Kudy vám utíkají peníze? Známe pět hlavních mýtů o šetření elektřinou

 • Autor: ula - 
  13. 12. 2015
  07:30

  Ceny neustále rostou a domácnosti hledají další a další způsoby, jak ušetřit. Každý nejspíš zná rady jako zhasínejte, neplýtvejte vodou a zbytečně netopte. Jenže peníze často utíkají i tam, kde bychom to čekali nejméně. Blesk.cz vám prozradí pět nejčastějších mýtů o šetření elektřinou v domácnosti.

 • 1.Stolní počítač tolik nežere?

  Chyba. Pokud chcete ušetřit, pořiďte si notebook, ten je šetrnější. Klasické stolní počítače s obrazovkami však spotřebovávají elektřinu více, a proto není dobré nechávat ho zapnutý. Pokud ho nechcete vypínat, uveďte ho alespoň do režimu spánku. „Běžný úsporný režim nestačí. Počítač v něm stále spotřebovává až 70 % elektrické energie oproti plnému provozu,“ varuje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.

   

  Stolní počítače vypínejte.Stolní počítače vypínejte. | Profimedia


 • 2.Nabíječka bez mobilu v zásuvce nevadí?

  Bohužel vadí. Nabíječka stále píchnutá do zásuvky dál spotřebovává energii, zahřívá se a vás to stojí peníze. Může vás to stát i 10x více energie, než je potřeba na jedno nabití telefonu. Stejně to platí pro nabíječky tabletů, foťáků i všechny další. Netopte si doma nabíječkou a radši ji po nabití ze zásuvky vytáhněte nebo používejte vypínací zásuvky.

   

  Prázdná nabíječka v zásuvce stejně saje energii.Prázdná nabíječka v zásuvce stejně saje energii. | Profimedia


 • 3.Poloprázdná lednice a chlazení na max?  Nacpaná lednice není dobrý nápad, stejně jako prázdná. Ideální je lednici
  rovnoměrně zaplnit zhruba ze dvou třetin. Velikost lednice byste měli volit uvážlivě, zejména podle počtu lidí v domácnosti. Je vaše lednice moc velká? Prodejte ji a pořiďte si menší. Větší lednice vás stojí více peněz.

   

  Nemusíte ani nastavovat maximální chlazení. Ideální teplota je okolo 6 °C a obvykle na ni stačí základní stupeň chlazení. Že to u vás nestačí? Možná máte doma moc teplo či vlhko nebo stojí lednice u topení. A není v ní moc námrazy? To vše totiž snižuje účinnost chlazení lednice.

   

  Nepřecpávejte lednici.Nepřecpávejte lednici. | Profimedia


 • 4.Když spotřebič vypnu, nic mě nestojí?  DVD, televize, mikrovlnka… Naprostá většina spotřebičů je i po vypnutí v tzv. pohotovostním režimu, kdy stále cucají elektřinu. Po troškách, ale vytrvale každou minutu ve dne i v noci a po celý rok. „Je to neuvěřitelné, ale provoz spotřebičů ve standby režimu nás v domácnosti vyjde i na tisíce korun ročně,“ říká Suchý z Ušetřeno.cz.

   

  Obzvlášť u starších spotřebičů je pohotovostní režim energeticky náročnější a může být i 20 wattů. U nově pořizovaných by pak měl být maximálně okolo 1–2 wattů. Pro stávající spotřebiče si pořiďte vypínací zásuvky.


  Standby režim? Pořiďte si raději vypínací zásuvky.Standby režim? Pořiďte si raději vypínací zásuvky. | Profimedia


 • 5.Nová televize je nesmysl?  Nemusíte mít nejnovější a největší televizi na trhu, ale pokud jste „televizní typy“, co ji mají zapnutou celý den, a třeba jich máte víc než jednu, může se vám to pěkně prodražit. Proč? Staré obrazovky (CRT) jsou o 70 % hladovější než LCD se stejnou úhlopříčkou. Proto zauvažujte, zda neinvestovat do nové televize, když ji máte tak rádi.

   

  Pořiďte si modernější televizi, ušetříte.Pořiďte si modernější televizi, ušetříte. | Profimedia

mandat ( 15. prosince 2015 07:48 )

Proc neoznamite, ze i zapla lampa v zasuvce,ktera nesviti ,tak bere ellektrinu.U nas to stoji za rok 15,--EU.

kartona ( 13. prosince 2015 12:34 )

Problém je v tom, že doposud není známa cena elektřiny na píští rok. Uváděné ceny neobsahují platby na výkup ele,třiny z OZ a neví se, co bude

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud