Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Max se rozmluvil v 7 letech: Rodina je odhodlána se soudit za jeho právo navštěvovat speciální školu

Autor: Saša Vetkovská - 
8. března 2016
18:28

Chceme mít šťastné dítě, a ne z usměvavého kloučka uzlíček nervů. To říká rodina prvňáčka Maxe (7) z Prahy. Denně ho vozí 40 kilometrů do speciální školy. Nechtějí z něj prý mít pokusného králíka vynuceného slučování škol, které chystá ministerstvo školství.

Maxův vývoj se podle rodičů zpomalil po očkování hexavakcínou. „Do té doby se vyvíjel jako ostatní děti. Začínal chodit, mluvit. Když ho naočkovali na dva roky, jako když utne,“ říká Maxův táta Daniel Peršín (44). „Prostě má posunutý vývoj o dva roky zpátky. To znamená, že až teď, ve svých sedmi letech, začíná mluvit,“ objasňuje táta.

Když se na Maxe nemluví správně, jeho větami, nerozumí. „Jednou se to srovná, ale teď potřebuje zvláštní péči. Když na něj bude mluvit jiná učitelka, než na kterou je zvyklý, a použije jiná slova, v tu chvíli Max neví, co po něm chce,“ vysvětluje táta.

Max nyní chodí do školy pro sluchově postižené, jejíž součástí je i školka a základní škola pro děti s vývojovou poruchou, kterou Max trpí. Teď je v půlce prvního ročníku a na vysvědčení měl samé jedničky. Táta si neumí syna představit ve sloučené třídě, kde bude dalších 30 dětí, se kterými nedokáže komunikovat. „Jak to skončí? Co z něj bude, když prožije neúspěch nebo posměšky,“ říká táta.

Pokud by stát chtěl rozkázat, do jaké školy Maxe dát, je Daniel ochoten se prý i soudit. „Chci, aby se mému dítěti dostalo to nejlepší. Ať si experimentují, ale ne na mém synovi,“ rozhořčuje se. Na tomto názoru se shodla celá rodina.

„Když měl jít Maxík do školy, hodně jsme o tom diskutovali. Nakonec jsme si řekli, že bude nejlepší, když bude chodit tam, kde bude spokojený, šťastný, a to dnes je,“ říká Maxova babička Jaroslava Burianová (72). Max nyní chodí do školy s desetiletou docházkou. První třídu mají děti rozvrženou do dvou let.

Každé větší soustředění po krátké chvíli Maxe vyčerpá. „Když mu něco vysvětlujete, najednou se zakouká, nad něčím si přemýšlí, potřebuje vypnout. Po chvíli se zase začne úkolu věnovat. Nedovedu si představit, jak by tohle fungovalo v běžné třídě, jak učitelka všem sdělí: Počkáme deset minut, až si Maxík zasní, a pak mu to zopakujeme,“ říká Daniel.

Max nedávno podstoupil speciální léčbu na podporu vývoje obou hemisfér mozku. Odborníci rodině řekli, že by se jeho opoždění mělo do dospělosti srovnat. „Pokud dostane teď správnou péči, je reálná šance, že v dospělosti bude fungovat tak, že se o něj nebude muset stát starat,“ dodává Daniel. Inkluzi považuje za experiment, jenž může velice poškodit děti, které už beztak mají těžší start do života.

Co je inkluze?

Jde o společné vzdělávání dětí s žáky zdravotně postiženými, mimořádně nadanými, s dětmi cizinců či jiného etnika v jednom kolektivu.

ambree ( 10. března 2016 20:01 )

http://www.petice24.com/petice_na_podporu_ustavni_stinosti_proti_inkluzi

kesounam ( 8. března 2016 18:47 )

Není nad to když o věcech kterým hovno rozumí rozhoduje nadutý ministr.

Zobrazit celou diskusi