Češi, do fronty! Na zařízení pasu a občanky je letos poslední šance

Středa 23. 12. a pak až 4. ledna. Potřebujete-li vyměnit občanku či pas, dnes máte poslední šanci v tomto roce. (ilustrační foto)
Autor: ČTK, kle - 
23. 12. 2015
08:00

Češi mají ve středu 23. prosince pro letošní rok poslední možnost požádat o vydání nového občanského průkazu či cestovního pasu. Pak bude totiž od 24. do 31. prosince systém pro nabírání žádostí odstaven kvůli úpravám. Během odstávky mohou lidé žádat jen o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů s platností jeden měsíc.

Technické úpravy systému souvisí s novelami zákonů o občanských průkazech a pasech. V novém roce poté budou lidé opět moci o vydání dokladů žádat od 4. ledna.

Novinky usnadní život

Podle zmíněných novel budou například úřady vydávat lidem starším 70 let občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let, a senioři si je tedy nebudou muset měnit každých deset let.

Podraží ale takzvané expresní pasy, které budou nově s biometrickými údaji. Cestovní doklady bez biometrických údajů se nebudou od příštího roku kvůli malému zabezpečení vydávat vůbec.

Novinkou je i možnost požádat o pas na jakémkoliv úřadu, a tam si jej i vyzvednout. Nyní mohou lidé žádat a dostat pas jen tam, kde mají trvalé bydliště. Lidé si navíc budou moci pasy i občanské průkazy vyzvednout i na jiném úřadu, který uvedou v žádosti.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa