Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Zemřel autor českého státního znaku a válečný veterán Louda. Komunisti ho věznili na Mírově

Zemřel autor státního znaku ČR a válečný veterán Jiří Louda  (Autor: ČTK, Facebook)
Autor: ČTK - 
1. září 2015
23:13

V Olomouci dnes zemřel autor státního znaku České republiky Jiří Louda. Významnému českému heraldikovi a veteránovi druhé světové války, kterého komunisti bez soudu uvěznili na Mírově, než se dočkal rehabilitace a nakonec i medaile za zásluhy od tehdejšího prezidenta Havla, bylo 94 let. Na Facebooku jeho úmrtí oznámil ministr obrany Martin Stropnický.

„V Olomouci dnes ve věku 94 let zemřel válečný veterán a autor státního znaku České republiky plukovník Jiří Louda. Upřímnou soustrast celé rodině,“ napsal Stropnický v úterý večer na svůj profil na Facebook. 

V Olomouci dnes ve veku 94 let zemrel valecny veteran a autor statniho znaku Ceske republiky plukovnik Jiri Louda. Uprimnou soustrast cele rodine...

Posted by Martin Stropnický on 1. září 2015

Louda byl jedním z nejuznávanějších evropských znalců erbů a vlajek. Za svůj život vytvořil zhruba dvě stovky symbolů měst a obcí a vedle českého státního znaku také prezidentskou vlajku. Pocházel z rodiny profesora kreslení v Kutné Hoře. „K heraldice jsem se dostal částečně díky tomu, že můj otec vyučoval kreslení,“ řekl dříve ČTK.

První jeho práce, které se objevily na veřejnosti, vytvořil za druhé světové války, kdy pobýval jako voják ve Francii a Velké Británii. „Dělal jsem znaky spojenců. Používaly se při oslavách a výzdobě ubikací. Ve Francii jsem znaky ještě dělal spíše sám pro sebe, v Anglii to už bylo pro armádu,“ uvedl.

Komunisti ho věznili na Mírově

Za vrchol své tvorby po stránce vlastenecké považoval Louda prezidentskou vlajku. Mimo Českou republiku si nejvíce vážil prestižní ceny The Julian Bickersteth Memorial Medal, kterou dostal jako druhý cizinec v historii ve Velké Británii za knihu o heraldice nejvýznamnějších evropských panovnických rodů.

Podle serveru Aktuálně.cz byl Louda členem Mezinárodní heraldické akademie se sídlem v Ženevě a dalších odborných společností. Do Francie a Británie odešel za války přes Polsko, ve Spojeném království se dostal k parašutistům. Po převzetí moci komunisty v únoru 1948 byl poslán na dovolenou a posléze z armády propuštěn. Bez soudu byl až do roku 1950 vězněn na Mírově.

Po propuštění si Louda v roce 1953 našel novou práci ve Vědecké knihovně v Olomouci, kde zůstal do roku 1976. Od té doby se plně věnoval heraldice. V roce 1968 byl Louda rehabilitován a povýšen do hodnosti majora, v roce 1991 do hodnosti plukovníka. Prezident Václav Havel mu v říjnu 2000 udělil medaili za zásluhy o Českou republiku.

Autor státního znaku ČR Jiří Louda zemřel v Olomouci 1. září 2015 ve věku 94 letAutor státního znaku ČR Jiří Louda zemřel v Olomouci 1. září 2015 ve věku 94 let | ČTK

oregano ( 30. prosince 2015 09:51 )

Dobrý den nějak se mi ve vzpomínkách na pana Loudu vytratilo to, že byl donašečem - agentem Stb na svoje kamarády !!! Klikněte si na jeho heslo na wikipedi U někoho to vydí u někoho ne.

smoula05 ( 2. září 2015 16:06 )

 ty kurvy komunistické střílet jako škodnou

tgbg ( 2. září 2015 08:31 )

Věznili ho komunisti. Komunisti=fašisti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud