Jana Masaryka prý nechali zabít britští špioni, tvrdí nová kniha

Autor: rc - 
30. prosince 2015
05:20

Sebevražda, vražda nebo nešťastná náhoda? To jsou tři verze, jak mohl zahynout ministr zahraničí a syn prezidenta Osvoboditele Jan Masaryk (†62). 10. března 1948 byl nalezen pod oknem Černínského paláce. Nová kniha Václavy Jandečkové tvrdí, že šlo jasně o vraždu a zabíjet měli britští agenti.

Nová teorie, která přepíše učebnice dějepisu? Podle knihy Václavy Jandečkové ministr zahraničí Jan Masaryk nespáchal sebevraždu! Syn prezidenta Osvoboditele zemřel pár dní poté, co se moci chopili komunisté a on se jim nechtěl klidit z cesty a funkci ministra dobrovolně opustit. Pomohl mu tedy někdo „zmoudřet“?

Podle nové knihy vraždil úředník ministerstva zahraničí Jan Bydžovský (†84) na domnělý příkaz britské tajné služby SIS. Bydžovský se dokonce k podílu na vraždě přiznal v lednu 1950 po pěti měsících strávených za mřížemi.

Historici ale jeho „přiznání“ kvůli velkému psychickému a fyzickému tlaku nevěřili. Autorka nové knihy ale v dokumentech StB zjistila, že se doznal spontánně a prý k velkému překvapení estébáků. Ti pak jeho přiznání ještě rok a půl vyšetřovali.

Nakonec však byla smrt ministra zahraničí uzavřena jako sebevražda.

Bydžovský však podle těchto dokumentů uvedl podrobnosti, které by nemohl znát, pokud by na místě činu skutečně nebyl. Vyšetřovatelům řekl, že si jej po komunistickém převratu zavolal generální sekretář ministerstva, stejně jako agent britské tajné služby. A oznámil mu, že Masaryk má být na její přání odstraněn, protože odmítá odjet do Londýna. Jméno spolupachatele ale Bydžovský několikrát měnil a celou svou výpověď v roce 1968 označil za vynucenou.

Historici, kteří novou knihu lektorovali, však odvážné hypotéze moc nevěří. Byť by to bylo tak, že Masarykovu smrt zařídili sovětští špioni infiltrovaní do britské rozvědky.

 

schelly ( 9. ledna 2016 20:20 )

Máte naprostou pravdu. A ještě podotýkám, že ten slavný tatíček Masaryk nechal střílet do lidí, to se dnes určitě ve školách děcka neučí. To se dnešním pravdoláskařům nehodí do krámu. Jak dlouho budeme ještě jenom přihlížet?

balika ( 30. prosince 2015 12:32 )

Jan Masyryk byl jak Mareček Benda - povolání syn, psychicky labilní.

balika ( 30. prosince 2015 12:30 )

předpokládám, že nemáte žádné protiargumenty a tato tvrzení nedokážete vyvrátit, tak jste tu jen blafla

paula1 ( 30. prosince 2015 11:38 )

Aleale, soudruhu....

dutchschulz ( 30. prosince 2015 11:32 )

funebrák + cid2000: naprostý souhlas! Masaryk úplně zbytečně rozbil Rakousko - Uhersko. Že současné pidistátečky CZ, SK, HU, SLO, HR, A... byla chyba, je evidentní. Masaryk se svou klikou byl něco jako Venca Havlů s pravdoláskaři. Skutečnými politiky byli Rašín, Kramář, Švehla nebo Štefánik - někteří z nich za záhadných okolností zemřeli. Honzu Masaryka museli kvůli chlastu uklidit do USA, u nás se kamarádil s lidmi level Adina Mandlová a po r. 1945 byl užitečným idiotem komunistů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud