Virus zika je v Německu: Nemocí, která mrzačí děti, se nakazilo 5 lidí

Autor: bru/ČTK - 
29. ledna 2016
20:48

Virus zika se šíří světem. Objevil se i u našich sousedů v Německu, kde se jím nakazilo pět lidí. K zemím, kde se nákaza objevila, se nově přidala i Kanada.

 

Němci mají problémy s virem zika. Dva nemocní se u našich sousedů objevili dokonce už v prosinci. Pacienti si nemoc přivezli z Haiti. Celková bilance nakažených virem zika v Německu je pak 5 lidí. Lékaři se ale neobávají, že by si nákazu Němci mohli předávat mezi sebou.

Zika přináší i obrnu

Některé země postižené virem zika zaznamenaly v poslední době zvýšený výskyt případů dalšího onemocnění nervové soustavy, které je jinak relativně vzácné. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto těmto zemím doporučila, aby se jejich nemocnice připravily na Guillain-Barrého syndrom, který se projevuje obrnou svalstva.

WHO prý uznala, že počet případů tohoto syndromu se v některých zemích postižených virem zika zvýšil. Příčina této autoimunitní choroby postihující periferní nervovou soustavu ještě nebyla zcela objasněna. Nemoc se projevuje vzestupnou paralýzou, od slabosti v nohou se šíří do horních končetin a obličeje. Při rychlé léčbě získá většina pacientů opět plnou mobilitu. Může ale skončit i smrtí v případě, že se vyskytnou závažné plicní komplikace.

Nákaza virem zika se objevila v Brazílii loni na podzim a postupně se rozšířila do více než dvacítky zemí amerického kontinentu. Příznaky nemoci jsou obvykle spíše mírné (vyšší teploty, vyrážka, bolesti hlavy a kloubů). Nebezpečí ale hrozí těhotným ženám, neboť infekce podle podezření možná způsobuje u dětí mikrocefalii (nedostatečný vývoj mozku). Brazílie prošetřuje přes 4000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika, několik jich už zemřelo. Souvislost mikrocefalie s virem zika ale zatím není prokázána.

Nakažené nově ohlásila i Kanada

Mimo Latinskou Ameriku se už virus zika objevil například v USA, Německu, Británii či Dánsku. V pátek první čtyři nakažené ohlásila rovněž Kanada.

 

Podle WHO se Guillain-Barrého syndrom obvykle vyskytuje asi v četnosti 0,4 až čtyři případy na 100 000 obyvatel za rok. Například v Salvadoru, kde je také nyní rozšířen virus zika, je obvyklý výskyt asi 14 případů Guillain-Barrého syndromu za měsíc, ale od začátku prosince do začátku ledna tato středoamerická země zaznamenala 46 případů, přičemž dva lidé zemřeli.

 

V Hondurasu, kde bylo od poloviny prosince registrováno asi 1000 lidí nakažených virem zika, zaznamenali za stejnou dobu 13 případů syndromu. Podle neurologa nemocnice ve městě San Pedro Sula Arnolda Thompsona mají normálně deset případů za rok, a nyní 13 za měsíc. Všech 13 pacientů mělo podle Thompsona dříve buď horečku dengue, virus zika či onemocnění chikungunya. Tyto tři choroby šíří komár druhu Aedes aegypti.

 

Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už oznámilo, že v Brazílii během několika dnů zahájí prošetřování možné souvislosti viru zika s Guillain-Barrého syndromem.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

osetrovatel_pavla219 ( 31. ledna 2016 00:02 )

Až to dorazí k nám, budou se rodit debilové. Tím se rozroste voličská základna ČSSD a pravice bude v (_!_)

tgbg ( 30. ledna 2016 12:29 )

Rusáci se mstí. Bůhví, co na nás ještě vymyslí za nemoci než úplně zkrachují.

balika ( 30. ledna 2016 09:06 )

kaonkl - přesně tak, tahle mediální komedie má zakrýt tu skutečnost, že jde o závadnou vakcínu proti MMR m ať už chtěně či nechtěně

kaonkl ( 30. ledna 2016 04:52 )

Ono to s tím virusem nebude tak horké. Příčina zmrzačených dětí je zřejmě jinde: http://svobodnenoviny.eu/brazilci-neveri-na-vymluvu-ze-zakrneni-mozku-novorozencu-zpusobil-v irus-zika/

pekaaaros ( 30. ledna 2016 04:13 )

podle mě jsou na vině ilumináti. Je to určitě součást plánu. Kdy už konečně celej svět pochopí, že za vším stojí starodávný Řád?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud