
Ženská válka o platy. Marksová slibuje 400 milionů, Udženija mluví o bonzování

Ženy v Česku vydělávají v průměru o 22 procent méně než muži. Nepoměr chce změnit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), její resort uvolnil na projekty podporující rovnější odměňování žen 400 milionů korun. Jenže plán ostře kritizuje 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Podle se za tím skrývá „bonzování mezi a ženami“.
Rozdíl v míře zaměstnanosti žen v porovnání s muži je v Česku mnohem vyšší než průměr Evropské unie, upozornilo v úterý ministerstvo práce. Ženy během péče o děti či další členy rodiny ztrácejí kontakt s pracovním trhem, jejich šance na úspěšný návrat do práce se tak snižuje. Ministerstvo proto uvolnilo 400 milionů korun na podporu projektů, které napomohou tento rozdíl snížit. Příjem žádostí startuje už ve čtvrtek 10. března a bude možné předkládat je do 2. května.
„ČR je v EU třetí nejhorší od konce. Máme třetí největší rozdíl. Za námi je Rakousko a Estonsko. Rozdíl mezi průměrnou mzdou ženy a muže činí 6500 korun. Nejde o spory mezi ženami a muži. Když žena vydělává méně, má to dopad na celou rodinu a hlavně na děti,“ uvedla ministryně Marksová.
Peníze jsou určené pro projekty profesního poradenství, koučink, mentoring, odborné vzdělávání reagující na potřeby regionu, vzdělávání v oblasti manažerských dovedností nebo IT, ale i na výuku cizích jazyků. Podmínkou je, aby tyto kurzy byly určené ženám nebo rodičům, kteří to potřebují. Jako příklad ministerstvo zmiňuje ženy ve věku 55 a více let, ženy pečující o osoby blízké či rodiče vracející se po rodičovské dovolené na trh práce.
Mezi další podporované aktivity patří právní a psychologická pomoc obětem genderové diskriminace, osvětové kampaně, vzdělávací akce, spolupráce se zaměstnavateli na osvětě nebo činnosti zaměřené na zvyšování počtu žen ve vedoucích pozicích či odstraňování platové diskriminace.
Platy žen a mužů má víc zkoumat inspekce práce
Jenže ministerstvo zároveň dokončuje návod pro inspekci práce. Shrne v něm, na co se mají inspektoři zaměřit a jak mají neoprávněné rozdíly vyhledávat. Marksová přitom vyzvala ženy, aby se na kontrolory ale také obracely víc se svými podněty.
Do plánů ministryně Marksové se ale ostře pustila 1. místopředsedkyně ODS Udženija. „REALITA: 400 milionů korun do kapes neziskovek. ZÁSTĚRKA: Rovnoprávnost mužů a žen. DŮSLEDEK: Malý chlapec ve Švédsku nesmí na MDŽ do bazénu s maminkou,“ napsala na svém Facebooku.
Ano, existuje platová nerovnost, ale řešit to dotacemi a dalším BONZOVÁNÍM, tentokrát mezi muži a ženami? #Marksová https://t.co/C6Z3qCfEsP
— Alexandra Udzenija (@UdzenijaAlex) 8. března 2016
„Každý má svůj názor na roli muže a ženy v rodině a ve společnosti, nicméně tady se nám v plné nahotě ukazuje další výdobytek té části socialistické EU, která si myslí, že může napravovat jakoukoliv sociální nerovnost dotacemi. Ano, existuje platová nerovnost, ale řešit to dalším BONZOVÁNÍM, tentokrát mezi muži a ženami?“ pohoršila se Udženija.
Podle 1. místopředsedkyně ODS může být výsledkem ministerské snahy nikoli společnost zbavená rozdílů, ale společnost rozdělená štvavými kampaněmi. „Jsem pro přirozenou rovnoprávnost mezi muži a ženami. Podobné experimenty za 400 milionů korun skončí akorát vykopáním dalšího příkopu ve společnosti,“ dodala.
ASI TI NEVONÍ,KDYŽ SE LIDÉ SHODNOU,CO ??? CHUJ S TEBOU !!!