7. duben 2020
Svátek slaví Heřman / Hermína, zítra Ema

Jak dlouho platí lékařský předpis? Prozradíme vám to!

/
 • Dávejte si pozor, jak dlouho vám platí recept, který máte v ruce.
  Dávejte si pozor, jak dlouho vám platí recept, který máte v ruce. (Shutterstock.com)
  14. března 2016 ● 09:41

  Možná se vám to už také stalo. Přišli jste do lékárny, ale tam vám odmítli vydat předepsané léky s tím, že recept už není platný. Poradíme vám, jak to s platností receptů je.

 • 1.

  Jak dlouho vám recept platí?

  Jeden den - Nejkratší dobu platí recept vystavený lékařskou pohotovostní službou nebo pohotovostní službou v oboru zubního lékařství. Ten platí jen jeden den – nejdéle do konce prvního kalendářního dne následujícího po dni jeho vystavení.
  Jeden den - také platí recept označený slovy Neodkladná péče nebo Akutní péče. Takový léčivý přípravek byl předepsán na účet veřejného zdravotního pojištění nesmluvním lékařem v rámci jím poskytnuté neodkladné nebo akutní péče.
  Pět dnů - Recept na antibiotika a antimikrobiální chemoterapeutika platí pět kalendářních dnů počínaje dnem vystavení receptu.
  Čtrnáct dnů - Recept na ostatní léčivé přípravky platí čtrnáct kalendářních dnů počínaje dnem vystavení receptu, neurčí-li lékař jinak. Může na receptu uvést
  i jinou dobu platnosti (například 1 měsíc atd.), nejdéle ale 1 rok.
  Šest měsíců až jeden rok - Takzvaný »opakovací recept«, tedy recept s předepsanými léčivými přípravky, jejichž výdej se má několikrát opakovat, platí 6 měsíců až 1 rok. Lékař uvádí na takovém receptu datum vystavení, pokyn k opakování výdeje a číslicí i slovy údaj o celkovém počtu výdejů. Bez těchto údajů není opakování výdeje možné. Lékárník pak vyznačí každý výdej na receptu razítkem. Opakovací recept se nejčastěji vystavuje na antikoncepci.

  Dávejte si pozor, jak dlouho vám platí recept, který máte v ruce.

 • 2.

  Léky bez doplatku

  Cílem ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka v dostupnosti léčby pro pacienty-seniory jsou léky bez doplatku. „V každé lékové skupině by měl být alespoň jeden lék bez doplatku,“ tvrdí ministr. Pokud není takový lék dostupný, může se pacient obrátit na svého ošetřujícího lékaře. Ten kontaktuje revizního lékaře zdravotní pojišťovny. Revizní lékař může schválit plnou úhradu konkrétního předepsaného léku.

  Dávejte si pozor, jak dlouho vám platí recept, který máte v ruce.

 • 3.

  Kde se informovat na lék bez doplatku

  Tyto informace podává ošetřující lékař. Také je možné využít i webové stránky ministerstva zdravotnictví ZDE. Zde by měl vždy být uveden jeden lék, který je bez doplatku. Do vyhledávače zadáte název léku a systém vám ukáže, na které léčivo se nedoplácí!

  Dávejte si pozor, jak dlouho vám platí recept, který máte v ruce.

   

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy