WHO: Evropo, připrav se na ziku. Komáry, kteří ji šíří, našli i na Moravě

Autor: bru/ČTK - 
3. 2. 2016
15:24

Evropské státy by se měly začít připravovat na ochranu svých obyvatel před virem zika. Uvedla to dnes ředitelka evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Zsuzsanna Jakabová. Virus, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozku lidských plodů, se v Evropě sice zatím nepřenáší, s příchodem jara a léta by se ale situace prý mohla změnit.

Nyní nastala doba, aby země připravily pro své obyvatele opatření ke snížení rizika,“ uvedla Jakabová. „Každá evropská země, v níž se komáři druhu Aedes vyskytují, může být ohrožena rozšířením viru zika,“ dodala.

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) z října 2015 se komár egyptský (Aedes aegypti), který je přenašečem viru zika v Latinské Americe, v Evropě vyskytuje hlavně v Gruzii a jihozápadním Rusku, na Madeiře a zavlečen byl také na jih Nizozemska.

Komáři nám mohou zavařit

ECDC ale dnes zároveň varovala, že přenašečem viru zika by se mohl stát i komár tygrovaný (Aedes albopictus), který se stabilně vyskytuje v jihovýchodním Rusku, ale i ve všech jihoevropských státech u Středozemního moře od Řecka přes Chorvatsko, Itálii, Francii až po Španělsko. Tento druh byl v roce 2012 ojediněle zachycen i na jižní Moravě u Mikulova.

Co je virus zika? Podívejte se na video:

Video Vše o viru zika: Horečka, vyrážka a deformace mozku dětí - Tomáš Polák, Matěj Šrám

Několik lidí nakažených virem zika do Evropy dorazilo, nemoc se ale dále nerozšířila, neboť komáři jsou stále neaktivní. S příchodem jara a léta se ale nebezpečí rozšíření viru zvýší,“ uvedla Jakabová.

Zprávu o šíření viru a připravenosti Česka na něj českému kabinetu předložil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. "My v součinnosti s WHO a příslušnými evropskými strukturami tu situaci monitorujeme," uvedl po jednání vlády. Zopakoval, že okamžitě diagnostikovat onemocnění jsou připraveny tři české laboratoře a že se těhotným ženám nedoporučuje cestovat do postižených oblastí. Zprávu o vývoji šíření onemocnění přednese Němeček i na zasedání bezpečnostní rady vlády.

WHO dnes v Ženevě vyzvala k dalšímu vyšetření případu údajného přenosu viru zika pohlavním stykem, o němž v úterý informovaly úřady v americkém Texasu. Podle mluvčího WHO Gregoryho Hartla je nyní nutné zjistit, za jakých podmínek, jak často a s jakou pravděpodobností je virus sexuálně přenosný a jakou roli při tom hrají tělní tekutiny.

Podle Hartla se jedná teprve o druhé podezření na přenos viru pohlavní cestou. První se objevilo v roce 2008 u Američana, který se vrátil ze Senegalu a nakazil svou ženu.

Celosvětový stav nouze

Už v úterý WHO varovala, že by se virus zika mohl z Latinské Ameriky rozšířit do Afriky a Asie. Od pondělí platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole.

Virus zika pravděpodobně způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která předčasně ukončuje růst mozku lidského plodu. U běžných jedinců virus vyvolává několikadenní horečky, jinak je však ve většině případů průběh mírný. Ohrožení představuje právě jen pro těhotné ženy a jejich plody.

Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék ani vakcína. Podle WHO je její výroba otázkou spíše let než měsíců.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

rumungro ( 4. února 2016 16:11 )

Zdevastovaný lidský křesťanský potenciál v jižní americe,nezvladatelný nápor dravých muslimů v Evropě,a nad tím vším muslimy v Jakartě vychovávaný Op,který je v Církvy sjednotitelů Krista.U nás už sjednotili všechny církve mimo křesťanů. Za C.s.K. jsou u nás odpadlíci Halík a Malý.

balika ( 4. února 2016 08:28 )

vás už asi ten komár píchl

vlamore ( 4. února 2016 04:52 )

Hm.....a toto řekne občan České republiky.

rumungro ( 3. února 2016 19:18 )

Tak vyčůrat,pomodlit a mazej do hajan!

pavel215-evzen-02 ( 3. února 2016 19:02 )

Zkur.vená Morava

Zobrazit celou diskusi
Další videa