„Chtěli jsme prostě schválit EET.“ Jermanová připustila porušení řádu sněmovny

Autor: ČTK, sou - 
14. 2. 2016
15:12

Koalice při prosazování zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) porušila jednací řád Poslanecké sněmovny. V diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to v neděli připustila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO). Opozice hodlá kvůli způsobu schválení zákona a předloze samotné podat návrh Ústavnímu soudu na zrušení zákona. Komunisté souhlasí s tím, že koalice jednací řád porušila, k návrhu se ale nepřipojí, protože má podle nich malou šanci na úspěch.

Principem zákona je stálé propojení podnikatelů se servery daňové správy, jako první se asi od listopadu do ní zapojí hotely a restaurace. Evidence podle vlády zamezí daňovým únikům a přinese státu až 18 miliard Kč ročně. Podle opozice znevýhodní drobné podnikatele. 

„My jsme byli dotlačeni do situace, kdy nám nic jiného nezbylo, protože jednací řád přežil svoji dobu. Je tam spousta děr, kterých se dá využít a zneužít a v tuto chvíli je zneužíváno. My se na to díváme z hlediska toho, že jsme dostali od voličů právo vést tuto zemi, snažíme se to dělat, a menšina nám v tom brání,“ odpověděla Jermanová v ČT na otázku, zda může mít národ úctu k zákonům, když sami poslanci porušují zákon. Jednací řád sněmovny je zákonem.

Vnímá to jako výjimečné opatření, protože výjimečně byly zneužívány obstrukce. „Já to nevnímám úplně jako in flagranti porušení jednacího řádu, protože když se podíváte do záznamu, vidíte, kdy se poslanci opozice hlásili, v jaký čas, které dny, takže je vidět, že obstrukce byla naprosto cílená. A my jsme prostě chtěli schválit zákon, který je v pořádku, plníme svůj koaliční program a myslíme si, že je přínosem pro tuto zemi,“ dodala. EET je podle ní technická norma a nedává opozici takový prostor, aby zneužívala obstrukcí. 

Podle místopředsedkyně KSČM, poslankyně Miloslavy Vostré, není jednací řád zneužíván, ale je využíván. Pokud ty tam možnosti jsou, tak opozice samozřejmě využívá jednacího řádu, řekla. 

Do Jermanové se za její slova ihned opřel šéf opoziční ODS Petr Fiala na sociální síti. Svým prohlášením prý občanům naznačila, že mohou také porušovat zákon. 


Zákon o EET ještě musí schválit Senát a prezident, ale v Senátu má koalice většinu a prezident Miloš Zeman se už dříve za evidenci postavil. Prošel i doprovodný zákon, který mimo jiné přeřadí stravovací služby kromě podávání alkoholu z 21procentní sazby DPH do 15procentní. 

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si do sněmovny opět přinesl názorné pomůcky:

Doporučujeme
eliska963852 ( 14. února 2016 23:03 )

No a co, tak Babiš porušil zákon, taková prkotina. Teď začne ústně řešit uprchlickou krizi, zlevní desítku nebo se vymočí na veřejnosti a pitomci budou svého oblíbeného estébáka volit.

tomik007 ( 14. února 2016 18:45 )

To az pro te uprchliky

flesch2z ( 14. února 2016 18:38 )

Lopaty a krumpáče taky.

flesch2z ( 14. února 2016 18:35 )

Kdy?

tomik007 ( 14. února 2016 18:33 )

 PIVO A HALUSZKY budu lacinejsi - tak vo co jesce kraci???

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa