
Hejtman Bubeníček: Inkluzi snad ještě odvrátíme. Jinak uškodí všem
Zákon je zákon, přesto se mu ústečtí krajští zastupitelé na posledním zasedání postavili. Inkluzi, tedy společné vzdělávání dětí, odmítají a jednomyslně podporují zachování praktických škol, ve kterých se děti s lehkým mentálním postižením mohou učit vlastním tempem. Rozhodnutí i dopady hlasování pro Blesk vysvětlil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).
„Jsme kraj, kterého se inkluze dotýká nejvíce. Je to dáno složením obyvatel. Dětí ze sociálně slabých rodin a těch, které potřebují speciální přístup, je zde víc než v jiných regionech. Praktické školy tady mají tradici, mají své opodstatnění a rušit je je nesmysl. Jde o rozhodnutí z kanceláře, ti, co ho připravovali, nikdy nebyli v takových lokalitách, jako je Chanov nebo Litvínov.“
Tak komentoval už v úterý Bubeníček důvody, proč se v tématu inkluze ústečtí krajští zastupitelé vzácně shodli nehledě na politické strany. Hejtman se podrobněji rozpovídal v rozhovoru.
V čem vidíte největší problém inkluze?
Uškodí všem. Každé dítě má jinak nastavené hranice. Děti, které dosud chodily do praktických škol, budou nešťastné, protože nebudou stačit. Zatímco v praktických školách mohly vyniknout, v běžné třídě se jim nebude dařit. Začnou zlobit, budou chtít na sebe upozornit nějak jinak. Uškodí to i nadaným dětem, které se budou muset podřídit pomalejšímu tempu. Může se stát, že je rodiče začnou raději dávat do soukromých škol.
Myslíte, že zůstanete v této rebelii osamoceni, nebo očekáváte podporu dalších krajů?
Inkluzi odmítají i jiné kraje a především učitelská veřejnost. Předpokládáme, že se k nám přidají. Koncem března o tom budeme diskutovat s ministryní školství Kateřinou Valachovou, která přijede k nám do regionu. Budeme se jí snažit situaci vysvětlit a rozhodnutí ještě zvrátit.
Může vůbec kraj odmítnout něco, co je dáno zákonem?
Samozřejmě ne, kraj musí zákon respektovat. Chceme proto, ještě než vstoupí v platnost, vysvětlit, že inkluze není dobrá, a apelovat na ministryni, aby se od ní odstoupilo. Budeme se snažit toto rozhodnutí zvrátit.
Ministerstvo: V krajích se snažíme inkluzi vysvětlit
Na obavy ústeckých krajských zastupitelů ministerstvo školství pro Blesk.cz sdělilo, že ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) dělá, co může. „Paní ministryně i její náměstci a zástupci ostatních přímo řízených organizací MŠMT objíždějí kraje, pořádají diskuse s řediteli, vysvětlují pedagogům, ředitelům škol, ale i novinářům podmínky, za kterých k přechodu na nové principy společného vzdělávání dojde tak, aby byl zohledněn hlavně zájem dítěte,“ stojí v odpovědi resortu na dotaz, co ministerstvo na neobvyklý krok říká.
„Je nutno si uvědomit, že společné vzdělávání probíhá již dlouho a nejedná se o žádnou novinku. Jedná se přitom o plnění závazku již předchozího ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka,“ dodává oddělení komunikace.
Proč vymýšlí nové, když staré je odzkoušené a funguje. Jen sledují vlastní zájmy, aby byli aktivní , ale ty dopady. ....Chytré děti nemohou brzdit děti podprůměrné.