Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Výzkum škodlivin: Na Ostravsku děti trápí hlavně topení i polský průmysl

Kouř z domácností znečišťuje ovzduší až ze 75 procent.(ilustrační foto)
Kouř z domácností znečišťuje ovzduší až ze 75 procent.(ilustrační foto)  (Autor: Blesk / David Malík)
Autor: Daniela Soukalová - 
11. ledna 2016
06:12

Kouř z domácností nebo vliv polského průmyslu. To vše podle projektu Zdravotního ústavu v Ostravě znečišťuje ovzduší v Moravskoslezském kraji. Vliv dopravy je dominantní u hlavních tepen v hustě osídlených oblastech. Svůj vliv pak mají i na zdravotní stav dětí. Ty trpí větším výskytem infekcí dýchacích cest a častěji se u nich rozvíjí alergie, které mají horší průběh.

„Náplní projektu byl odborný odhad podílů jednotlivých skupin zdrojů v Moravskoslezském kraji. Až doteď se podíly odhadovaly poměrem 30/30/30 – tzn. 30 % doprava, 30 % průmysl a 30 % lokální topeniště a ostatní, projekt toto tvrzení změnil a zároveň upřesnil,“ uvedla pro Blesk.cz vedoucí Oddělení ovzduší Zdravotního ústavu v Ostravě Hellebrandová.

Na celém projektu se podílela řada odborníků. Během realizace se odebíraly vzorky emisí a surovin v 15 největších průmyslových podnicích kraje, což do této doby nemělo prý obdoby. Ve výsledcích existují velké rozdíly mezi topnou a netopnou sezonou. „Průmyslové zdroje se po celý rok chovají téměř stejně (např. co do obsahu izotopů nebo kovů), ale v topné sezoně narůstá vliv lokálních topenišť,“ vysvětluje Hellebrandová.

Například v okolí Bruntálu nebo Jablůnky znečisťují ovzduší domácnosti až z 75%. „V kraji se také zásadním způsobem projevuje vliv polských průmyslových zdrojů a polských lokálních topenišť, tyto zdroje se u nás mohou souhrnně podílet na znečištění emisemi částic PM10 až 37 %,“ informuje Hellebrandová. Vliv dopravy je pak dominantní u hlavních dopravních tepen v hustě osídlených oblastech. Například v Ostravě Porubě může dosáhnout až 49 %

Ovzduší má špatný vliv na zdravotní stav dětí 

„U dětí žijících v oblastech s více znečištěným ovzduším patří k nejčastějším zdravotním problémům především větší výskyt infekcí dýchacích cest a častější rozvoj alergických onemocnění, která navíc mohou mít horší průběh,“ řekla lékařka Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Vendula Látalová. Rodiče by se tak měli pokusit zmírnit další rizikové faktory, které mohou mít negativní vliv na zdravotní stav dětské populace. Neměli by děti například vystavovat cigaretovému kouři a měli by omezit jejich kontakt s potencionálními alergeny v domácnosti, jako jsou plísně. 

„Vhodné je samozřejmě i dodržování obecně známých zásad zdravého životního stylu týkajících se především pestré stravy a přiměřené pohybové aktivity,“ míní Látalová. Dále se jim doporučuje i pobyt na horách, kde je menší koncentrace alergenů a vyšší vlhkost, což napomáhá očistě sliznic od cizorodých látek a následnému zmírnění průběhu chronických respiračních onemocnění. „Děti by v lokalitách s kvalitním ovzduším měly trávit maximum času,“ myslí si. 

Už týden na horách může vést ke zlepšení plicních funkcí 

Na to se zaměří i Státní fond životního prostředí. Do jeho Programu podpory ozdravných pobytů dětí z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší se přihlásilo celkem 336 žadatelů. Jedná se o 18 měst a 318 škol. Na ozdravné pobyty dosud vyjelo 170 škol z Prahy, Jihomoravské, Moravskoslezského, Olomouckého, Středočeského a Ústeckého kraje.  „Cílem programu je zlepšení zdravotního stavu a posílení environmentálního vědomí u dětí, které navštěvují mateřské a základní školy v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší,“ upřesnila Lucie Früblingová ze Státního fondu životního prostředí. 

Už i týdenní pobyt v horském prostředí může podle lékařky vést ke zmírnění obtíží a zlepšení plicních funkcí u dětí s chronickým alergickým zánětem dýchacích cest. „Lepší dlouhodobý efekt lze však jistě očekávat od pobytů delších či opakovaných,“ uzavřela Látalová.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

moiaza ( 11. ledna 2016 09:30 )

Naprosto nechápu politiku české vlády. Ať chcete, nebo ne, nejekologičtější topení je topení elektrické. Nejškodlivější je mimo plastů a jiného svinstva topení hnědým uhlím. A co je u nás nejlevnější? Ano, uhádli jste. Hnědé uhlí je nejlevnější. A drahé topení je elektrikou. Jakou motivaci mají lidé s nižšími příjmy? Samozřejmě kupuji to, na co mají. Pokud by to bylo opačně, kouřící svinstva by nikdo nekoupil. Osobně topím převážně elektrikou a při větších mrazech koksem. Plyn nemáme zaveden.Pokud budou ekologické věci cenově dostupné všem, lidé se budou chovat ekologicky. Zatím je to naopak. Co je zdravé a ekologické, to je drahé. Opravdu dobrá politická stratégie.

dietr ( 11. ledna 2016 09:24 )

prý je to způsobeno i nekvalitním polským uhlím, to by se ale musel vyjádřit někdo z příhraničí

Zobrazit celou diskusi