Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Proti nacistům válčil Čech za Sověty: Stáli jsme ve vodě a kropili nás kulomety

Autor: ČTK - 
29. prosince 2015
19:40

Nastoupil do sovětské Rudé armády a v jejích řadách bojoval proti Němcům. Proti nacistickému zlu. Válečný veterán Jiří Kadeřábek byl za druhé světové dvakrát raněn. Proč šel právě mezi vojáky SSSR? Přihlásil se tam prý s kamarády z ukrajinského Kyjeva a jeho vzpomínky berou dech. Zažil i kulometnou palbu nacistů.

Oproti tisícům Čechoslováků, kteří vstoupili do československého armádního sboru, tak proti nacistickému Německu bojoval v sovětských jednotkách Rudé armády. Kadeřábek to řekl v rozhovoru pro ČTK.

Poprvé byl raněn u Varšavy, podruhé v dubnu 1945 při postupu Rudé armády na Berlín. U Frankfurtu nad Odrou se ruská armáda pokoušela překročit řeku, která se v těchto místech rozlévala do dvou ramen. Němci podle Kadeřábka nechali stát most přes první rameno, druhý ale zničili.

Když se vojáci Rudé armády dostali na louku, Němci oblast zatopili. Na vojáky stojící ve vodě poté spustili kulometnou palbu. „Nemuseli se ani zastřelovat, kulomety měli již nastavené. Nemuseli se ani dívat, stačilo jenom střílet,“ poznamenal Kadeřábek. On sám byl v záložní jednotce, která byla kvůli velkým ztrátám nasazena nad ránem. Kulka ho zranila na noze ještě před tím, než se dostal k vodě. „Takže jsem se nevykoupal,“ podotkl válečný veterán.

Do Rudé armády vstoupil 16. listopadu 1943 společně se svými kamarády. „Mě nechtěli vzít, že můžu jedině do československé armády,“ řekli mu prý Sověti. „Ale já mermomocí chtěl jít,“ podotkl s tím, že ostatní ukrajinští kamarádi se do armády dostali a on nechtěl být stranou. Nenechal se odbýt a požadoval, aby ho přijali. Jeden z důstojníků mu nakonec navrhl, že jedinou možností je dobrovolný vstup. V Rudé armádě poté sloužil až do konce války.

„Musím vám říct, že mám moc dobré vzpomínky. Moc dobře na to vzpomínám, i když mi hrozila každou chvíli smrt,“ řekl Kadeřábek. Vybavuje si hlavně soudržnost vojáků. „Musel jste splnit rozkaz, jinak jste dostal kulku. Na druhou stranu to byl takový kamarádský život,“ poznamenal.

Hlídal i transporty ze Sibiře na frontu

Během bojů na východní frontě byl vyznamenán za to, že se jeho jednotce podařilo dobýt důležitou kótu v kopcovitém terénu nedaleko Gdaňsku, o kterou předtím Rudá armáda marně usilovala. V té době mu bylo 18 let, velel asi sedmnáctičlenné jednotce. Vzpomíná, že když kótu dobyli, jeden ze spolubojovníků s lehkým kulometem měl střílet na ustupující Němce, na které měli dobrý výhled. „No a on střílel do vzduchu,“ poznamenal Kadeřábek s tím, že ho musel praštit pažbou. „Nehlásil jsem nic, jinak by měl z toho těžkou hlavu,“ řekl k incidentu.

Na stejném místě také zajal dva německé radisty. „Málo chybělo, abych je zastřelil,“ vzpomíná Kadeřábek. Běžel prý v zákopu s prstem na spoušti. „Najednou stáli proti mě, ruce nahoře. Já jsme se úplně lekl,“ poznamenal s tím, že by ho mrzelo, kdyby je zastřelil. Dodnes prý na ně vzpomíná. „Vždycky jsem na ně myslel a říkal jsem štěstí, že mě pánbůh zastavil,“ poznamenal.

Během války sloužil i u speciální jednotky, která například hlídala transporty s vojáky ze Sibiře na frontu. Jednou dostal jako člen této jednotky za úkol zastavit sovětské vojáky, kteří bez rozkazu ustupovali. „Podařilo se nám je přesvědčit,“ poznamenal s tím, že je nesměl nechat utíkat dál. „Jak říkám, rozkaz byl rozkaz. Zastavit a hotovo,“ podotkl.

Rudá armáda byla svým tvrdým přístupem k vojákům pověstná. Do bojů byli především v prvních měsících napadení Sovětského svazu vysíláni bez dostatečné výzbroje. Pokud chtěli ustoupit, byli zastřeleni. Konec války Kadeřábka zastihl v nemocnici na Dálném východě. Ruské vedení počítalo s tím, že ho nasadí v bojích proti Japonsku. Válka ale skončila dříve, než se stihl uzdravit.

tgbg ( 30. prosince 2015 08:49 )

Zejména by měl chodit mezi mladé studenty a mladé lidi vůbec a povyprávět jim o zvěrstvech,které viděl denně co po sobě zanechávali Němci když prchali před Rudou armádou. Také by jim měl vyprávět o zvěrstvech, které se dopouštěla Rudá armáda na dobytých územích. Je také jasné, že obrovské ztráty, které utrpěla Rudá armáda při bojích v SSSR byly vinou paranoidního Stalina, který neuvěřil několika rozvědčíkům. Ti ho varovali, před zradou Hitlerovského Německa, které bylo spojencem Ruska. Pán také zřejmě patřil k tzv. zajišťovacím jednotkám, které nemilosrdně kulomety kosili vojáky Rudé armády, kteří nebyli schopni vzdorovat přesile nebo jim došla munice a obrátili se na ústup.

ATLAS8 ( 30. prosince 2015 06:08 )

Zejména by měl chodit mezi mladé studenty a mladé lidi vůbec a povyprávět jim o zvěrstvech,které viděl denně co po sobě zanechávali němci když prchali před Rudou armádou,proto že se dnes najdou i tací,kteří zpochybňují vítězství Rudé armády spolu s USA, Anglií a Francií ve druhé světové válce,odmítají oslavy 70 výročí PORÁŽKY němců ve II. světové válce,někteří se jim dokonce omlouvají za ODSUN,který byl v souladu s podpisem TOTÁLNÍ kapitulace v Postupimi, připomínat KDO zavinil II. světovou válku,kde zahynulo 60 mil. lidí a byla totálně zničená celá Evropa, mimo neutrálního Švýcarska,kam si "skopčáci" ukládali naloupené poklady a finance!

dietr ( 29. prosince 2015 22:22 )

jestlipak dostává taky 3000 eur měsíčně k důchodu jako přeživší nacisti?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud