Neděle 11. června 2023
Svátek slaví Bruno, zítra Antonie
Oblačno, bouřka 24°C

Polka zachránila židovského chlapce před nacisty: Po 68 letech se znovu potkali

Autor: lm - 
5. prosince 2015
13:20

Michaelovi byly čtyři roky, když mu nacisté popravili rodiče. Malého židovského chlapce čekala téměř jistá smrt, kdyby se ho neujala polská katolická rodina Jakubowských. Rodina raději nasadila vlastní život, než aby malého chlapce nechala napospas osudu. Po 68 letech se Michael setkal se svou zachránkyní a bylo to opravdu dojemné.

Michael Hochberg bydlel s rodiči ve Varšavě. Jednoho dne přišli nacisté, všechny místní židy shromáždili v ghettu a jeho rodiče popravili. Rodinný přítel malého chlapce přehodil přes zeď a zachránil mu tak život. Později bylo totiž mnoho místních židů posláno do vyhlazovacích táborů a ghetto lehlo popelem. 

Čtyřletého chlapce se ujala místní katolická rodina, která se s jeho rodiči dobře znala. S Jozefem, Rozalií a jejich čtyřmi dětmi žil Michael dva roky. „Hrozně jsem se bála, protože Němci v ulicích hlásili, co se stane s každým, koho chytnou, že doma ukrývá židy,“ popsala novinářům Krystyna, dcera Jozefa a Rozalie. Katolická rodina si musela dávat pozor zejména na to, aby se nepřišlo na to, že malý Michael má obřízku.

Jozef byl partyzán, který proti nacistům bojoval a posléze při jedné z bitev i zemřel. Zbytek rodiny se pak i s Michaelem musel přestěhovat na venkov. „Když skončila válka, všechny jsem objal a pak jsem musel jít,“ popsal Michael, který zbytek dětství strávil v židovském sirotčinci. S vlastní rodinou se už nikdy neshledal, všichni byli mrtví.

Hochberg se v dospělosti přestěhoval do Izraele a založil rodinu. Po 68 letech newyorská židovská nadace zařídila, aby se Michael mohl potkat se svou zachránkyní Krystynou. Při dojemném setkání si oba padli do náruče a Michael Krystyně s květinou v ruce vřele poděkoval. „Židovská tradice praví, že kdo zachrání jednu duši, spasí celý svět,“ uvedl vděčný Michael.

realistaii ( 5. prosince 2015 16:49 )

drž rypák vražedná *** 300 000 obětí kapitaliustických zrůd jen v sýrii milion obětí v Iráku , 170 000 v Libyi, 50000 obětí na ukrajině , 4 000 000 obětí vietnam

majojo ( 5. prosince 2015 15:23 )

Prosím tě, ty si dej buď mokrej hadr na hlavu nebo dlašího panáka, jinak se z tohohle rauše nevzapmatuješ

realistaii ( 5. prosince 2015 14:53 )

to je romantika ,škoda ,že nezachránila desítky milionů civilistů před povražděním americkými demokraty kapitalisty hyenismus kapitalismus = diktatura bohatých šmejdů : stávající ekonomický systém, jenž generuje 18 milionů mrtvol ročně jak na běžícím pásu http://www.novarepublika.cz/2015/05/jak-muzeme-zit-ve-svete-kde.-kazdy-rok.html to říká studie Thomase Pogge z Yale university World Poverty and Human R.ights, čili 18 milionů obětí kapitalismu ročně dělá z kapitalistů zdaleka nejhorší masové vrahy dějin + vyvolali drtivou většinu válek ,z toho dvě světové +založili nacismus,fašismus, klerofašismus, moderní islámský terorismus, neustále vyvolávají války a chaos síť koncentračních táborů a mučíren fašistické diktatury USA Thajsko, Rumunsko, Polsko, Litva, Egypt ,guantanamo, abugrajb, uzbekistán http://zahranicni.ihned.cz/c3-63251170-090000_d-63251170-sit-tajnych-veznic-cia-thajsko-rumunsko-p olsko-litva-egypt Další tajné věznice pak fungovaly mimo Evropu, mimo jiné v Pákistánu, Afghánistánu, Egyptě či Jordánsku, napsal americký list,ČTK důkazy jak demokratické země Eu a USA provozovaly koncentrační tábory a mučírny a masakrovaly miliony civilistů i po roce 1945 . https://www.youtube.com/watch?v=z6IuT1N3Xww Noam Chomsky, Andre Vltchek: On western terrorism Podle knihy O Západním terorismu od André Vltcheka a Noama Chomskeho je celkový počet zabitých Usa a západem od II. světové války 50 milionů. Když k tomuto počtu přidáme lidi mučené, postižené brutalitou, falešně uvězněné, přinucené stát se utečenci nebo jejichž životy Západní terorismus zruinoval, pak dosáhne počet obětí stovek milionů.Dnes už zřejmě americké teroristy a jejich spojence z NATO http://www.nwoo.org/view.php?nazevclanku=putin-do-noveho-svetoveho-radu-vnasi-strach-z-boha-barrett& amp;cisloclanku=2014030127 50 000 000 uprchlíků na světě díky fašistickému zlu USA NATO

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa