Pančování vína prý změna zákona nezabrání. Expert: Odnesou to poctivci

Autor: sou - 
25. 1. 2016
06:10

Novela zákona o vinohradnictví a vinařství podle agrárního analytika Petra Havla nepovede k zastavení falšování a pančování vína. Ale zvýší se kvůli ní administrativní zátěž na poctivé podnikatele. Návrh reguluje pouze jednu část, a to trh se sudovým vínem, podle něj by se to mělo týkat ale celého systému. Ministerstvo zemědělství ale namítá tím, že vše bylo připravováno v široké diskuzi s vinařskou a vinohradskou veřejností. A že to má hned dva klíčové cíle.

„Jediný legitimní důvod k novelizaci zákona o vinohradnictví a vinařství, kterou schválila vláda, je nutnost zapracovat do ní legislativu EU týkající se podmínek obnovy a vyklučování vinic, pakliže je s ní stávající tuzemská legislativa v rozporu,“ míní agrární analytik Petr Havel, který spolupracuje s Asociací soukromého zemědělství ČR.

V tomto případě prý platí dva principy, které charakterizují současnou novelizaci zákonů. První z nich je teze, že při porušení zákona musí přijít jeho zpřísnění. A druhou je to, že to vždy odnese poctivý podnikatel prostřednictvím větší byrokracie a často i zvýšením finanční zátěže.

„V tomto případě je hlavní příčinou současného, evidentně nežádoucího stavu, nedostatek politické vůle zásadně zpřísnit celní dozor při dovozech vína ze zahraničí na naše území právě již na hranicích,“ upřesňuje Havel. 

Dovoz až sta milionů litrů vína bez dokladů 

Úprava ale podle něj Havla problém s pančování neřeší, protože se na podvodech má podílet určitá vlivná skupina lidí. A na ni je potřeba víc než jen zákon, ale také odvaha k potelční její činnosti. Podle neoficiálních odhadů se má do České republiky dovážet až 100 milionů litrů vína bez potřebných dokladů.

„Bohužel je třeba říci, že podvodům při dovozech nezabrání ani navrhovaná povinnost dovozců vín ze zahraničí nahlásit tyto dovozy Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému, ani povinnost desetidenního skladování dovezeného vína pro možnost jeho kontroly Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI),“ vysvětluje Havel.

Nepoctiví dovozci nic nenahlásí a víno budou skladovat v neregistrovaných skladech a těm poctivým se zvýší administrativní zátěž. „Pokud přitom hodlá stát regulovat trh s vínem v ČR, pak je zcela nezbytné regulovat jej systémově, jako celek. Předkládaný návrh ale reguluje pouze jednu část, a to trh se sudovými víny,“ míní Havel s tím, že SZPI odhalují podvody s původem nebo pančováním vína také v kategorii lahvových vín, a to jen s málo nižší četností, než je tomu právě u vín sudových. 

Návrh novely zákona má kromě toho navíc v praxi dokazovat, že ministerstvo zemědělství nepodporuje malé a menší zemědělské subjekty, proti čemuž se neustále ohrazuje. 

Ministerstvo: Pomůže i hrozba až 50milionové pokuty

Podle ministerstva zemědělství byl návrh připravován v široké diskuzi s vinařskou a vinohradnickou veřejností a má hned dva stěžejní cíle. Prvním je přizpůsobení právního řádu ČR novým přímo použitelným a bezprostředně aplikovatelným nařízení Evropské unie.

„Druhým cílem návrhu zákona je pak boj proti různým formám černého trhu s vínem, to je stanovení podmínek, které zajistí lepší úpravu prodeje nebalených výrobků z révy vinné a zejména pak ve formě sudového vína, které představuje nezanedbatelnou část segmentu trhu s vínem v České republice,“ uvedl pro Blesk.cz náměstek sekce komodit, výzkumu a poradenství ministerstva zemědělství Petr Jílek. 

Návrh přináší povinnost příjemce hlásit objemy dovezeného nebaleného vína a veškeré informace o těchto dovozech do Registru vinic vedeném Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. Podle něj je potřeba si uvědomit, že ne všechny aspekty černého trhu s vínem jde řešit skrze zákon o vinohradnictví a vinařství.

„V tomto smyslu dochází k přijímání opatření k zlepšení spolupráce mezi dozorovými orgány ministerstva zemědělství, zejména SZPI, a Generálním ředitelstvím Celní správy,“ vysvětlil Jílek s tím, že příjemci nebaleného vína, který ohlašovací povinnost nesplní, bude hrozit až 50 milionová pokuta.

Vinaři volají po elektronické evidenci vína

Ani podle Svazu vinařů České republiky nemůže tato novela řešit povinnosti spadající do jiných sfér, než je vinohradnictví a vinařství. „Budeme i nadále žádat, aby byla zavedena povinnost používat při přepravě vína na území elektronický systém EMCS, což spadá pod působnost ministerstva financí a zavedení registrací pro dovoz vína do ČR a licencí na prodej nebaleného vína, které má zase pod působností ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uvedl předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray. 

Požadavek na trestní stíhání pachatelů falšování vín, které by spadalo pod kompetence ministerstva vnitra, má svaz už od roku 2013. Navíc podle něj preferenci pro malé vinaře v průběhu projednávání novely nikdo nenavrhoval. Nebyla prý téměř využitá ani v jiných podporách. „V současné době je podáno na 178 ha určených k výsadbě pouze osm žádostí celkem o rozloze 3,5 ha. Což ukazuje, že každý žadatel bude uspokojen, bez ohledu na jeho ekonomickou velikost,“ uzavřel Nyitray.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce cílí své kontroly i na vína v lahvích. Sudové, jako nebalená potravina, je ale k falšování náchylnější:

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa