Hledá se žena pro Fialu: Ostrá pražská radní, starostka, nebo někdo jiný?

Autor: Zuzana Štíchová - 
14. 1. 2016
06:15

Vedení ODS je momentálně „pánským klubem“. A ačkoliv by současný a zřejmě i budoucí šéf strany Petr Fiala rád viděl v předsednictvu po víkendovém volebním kongresu také nějakou tu ženu, další členové vedení jsou přesvědčeni, že se čelo strany příliš nezmění. O post v předsednictvu se mohou ucházet zatím dvě ženy. Oficiálně kandidaturu potvrdila strostka Obrnic Drahomíra Miklošová, odbornice na sociální oblast. Od pondělka má nominaci také pražská radní Alexandra Udženija.

Zda se obhajujícímu předsedovi ODS Petru Fialovi splní jeho přání mít po boku alespoň jednu ženu, je zatím velkou neznámou nejen pro něj, ale i pro další členy stávajícího vedení. Dokonce ani zkušený politický matador a šéf senátorů za ODS Jaroslav Kubera si tentokrát nechce ani tipnout.

„Jak to bude na kongresu, to v tuhle chvíli fakt není vůbec průzračný. Kongres je taková nevyzpytatelná hmota. ODS by měla udělat takový tým, aby jí pomohl k tomu získávat další a další preference. Za senátorský klub je takovým člověkem Miloš Vystrčil,“ řekl Blesk.cz Kubera – senátor, který zároveň už přes 20 let stojí v čele Teplic.

Velkou naději ženám nedává ani první místopředseda a europoslanec Jan Zahradil. „Všichni stávající místopředsedové obhajují plus máme 1–2 nová jména zájemců. Podle mě se vedení příliš nezmění. Nejsme ČSSD, nemáme kvóty, a tedy ‚povinnost‘ mít ve vedení někoho za ženy, za seniory nebo za juniory,“ napsal v SMS zprávě. Ačkoli konkurenční TOP 09 si závěrem loňského roku zvolila do vedení žen hned několik.

Na šéfa ODS zatím kandiduje pouze stávající předseda Petr Fiala. Prvními místopředsedy chtějí být europoslanec Jan Zahradil, místopředseda Martin Kupka a senátor Miloš Vystrčil. Nominaci má také Alexandra Udženija, radní z Prahy 2.

Čtveřice řadových místopředsedů se pak zřejmě vykrystalizuje ze jmen Martina Kupky, Martina Novotného, Miloše Vystrčila, Adolfa Beznosky, Drahomíry Miklošové a Evžena Tošenovského. Pokud neuspěje v boji o druhý nejvyšší post pražská radní Udženija, bude pravděpodobně kandidovat také na řadovou místopředsedkyni.

Které dámy mohou stanout po Fialově boku?

Z nejviditelnějších žen ODS, tedy dvojice Jana Černochová a bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, nebude kandidovat ani jedna. U Němcové si to nepřeje strana, která po skandálu kolem vlády svého bývalého předsedy Petra Nečase rázně obměnila vedoucí pozice. Černochová zase o funkci navíc sama nestojí.

Nebudu sběračkou dalších funkcí. Jsem starostkou na dvojce (Praha 2 – pozn. red.), poslankyní ve výboru pro obranu a bezpečnost a den má pouze 24 hodin, nemám už z čeho dál ukrajovat. Pozice místopředsedů se v ODS historicky přeceňuje, mně je úplně jedno, co mám na vizitce, podstatné je, co dělám,“ vysvětluje 42letá Černochová.

O funkci ve vedení obměněné strany se tak popere starostka Obrnic Drahomíra Miklošová, která kandidovala na místopředsedkyni už před dvěma lety, ale neuspěla. „Ve vedení by měl být zastoupen i západ České republiky, což zatím není,“ myslí si Miklošová a dodává, že coby regionální politička by ráda působila jako „styčný důstojník“ s terénem se zaměřením mimo jiné na sociální politiku.

I pravicová strana musí dělat sociální politiku, nikoliv socialistickou, zdůrazňuji. Musí řešit sociální potřeby a ne rozdávat zadarmo na všechny strany,“ poznamenala starostka Obrnic. Miklošová by navíc ráda splnila přání svého předsedy, a to i proto, že má stejný názor. „Ženský prvek by tam měl být, protože ženy mají někdy logičtější pohled na věc a zkrátka celkově jiný pohled. Moc se jich ale do té kandidatury nehrne,“ uzavírá téma v celorepublikovém měřítku zatím poměrně neznámá politička.

Vizitka Drahomíry Miklošové, která kandiduje na místopředsedkyni ODS.Vizitka Drahomíry Miklošové, která kandiduje na místopředsedkyni ODS. | 

Druhou kandidátkou může být podle dostupných informací zatím pouze bývalá radní pražského magistrátu Alexandra Udženija, která aktuálně zasedá v zastupitelstvu a podílí se na řízení radnice na Praze 2. „Kandidaturu zvažuji. V pondělí jsem na své oblasti Prahy 2 získala nominaci na post 1. místopředsedy. Doufám, že jediné kritérium mého eventuálního zvolení nebude to, že jsem žena,“ řekla Blesku Udženija, která se v letech 2010 až 2013 starala v Radě hlavního města o majetek a podnikání.

Vizitka Alexandry Udženiji, radní na Praze 2Vizitka Alexandry Udženiji, radní na Praze 2 | 

rumungro ( 16. ledna 2016 21:32 )

Fiala,ty máš ty žgraně,tam by to mlaskalo jedna radost!Přijeď,ale vem sebou Leo! Jó,zavolej Frantovi.

vilda696 ( 14. ledna 2016 15:48 )

ten lopežnickej spolek je drzej jak opice

tomik007 ( 14. ledna 2016 15:20 )

Mlady oslik vlezl do vyzraneho kramu a doufa ze se mu zadari plenit jako jeho predskokanum.

dzery ( 14. ledna 2016 13:37 )

Koukáš do zrcadla??

gjim ( 14. ledna 2016 12:20 )

Fuj tajblovej ksicht. A ještě k tomu blb s rozumem 5-ti letého v...a.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa