Místo sražené teploty selhání jater. Kdy vás i obyčejný Paralen může zabít?

Autor: Veronika Šmídová - 
26. února 2016
05:40

Pár hrnků horkého nápoje Coldrex, několik tabletek Paralenu a nachlazení s teplotou zmizí samo? Omyl. Spíše se k němu ještě přidá předávkování paracetamolem, které může skončit i selháním jater. S užíváním léčiv, která obsahují tuto látku, se totiž musí zacházet velmi opatrně a nesmí se překročit doporučená dávka. O tom ale mnoho lidí neví. Jako například Veronika K. (31), která kvůli tomu skončila v nemocnici.

„Byla jsem obyčejně nachlazená, nějaká ta rýma, kašel a teplota. Během dne jsem si tak vzala několik tabletek Paralenu a ještě do toho pila nápoje Coldrex na chřipku,“ vzpomínala pro Blesk.cz dívka. Šlo zhruba o čtyři sáčky Coldrexu a šest pilulek Paralenu. 

Sama kriticky přiznává, že kdyby četla příbalový leták, tak by nikdy takovou chybu neudělala. Přípravky ale považovala za běžné a bezpečné, nenapadlo ji tedy příliš dávkování řešit. Nevybavuje si, že by ji před tím v lékárně varovali.

Selhání jater může skončit i smrtí pacienta

Náhle se jí silně přitížilo. Nejdřív si myslela, že se nejspíš jen zhoršily projevy nachlazení. Pak ale začala zvracet. „Silně jsem se potila, dávala se do mě zimnice. Začala jsem zvracet, bylo mi slabo a malátno, chtělo se mi spát,“ popsala Veronika příznaky. 

Ty jsou podle ní dost zrádné. Nevolnosti chodily ve vlnách, mnoho lidí by si je tak nemuselo vykládat jako něco vážného. Předávkování paracetamolem ale vážné je. „Ihned jsme jeli do nemocnice na výplach. Hrozilo mi, že mi to poničí játra a ledviny,“ vysvětlila dívka. Naštěstí jí trvalé následky nezůstaly. Lékům s obsahem paracetamolu se ale vyhýbá doposud. „Nevím, zda si tělo vytvořilo nějakou reakci či alergii proti této látce. Když jsem si ale zkusila poté vzít Paralen, začalo se mi dělat opět špatně,“ dodala Veronika.

Pro ni příběh dopadl dobře, bohužel ne vždy tomu tak bývá. I proto v únoru lékárníci spustili kampaň, která upozorňuje na možná rizika této látky. „Při neracionálním užívání paracetamolu může dojít k předávkování, které se zpočátku projevuje nevolností, zvracením nebo nadměrným pocením. V další fázi může dojít k poškození jater až jejich selhání. Řešením takového poškození je až transplantace jater,“ vysvětlila pro Blesk.cz Michaela Bažantová, mluvčí České lékárnické komory.

Zároveň ale zdůraznila, že při dodržení doporučených dávek jsou léky s obsahem paracetamolu velmi účinnou a bezpečnou možností léčby. Především horečky či bolesti. Pro část pacientů mohou být navíc i možností jedinou. Jedná se například o pacienty s rizikem vzniku žaludečního vředu a nebo užívající přípravek warfarin na ředění krve.

Neznalost neomlouvá a nepomůže

O rizicích paracetamolu nicméně stále mnoho lidí nic netuší. „Řada pacientů o možnosti předávkování paracetamolem do naší kampaně nevěděla. Velmi široká dostupnost mnoha léků s paracetamolem někdy v pacientech mylně vyvolává dojem, že se nejedná o lék, jehož užívání má svá pravidla a také omezení, ale o zcela bezrizikové běžné zboží,“ nastínila Bažantová.

Doporučuje proto vždy léčení – i tímto jinak bezpečným a volně prodejným lékem – konzultovat s lékárníkem nebo farmaceutickým asistentem v lékárně.

Paracetamol je obsažen napoříklad v: Panadolu, Paralenu, Coldrexu, Paramaxu. Tyto léky by se tedy měly dohromady kombinovat jen v doporučených dávkách. Například Ibalgin či Brufen už obsahují jinou látku – ibuprofenum.

Dejte si pozor, jak léčíte nachlazení:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

corel ( 26. února 2016 15:00 )

Paralen je lék proti bolesti a vysoké teplotě a dobře léčí bolest, chřipku, nachlazení. Brufeny jsou drijáky pro feťáky. Akorát tak na revmatologické záněty.

corel ( 26. února 2016 14:55 )

Na Paracetamol (Paralen, Panadol...) nedám dopustit. Je to jediný lék, který se může brát po celé těhotenství a to už je co říct. Musí se brát doporučené denní dávky a nikomu se nic nestane. A kdo je hloupý a nenechá si poradit s dávkováním a ještě zapíjí léky alkoholem, tak na to doplatí, ale to je jen jeho hloupost.

1pravda1 ( 26. února 2016 11:25 )

Paralen je nejhorší svinstvo za cenu snížení horečky vám poničí játra. V dávce deseti tablet za den je už jedem. A co v článku chybí to, že někdo ho zapíjí čajem se slivovicí - játra v tom případě jsou zničena dvakrát. Jedině u lidí, kteří používají látky na ředění krve by se měl používat a to v malém množství. Ostatní starý dobrý acylpyrin, aspirin, Ibumax a další. Ibuprofen má ještě tu výbornou vlastnost navíc, že tlumí i zánět a to i rozvíjející se, což je na počátku onemocnění výhodné. Je ovšem lepší brát ho s jídlem nebo po jídle ale není v ani ve vyšší dávce jed, na rozdíl od paralenu!!!

naidka ( 26. února 2016 11:19 )

Paralen je takové zaklínadlo a reklama - na chřipku jen Paralen. Ibalgin je lepší, když se neužívá hodně často, zabere okamžitě.

naidka ( 26. února 2016 11:14 )

Anebo si ho vůbec nevzít po přečtení nežádoucích účinků, které bývají smrtící.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud