Vyšší mzda, SPZ na přání i občanky až do hrobu. Pět novinek roku 2016

 • Autor: ČTK,mts - 
  13. 12. 2015
  12:10

  Nový rok přináší vždy řadu změn a jiné to nebude ani v roce 2016. Tentokrát například povyroste minimální mzda o 700 korun, lidé starší 70 let budou dostávat občanské průkazy s platností 35 let a stanice technické kontroly zdraží své služby. Blesk.cz přináší přehled několika novinek, které vstoupí v platnost 1. ledna 2016.

 • 1.Minimální mzda: 9 900 korun

  Na 9900 korun se zvýší minimální měsíční mzda, povyroste tak o 700 korun. Zároveň poskočí i minimální hodinová mzda. Zaměstnavatelé tak budou muset platit svým pracovníkům alespoň 58,70 korun na hodinu, nyní je to o čtyři koruny méně.

   

  „Minimální mzda v ČR je stále jedna z nejnižších v Evropské unii a pohybuje se pod hranicí chudoby,“ říká ale ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

  Hrnek není ke spoření peněz to nejlepší místo.Hrnek není ke spoření peněz to nejlepší místo. | profimedia.cz

 • 2.Registrační značky na přání i dražší STK

  Několikrát odložený start registračních značek na přání začne konečně platit. Majitelé aut si budou moci nechat za poplatek vytisknout na tabulku vlastní text. Nesmí ovšem obsahovat vulgarity.

   

  Zároveň ale zdraží prohlídky aut na stanicích technické kontroly. Servisy totiž budou muset všechny vozy fotografovat, aby mělo ministerstvo dopravy důkaz, že daná auta opravdu prošla kontrolou. Počítá se se zdražením o desítky procent.

  Karel Schwarzenberg, který rád podřimuje, by mohl mít například tuto SPZ.Karel Schwarzenberg, který rád podřimuje, by mohl mít například tuto SPZ. | Foto Blesk

 • 3.Delší občanky a vyzvednutí pasů i mimo domov

  Úřady budou vydávat lidem starším 70 let občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let, a senioři si je tedy nebudou muset měnit každých deset let. Mnozí si je do smrti nejspíš nevymění vůbec.


  Podraží ale takzvané expresní pasy, které budou nově s biometrickými údaji. Cestovní doklady bez biometrických údajů se od příštího roku nebudou kvůli malému zabezpečení vydávat vůbec.

   

  Novinkou je také to, že lidé budou moci požádat o cestovní pas na jakémkoliv úřadu a tam si jej také budou moci vyzvednout. Nyní mohou žádat a dostat pas jen tam, kde mají trvalé bydliště.

   

  Lidé si navíc budou moci pasy i občanské průkazy vyzvednout i na jiném úřadu, který uvedou v žádosti. Za takovou službu zaplatí 100 korun.

  Nově budete moci jít pro pas i tam, kde nemáte trvalé bydliště.Nově budete moci jít pro pas i tam, kde nemáte trvalé bydliště. | Profimedia

 • 4.Cigarety opět zdraží

  Kuřáci si od ledna připlatí za krabičku cigaret 3 až 4 koruny. Může za to růst spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků. Ta se bude zvyšovat během příštích tří let každý rok. Zdražení kuřiva tak přijde i v roce 2017 a 2018.

  Cigarety opět zdraží. Tentokrát o 3 až 4 koruny.Cigarety opět zdraží. Tentokrát o 3 až 4 koruny. | profimedia.cz

 • 5.Zanikne druhý pilíř důchodového pojištění

  Druhý důchodový pilíř, v němž si na penze spořilo ve fondech asi 85 tisíc lidí, během příštího roku zanikne. Vklady se lidem vrátí. Počítá s tím zákon o ukončení důchodového spoření, který nyní schválil Senát.

  Lidem, kteří si šetřili na důchod v 2. pilíři, ho příští rok zruší.Lidem, kteří si šetřili na důchod v 2. pilíři, ho příští rok zruší. | Zdroj: Profimedia

donaf ( 15. prosince 2015 00:06 )

 Vždyť to říkám, že to chce co nejdřív vyměnit vládu. Jeden větší dement než druhej!

henryj ( 13. prosince 2015 13:38 )

Jenom bych chtěl vědět,který pitchus přišel s nápadem od 70ti let dávat občanky do 105 roků života.To je takový dement a s ním i ti,kteří to schválili.A takové MY platíme.

tomik007 ( 13. prosince 2015 13:21 )

Minimální mzda v ČR je stále jedna z nejnižších v Evropské unii a bude to trvat jeste tak 50 let,nez vymrou vsichni co si pamatuji Kikinovi sliby.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud