Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Masarykovo křeslo vydražili za víc než milion. Dražba startovala na 150 tisících

Autor: bru/ČTK, mts - 
28. února 2016
15:33

Křeslo z prezidentské pracovny T. G. Masaryka na Pražském hradě bylo vydraženo za 1,1 milionu korun. Vyvolávací cena křesla byla 150 tisíc korun. O nábytek se ucházelo 11 zájemců včetně státních institucí. Nový majitel však zatím zůstává neznámý.

Poslední ztracené křeslo z pracovny prezidenta Masaryka bylo draženo společně se stolem z Hradu. Nábytek byl dlouho pohřešován. Křeslo navrhl ve 20. letech 20. století slovinský architekt Josip Plečnik (1872-1957), který byl povolán k rekonstrukci Pražského hradu.

V 70. letech minulého století docházelo k rozprodávání nábytku z Hradu, dvě křesla odkoupily Klenoty Praha za 80 korun. Až do dnešní doby bylo třetí křeslo nezvěstné.

Velmi nás potěšil velký zájem o křeslo prezidenta Masaryka. Na sále a po telefonu se ucházelo až 11 zájemců. Zájem projevily i státní instituce, nový majitel křesla nám však zatím zůstává stále utajen,“ uvedla Velková z aukční síně Sýpka.

Do aukce se dostal rovněž intarzovaný psací stůl s jemnými geometrickými a kolorovanými motivy ovoce. Ten ale nakonec svého kupce nenašel. Stůl je z 19. století a byl veden ve Správě domácnosti Hradu a dále v Lánech. V roce 1964 byl smluvně předán Národnímu shromáždění. Vyvolávací cena stolu byla stanovena na 280 tisíc korun.

Vydražen byl dnes rovněž obraz Emila Filly s názvem Zátiší s kukuřičným klasem. Olejomalbu vytvořil Filla v roce 1924, obraz má rozměry 59,5 centimetru na 75 centimetrů a vyvolávací cena byla stanovena na 3,8 milionu korun. Zájemce za něj dá čtyři miliony.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud