Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Mírná zima trápí alergiky. Pylová sezona je už v únoru v plném proudu

Autor: ula - 
19. února 2016
13:35

Pylová sezona začala kvůli letošní mírné zimě brzy. Ordinace se plní alergiky a na začátku března bude ještě hůř. Možná si říkáte, že se vás to netýká, ale alergie se u vás může projevit i třeba v důchodovém věku. Jak lze alergii rozpoznat a jak ji léčit?

„Naše ordinace se už plní lidmi, kteří jsou alergičtí na pyl,“ potvrdil Blesk.cz Petr Kubec z kliniky Alergosan. Podle něj by se nikdo neměl spoléhat na to, že pylová sezona ještě nemůže být, když je ještě zima. Ve skutečnosti začala už na začátku února.

„Začala kvést líska, olše a bříza,“ vyjmenovává hlavní alergeny lékař a dodává: „Počítáme, že sezona se naplno rozjede na začátku března. Už nyní by ale alergici měli vnímat svoje tělo a pokud je svědí např. oči, měli by navštívit alergologa nebo začít brát svoje léky a nečekat, až se příznaky zhorší,“ varuje Kubec.

Příznaky pylové alergie:

  • vodová sekrece z nosu
  • salvy kýchání
  • slzení a pálení očí
  • ucpaný nos
  • svědění patra

Alergie se může projevit kdykoliv během života. Je sice geneticky daná už od narození, ale projevit se může v předškolním věku, ale také až v 60 letech. Pyloví alergici u nás tvoří pětinu populace a neustále jich přibývá. Proto byste neměli podceňovat příznaky, které se u vás mohou objevit kdykoliv a navštívit lékaře. 

Ten vám sadou testů zjistí, na co jste alergičtí, a začne vás léčit. Nevěřte fámám, že tyto testy jsou bolestivé. Podceňovat alergii a neléčit se je totiž nebezpečné. Lékaři uvádějí, že to může vést až k propuknutí astmatu, a také se zvyšuje riziko, že se člověk s neléčenou alergií stane časem citlivým na více alergenů.

Alergici většinou dostanou od lékaře předpis na léky. Jenže alergii lze léčit nejen tabletami, ale i takzvanou imunoterapií, která funguje na principu
očkování. Lékař vpraví do těla pacienta vyšší dávku alergenu, na který se prokázala reakce, a organismus pak sám začne vytvářet potřebné protilátky.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi