Těhotné, nejezděte! Brazílie olympiádu nezruší, ale varuje ženy v očekávání

Autor: ČTK - 
2. 2. 2016
07:06

Brazílie navzdory nákaze způsobované virem zika nezruší letní olympijské hry, které pořádá letos v srpnu. Těhotným ženám ale vzhledem k riziku, které zika zřejmě představuje pro lidské plody, přijet nedoporučuje. Oznámil to brazilský ministr obrany Jaques Wagner.

Musíme vysvětlit těm, kteří do Brazílie přijíždějí, sportovcům, že nebezpečí je nulové,“ řekl Wagner podle agentury Reuters novinářům. To ovšem neplatí pro těhotné, pro které je naopak riziko podle jeho názoru „vážné“. „Tudíž se evidentně nedoporučuje (přijet do Brazílie), protože taková rizika se přijímat nebudou,“ sdělil.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v pondělí kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Stejný stav nouze WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli epidemii eboly v západní Africe. Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc je však ve většině případů mírná.

Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť nákaza je považována za příčinu nedostatečného vývoje mozku. Skutečný vliv viru na vývin mozku zatím ale nebyl prokázán. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší.

Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk. Zatím ale nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka. Ministr Wagner řekl, že vývoj vakcíny proti viru potrvá tři až pět let. Brazilští vědci prý na něm spolupracují s výzkumníky ve Spojených státech.

Olympijské hry se v Rio de Janeiru mají konat od 5. do 21. srpna. Brazilské ministerstvo zdravotnictví dalo v pondělí agentuře AP na srozuměnou, že místním vládám nařídí, aby případy nákazy virem zika hlásily. Vlády oznamovací povinnost zatím nemají.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

marais ( 2. února 2016 16:05 )

Sorry, ty dětičky mají takové indiánské rysy ... jak vůbec vypadají jejich rodiče ?

ninga ( 2. února 2016 10:24 )

No jasně, Brazilcům už zbylo jenom věřit - nevěřit. A nejlepším zdrojem informací jsou svobodné noviny )))

y1xcvbnm ( 2. února 2016 08:54 )

ty děti jsou si všechny podobné jako u nás třeba u Downova syndromu

balika ( 2. února 2016 08:38 )

http://svobodnenoviny.eu/brazilci-neveri-na-vymluvu-ze-zakrneni-mozku-novorozencu-zpusobil-v irus-zika/

rumungro ( 2. února 2016 08:07 )

V USA byl vírus nalezen ve spermatu mrtvého muže,který byl z infekce už dříve vyléčen.Přitom v krvi nebyl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa