Šabatová: Minimální mzda diskriminuje invalidy. Zrušte ji, žádá soud

Autor: ČTK, val - 
23. února 2016
10:24

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se obrátila na Ústavní soud s žádostí, aby zrušil nařízení vlády stanovující minimální mzdu pro invalidní důchodce. Podle ombudsmanky má být minimální mzda pro všechny stejná. Momentálně nařízení vlády stanovuje dvě minimální mzdy; pro zdravé zaměstnance (9900 Kč měsíčně) a invalidní zaměstnance (9300 Kč měsíčně). Je to přímá diskriminace, řekla v úterý ombudsmanka. 

„Základní tezí Zákoníku práce je za stejnou práci stejné peníze, ale ta není u invalidních zaměstnanců dodržována,“ uvedla Šabatová. Zároveň vyzvala inspektoráty práce, aby nečekaly na rozhodnutí ÚS ve věci a nutily zaměstnavatele vytvářet rovné podmínky v jejich firmách pro zdravé i invalidní zaměstnance.

Více o ombudsmance Anně Šabatové najdete zde.

Ombudsmanka Anna ŠabatováOmbudsmanka Anna Šabatová | Blesk / Jiří Nováček

O věci již Šabatová jednala s vedením ministerstva práce a sociálních věcí, které podle ní přislíbilo, že se v příštím roce postará o úpravu nařízení vlády tak, aby byly nastoleny tyto rovné podmínky. Ombudsmanka ale nechce dále vyčkávat.

Zdůraznila, že zrušení minimální mzdy pro invalidy se bude týkat tisíců lidí v ČR. Mnozí z nich pracují v ostraze různých areálů. Zaměstnávají je bezpečnostní firmy, někteří postižení pracují jako závozníci nebo najdou uplatnění v administrativě.

Skutečnost, že zatím mohou dostávat mzdu o 600 korun měsíčně nižší než jejich zdraví kolegové, je podle veřejné ochránkyně práv zcela v rozporu se Zákoníkem práce, s antidiskriminačním zákonem a s Listinou základních práv a svobod.

Šabatová zdůraznila, že celá věc je o překonávání stereotypů. To, že někdo dostává invalidní důchod, neznamená, že mu může jeho zaměstnavatel jen tak krátit mzdu s odůvodněním „vždyť tento člověk má vlastně dva příjmy“. Podobný problém měli kdysi v ČR pracující senioři, uvedla ombudsmanka. Trvalo podle ní zhruba 20 let, než si zaměstnavatelé zvykli na to, že pokud zaměstnávají důchodce pobírajícího starobní důchod, v žádném případě to neznamená, že mu mohou za odvedenou práci dávat méně.

Video Ombudsmanka Šabatová: Stop parazitováni na invalidech - Blesk - Jiří Nováček

Invalidní důchod je kompenzací za to, že si postižení nemohou příliš vybírat druh zaměstnání na trhu práce a potýkají se s mnoha dalšími úskalími. Není „luxusní dávkou navíc“, řekla Šabatová.

V ČR byl už rozdíl mezi minimální mzdou pro zdravé a postižené zaměstnance smazán v roce 2013. Sedm měsíců tehdy platila jedna minimální měsíční mzda pro všechny, kdy činila 8000 Kč. Od 1. srpna 2013 se stát vrátil k dřívější praxi, tedy k rozdílným minimálním mzdám pro zdravé a handicapované.

joudajoudovy ( 24. února 2016 11:00 )

stopaz: 2,07

joudajoudovy ( 24. února 2016 10:26 )

baba sabatova se opet vymesuje do veci, ktera je jiz davno dohodnuta, viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1703473-ombudsmanka-zdravi-i-invalidni-zamestnanci-musi-mit -stejnou-minimalni-mzdu ..... posledni video, stopaz: 27 - vyjadreni p.krasy z invalidu. slunickarka sabatova je stale mimo misu - odvolat!

flesch2z ( 23. února 2016 20:33 )

Jo, v ČR máme jen romské invalidy, že? Neser mě.

flesch2z ( 23. února 2016 20:28 )

Krypl jsi ty a jestli ne , tak ti přeji abys jím co nejdřív byl.

flesch2z ( 23. února 2016 20:16 )

Jasně, že je to diskriminace!! Tak hele bando jedna závistivá, každý není lenora, jako váš soused. Ta moje sousedka měla rakovinu, po léčbě byla 1 rok na plným invalidním, pak 1 rok na čstečným, přitom dělala v chráněné dílně a teď po 2 letech nemá žádný důchod, normálaně maká. Teď už sice není plný nebo částečný důchod, je to o bodech, ale to je jedno. Kamarád mého syna je po transplantaci srdce, měl 1 rok důchod a po roce mu ho vzali a šup makat. jak dlouho myslíte, že s transplantovaným srdcem člověk vydrží? 10 max. 15 let, takže 15 let bude makat bez vidiny na starobní důchod, protože mu ho transplantovali ve 30 letech, na další srdce už nemá nárok. A jakou práci asi tak může dělat, co? Můj syn je po těžké operaci srdce v dětství, o důchod ani ZPSku nikdy nežádal, maká jako každej zdravej chlap a dokonce mimo svůj obor, protože jako oční optik by si vydělal almužnu. Takhle to chodí vy lůzo závistivá. Dokud doma nebudete mít invalidu, tak budete i těm nejslabším závidět, jste hovada fakt!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud