádostí startuje už ve čtvrtek 10. března a bude možné předkládat je do 2. května.

„ČR je v EU třetí nejhorší od konce. Máme třetí největší rozdíl. Za námi je Rakousko a Estonsko. Rozdíl mezi průměrnou mzdou ženy a muže činí 6500 korun. Nejde o spory mezi ženami a muži. Když žena vydělává méně, má to dopad na celou rodinu a hlavně na děti,“ uvedla ministryně Marksová.

Peníze jsou určené pro projekty profesního poradenství, koučink, mentoring, odborné vzdělávání reagující na potřeby regionu, vzdělávání v oblasti manažerských dovedností nebo IT, ale i na výuku cizích jazyků. Podmínkou je, aby tyto kurzy byly určené ženám nebo rodičům, kteří to potřebují. Jako příklad ministerstvo zmiňuje ženy ve věku 55 a více let, ženy pečující o osoby blízké či rodiče vracející se po rodičovské dovolené na trh práce.

Mezi další podporované aktivity patří právní a psychologická pomoc obětem genderové diskriminace, osvětové kampaně, vzdělávací akce, spolupráce se zaměstnavateli na osvětě nebo činnosti zaměřené na zvyšování počtu žen ve vedoucích pozicích či odstraňování platové diskriminace.

Platy žen a mužů má víc zkoumat inspekce práce

Jenže ministerstvo zároveň dokončuje návod pro inspekci práce. Shrne v něm, na co se mají inspektoři zaměřit a jak mají neoprávněné rozdíly vyhledávat. Marksová přitom vyzvala ženy, aby se na kontrolory ale také obracely víc se svými podněty.

Do plánů ministryně Marksové se ale ostře pustila 1. místopředsedkyně ODS Udženija. „REALITA: 400 milionů korun do kapes neziskovek. ZÁSTĚRKA: Rovnoprávnost mužů a žen. DŮSLEDEK: Malý chlapec ve Švédsku nesmí na MDŽ do bazénu s maminkou,“ napsala na svém Facebooku.

„Každý má svůj názor na roli muže a ženy v rodině a ve společnosti, nicméně tady se nám v plné nahotě ukazuje další výdobytek té části socialistické EU, která si myslí, že může napravovat jakoukoliv sociální nerovnost dotacemi. Ano, existuje platová nerovnost, ale řešit to dalším BONZOVÁNÍM, tentokrát mezi muži a ženami?“ pohoršila se Udženija.

Podle 1. místopředsedkyně ODS může být výsledkem ministerské snahy nikoli společnost zbavená rozdílů, ale společnost rozdělená štvavými kampaněmi. „Jsem pro přirozenou rovnoprávnost mezi muži a ženami. Podobné experimenty za 400 milionů korun skončí akorát vykopáním dalšího příkopu ve společnosti,“ dodala.

villi ( 9. března 2016 04:19 )

ASI TI NEVONÍ,KDYŽ SE LIDÉ SHODNOU,CO ??? CHUJ S TEBOU !!!

Samo ( 8. března 2016 21:29 )

Přirozená rovnoprávnost je když muž i žena dělají stejnou práci a dostávají stejný plat. Samozřejmě by to mělo v prvé řadě fungovat na ministerstvech a u státních zaměstnanců, protože u soukromníka je většinou práce placená podle vyrobených kusů určitého vžrobku, zkrátka podle odvedené práce. Soukromníci obyčejně dělí posty na mužské a ženské posty, protože jsou práce na které jsou ženy šikovnější a naopak jsou práce na které ženy fyzicky nestačí. Takové oháněni se statistickými čísly jsou zavádějící, protože se v nich porovnávají jabka s hruškama.

cantre ( 8. března 2016 19:36 )

kurzové sázení, velmi spolehlivé informace : http://dampres.blogspot.cz/

Samo ( 8. března 2016 19:21 )

Všechny ty příspěvky jsou jako od jednoho pitomce, který jenom měnil nicky. Zamysli se trochu o čem je řeč. Řeč je o tom, že ti bolševici, kteří jsou teď u vlády, vymýšlejí čím dál větší pitomosti, aby utratili peníze, které dostali z rozpočtu. Napřed Chovanec zřídí tzv. Bezpečnostní dobrovolníky, což budou asi ti samí lidé, co práskali za komunistů a teď chce Marxová-Tominová utratit 400 milionů za projekt, který se ani nedá pořádně kontrolovat kam ty peníze vlastně půjdou.

villi ( 8. března 2016 19:00 )

ODS BYLI NA NÁKUPU U OPIČÁKA Z USA !!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa