Virus zika mají dvě těhotné ženy v Norsku. Plodům hrozí nevratné poškození

Autor: ČTK, tmp - 
10. března 2016
21:50

Norští lékaři diagnostikovali u dvou těhotných žen virus zika, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozku u lidských plodů. Informovala o tom agentura AP. Obě ženy se nedávno vrátily z Latinské Ameriky. Světová zdravotnická organizace ve středu znovu důrazně vyzvala, aby těhotné do oblastí zasažených virem necestovaly.

V Norsku lékaři otestovali už zhruba pět desítek lidí kvůli podezření na onemocnění virem zika, odhalili ale zatím jen tři případy onemocnění. Ve všech šlo o lidi, kteří pobývali určitou dobu v Latinské Americe. Kromě dvou těhotných žen onemocněl virem také jeden muž.

Zda virus nějak ovlivnil plody těhotných žen, podle zástupce Norského ústavu veřejného zdraví Johna-Arneho Röttingena zatím není možné říci. Pacientky jsou ale pod pečlivým lékařským dohledem.

Video Vše o viru ZIKA: Horečka, vyrážka a deformace mozku dětí - Tomáš Polák, Matěj Šrám

Vir zika s vysokou pravděpodobností způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která předčasně ukončuje růst mozku lidských plodů. Definitivní důkazy pro takovou spojitost ale zatím k dispozici nejsou.

Ve středu Světová zdravotnická organizace uvedla, že vir může poškodit i placentu nebo nervový systém plodu. U dospělé populace je průběh nákazy mírný (vyšší teploty, vyrážka, bolesti hlavy a kloubů).

Světová zdravotnická organizace kvůli rozšíření viru zika především v Brazílii vyhlásila před pěti týdny celosvětový stav nouze. Výskyt viru, který přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, byl dosud potvrzen ve více než 50 zemích světa včetně Česka.

djaba ( 12. března 2016 23:35 )

Nemohu se ubránit postřehu , nejsou to malí mafiánci ,holá malá hlavička a zjev lidožroutka .Asi je to múj subjektivní dojem .

balika ( 11. března 2016 08:30 )

Myslím, že se jim narodí zdravé děti. Děti s "malým" mozkem se rodí pouze v Brazílii, přitom komáři jsou rozšířeni všude v Latinské Americe. V Brazílii jde o "něco jiného" než o virus Zika.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud