Jste těhotné? Nejezděte do exotiky za zikou a pozor na sex, varují zdravotníci

Autor: mts, ČTK - 
8. března 2016
20:30

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje všem těhotným ženám, aby nejezdily do exotických krajin. Důvodem je virus zika. Ten se šíří po celém světě a poškozuje kmenové buňky, z nichž se při vývoji lidského plodu v těle matky vytváří mozek. Tři případy už zaznamenala i Česká republika, těhotná žena ale zatím mezi nimi nebyla.

„Těhotným ženám by mělo být doporučeno necestovat do oblastí, které zasáhl virus zika,“ uvedl v prohlášení doktor David Heymann.

Světová zdravotnická organizace zároveň vyzvala k urychlenému výzkumu různých kmenů ziky a prohlásila, že zdravotnické služby v postižených oblastech by měly být připraveny na potenciální růst četnosti případů neurologických příznaků nebo vrozených deformací. „Můžeme očekávat více případů a další šíření. Sexuální přenos je častější, než se původně předpokládalo,“ uvedla ředitelka WHO Margaret Chanová.

WHO kvůli rozšíření viru zika především v Brazílii vyhlásila před pěti týdny celosvětový stav nouze. Výskyt viru, který přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, byl dosud potvrzen ve více než 50 zemích světa.

Případy přenosu sexuální cestou z muže na ženu byly v poslední době zaznamenány například v USA nebo ve Francii.

Virus zika, proti němuž zatím neexistuje lék, je kromě mikrocefalie spojován i s dalším neurologickým onemocněním - takzvaným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva. V souvislosti s epidemií ziky v Latinské Americe zaznamenaly některé země zvýšený výskyt tohoto jinak vzácného onemocnění.

Příznaky jsou mírné

Nákaza virem zika se objevila v Brazílii loni na podzim a postupně se rozšířila do více než dvacítky zemí amerického kontinentu, jednotlivé případy už zaznamenaly i evropské státy včetně Česka.

V Brazílii byla od loňského října diagnostikována mikrocefalie u 641 novorozenců. Z toho v 82 případech byla prokázána nákaza matek virem zika. Dalších 4222 případů se prošetřuje.

Příznaky nemoci jsou obvykle spíše mírné -vyšší teploty, vyrážka, bolesti hlavy a kloubů.

1912 ( 9. března 2016 07:41 )

nejhorší je islamizace EUROPY !!!!tu nelze vymít je to horší než metastázy rakoviny

tomik007 ( 8. března 2016 21:34 )

 Uplnej malej Benda

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud