Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Polojasno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Hejtman Bubeníček: Inkluzi snad ještě odvrátíme. Jinak uškodí všem

Autor: Jana Ulrichová, zst - 
3. března 2016
05:26

Zákon je zákon, přesto se mu ústečtí krajští zastupitelé na posledním zasedání postavili. Inkluzi, tedy společné vzdělávání dětí, odmítají a jednomyslně podporují zachování praktických škol, ve kterých se děti s lehkým mentálním postižením mohou učit vlastním tempem. Rozhodnutí i dopady hlasování pro Blesk vysvětlil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Jsme kraj, kterého se inkluze dotýká nejvíce. Je to dáno složením obyvatel. Dětí ze sociálně slabých rodin a těch, které potřebují speciální přístup, je zde víc než v jiných regionech. Praktické školy tady mají tradici, mají své opodstatnění a rušit je je nesmysl. Jde o rozhodnutí z kanceláře, ti, co ho připravovali, nikdy nebyli v takových lokalitách, jako je Chanov nebo Litvínov.“

Tak komentoval už v úterý Bubeníček důvody, proč se v tématu inkluze ústečtí krajští zastupitelé vzácně shodli nehledě na politické strany. Hejtman se podrobněji rozpovídal v rozhovoru.V čem vidíte největší problém inkluze?

Uškodí všem. Každé dítě má jinak nastavené hranice. Děti, které dosud chodily do praktických škol, budou nešťastné, protože nebudou stačit. Zatímco v praktických školách mohly vyniknout, v běžné třídě se jim nebude dařit. Začnou zlobit, budou chtít na sebe upozornit nějak jinak. Uškodí to i nadaným dětem, které se budou muset podřídit pomalejšímu tempu. Může se stát, že je rodiče začnou raději dávat do soukromých škol.

Myslíte, že zůstanete v této rebelii osamoceni, nebo očekáváte podporu dalších krajů?

Inkluzi odmítají i jiné kraje a především učitelská veřejnost. Předpokládáme, že se k nám přidají. Koncem března o tom budeme diskutovat s ministryní školství Kateřinou Valachovou, která přijede k nám do regionu. Budeme se jí snažit situaci vysvětlit a rozhodnutí ještě zvrátit.

Může vůbec kraj odmítnout něco, co je dáno zákonem?

Samozřejmě ne, kraj musí zákon respektovat. Chceme proto, ještě než vstoupí v platnost, vysvětlit, že inkluze není dobrá, a apelovat na ministryni, aby se od ní odstoupilo. Budeme se snažit toto rozhodnutí zvrátit.

Ministerstvo: V krajích se snažíme inkluzi vysvětlit

Na obavy ústeckých krajských zastupitelů ministerstvo školství pro Blesk.cz sdělilo, že ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) dělá, co může. „Paní ministryně i její náměstci a zástupci ostatních přímo řízených organizací MŠMT objíždějí kraje, pořádají diskuse s řediteli, vysvětlují pedagogům, ředitelům škol, ale i novinářům podmínky, za kterých k přechodu na nové principy společného vzdělávání dojde tak, aby byl zohledněn hlavně zájem dítěte,“ stojí v odpovědi resortu na dotaz, co ministerstvo na neobvyklý krok říká.

„Je nutno si uvědomit, že společné vzdělávání probíhá již dlouho a nejedná se o žádnou novinku. Jedná se přitom o plnění závazku již předchozího ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka,“ dodává oddělení komunikace.

11karel11 ( 14. dubna 2016 11:47 )

Proč vymýšlí nové, když staré je odzkoušené a funguje. Jen sledují vlastní zájmy, aby byli aktivní , ale ty dopady. ....Chytré děti nemohou brzdit děti podprůměrné.

lynx ( 3. března 2016 12:13 )

To Vám radí, pane hejtmane, absolvent(ka) školy se speciální výukou.

lynx ( 3. března 2016 12:09 )

Tak co já vím, existuje možná 0,05% cikánů, schopných se solidním prospěchem absolvovat školní docházku ve standardním systému školství. Ti ať klidně chodí do běžných škol. Ti ostatní patří do speciálních - zvláštních škol, aby se slušně naučili, spočítat si všechny ty sociální dávky a příspěvky. Zavádí-li někdo inkluzi, měl by současně zavést taky systém školství pro nadprůměrné a vysoce inteligentní žáky. Ti mnohdy trpí i v běžných třídách nudou a jsou ve svém rozvoji zdržováni těmi méně nadanými. Neumím si představit, že budou tito v jedné třídě s hordou tupých cikánů, budou jimi šikanováni a obtěžováni. V případě zavádění inkluze jde pouze o cikány. V žádné případě nejde o integraci mentálně postižených dětí zatím ještě většinového obyvatelstva. Dopadne to stejně tak, že rodiče budou vyhledávát školy a třídy s nejmenším počtem těch problémových.

koumes123 ( 3. března 2016 09:40 )

Evropa má velký problém: příliš mnoho chytrých lidí. Tzv. inkluze je jedna z metod jak ničit školství, abychom měli víc hloupějších lidí ochotných dělat za míň peněz. V Bruselu si to dobře uvědomují. Vybrané elity se budou samozřejmě vzdělávat jinak. Dalším opatřením Bruselu, jak mít hloupější populaci ochotnou dělat za míň peněz je otevřít hranice černouškům a arabáčům a to v co největším množstvím. Že to skončí občanskou válkou to je "bílým" elitám jedno.

moiaza ( 3. března 2016 08:46 )

Tak to dopadá, kyž chybí selský rozum a u moci jsou lidé, kteří ničemu nerozumí. Stačí mu dát moc a vymyslí lejstro. Mocichtiví hlupáci.

Zobrazit celou diskusi