Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Alena měla srdce vpravo, játra vlevo. Češi jí unikátní operací zachránili život

Unikátní operace zachránila pacientce život.
Unikátní operace zachránila pacientce život.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, ula - 
7. března 2016
15:45

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) zachránil život pacientce se vzácnou anomálii. Měla srdce a žaludek vpravo a játra vlevo. Lékaři jí během desetihodinové operace játra transplantovali, nikdo na světě dosud takový zákrok neprovedl.

O vzácné anomálii, tedy že srdce a žaludek má vpravo a játra vlevo, věděla žena od dětství. Žádné komplikace jí to nepůsobilo, do roku 2005 byla zdravá. Pak u ní lékaři zjistili hepatitidu C.

„Léčba nezabírala, postupně se můj stav zhoršoval. Jaterní testy byly čím dál horší, až mi lékaři sdělili, že mám cirhózu. Loni v létě mi pak našli v játrech více než dva centimetry velký karcinom. V tu chvíli jsem věděla, že je zle,“ řekla Alena Dargajová.

Lékaři: Museli jsme upravit játra do požadovaného tvaru

Bylo jasné, že transplantace jater bude technicky náročná kvůli jejich umístění vlevo. „Pacientce jsem musel odstranit její játra zasažená nádorem a pak přišla na řadu samotná transplantace. Musel jsem vymyslet, jak játra upravit, abych je mohl paní Dargajové uložit na levou stranu. Nakonec jsem se rozhodl játra od zemřelého dárce pomocí metody redukce upravit do požadovaného tvaru a velikosti a poté jsem tento štěp po směru hodinových ručiček otočil o 90 stupňů, abych mohl napojit cévy a žlučovod,“ popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie, docent Jiří Froněk.

Takto vypadala náročná transplantace. Takto vypadala náročná transplantace. | ČTK

Pacientka byla v nemocnici 12 dní, z toho šest dní na jednotce intenzivní péče. Technicky náročná operace trvala přes deset hodin. Necelé dva týdny po transplantaci šla Alena z nemocnice domů.

České prvenství

Na světě se podle dostupných statistik rodí se zrcadlově uloženými orgány jeden člověk z 10 tisíc, někteří mají opačně uložené jen některé orgány. Transplantace jater byla dosud na celém světě provedena 90 lidem s touto anomálií. Jen ve 12 případech šlo o dospělého pacienta – devět dostalo celá játra od zemřelého dárce, tři část jater od žijícího dárce, v jednom případě šlo o levý lalok jater.

Paní Dargajová je první pacientkou se zrcadlově uloženými orgány na světě, která dostala jaterní štěp od zemřelého dárce redukovaný na levý lalok.

Zobrazit celou diskusi
Další videa