Technické obory nejsou pro mladé příliš „sexy“. Sní o manažerských postech

Mladí Češi nemají zájem o vysokoškolské studium technických oborů. Nástupní platy jsou přitom v průměru o pětinu vyšší než v případě humanitních oborů. (Ilustrační foto)  (Autor: www.profimedia.cz)
Autor: kle - 
17. prosince 2015
21:03

Představy českých středoškoláků o budoucím zaměstnání příliš nekorespondují s potřebami trhu práce. Výzkumy z roku 2010 i 2015 potvrzují, že o studiu technického oboru uvažuje jen maximálně třetina studentů. Průměrné nástupní platy absolventů technických oborů jsou přitom až o pětinu vyšší než u jejich humanitně zaměřených kolegů.

Pro tisíce žáků středních škol nastává období, kdy se musí rozhodnout pro svou budoucí profesi. Jen zlomek z nich si vybere technický obor. Většina mladých touží být spíše ekonomy nebo manažery. V Česku přitom chybějí lidé napříč technickými obory.

Technické obory studuje kolem 35 procent středoškoláků, pokud se rozhodnou ve studiu pokračovat, zájem o technické obory a informační technologie má už jen 22 procent z nich. Na žebříčku popularity obsazují první příčky manažerské, ekonomické a humanitní obory. Přitom největší šance na trhu práce mají absolventi právě technických a IT oborů,“ řekla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.  

Při obdobném průzkumu agentury J. L. M. z konce roku 2010 uvedlo 38 procent středoškoláků, že má zájem o studium technických či přírodovědných vysokých škol.

IT patří v Česku k nejlukrativnějším oborům – průměrná měsíční mzda absolventů Českého vysokého učení technického v Praze se pohybuje kolem 35 tisíc korun. Odborníků je ale právě v tomto oboru nedostatek. V Česku by se jich uživilo dvakrát tolik.

„Řada studentů je má spojené s nižším finančním ohodnocením, zažité dogma nízkého platu však už dávno neplatí. Nedostatek pracovních sil v technických oborech nutí firmy zvyšovat zaměstnancům platy a zlepšovat pracovní podmínky. Naopak největší potíže najít práci ve svém, nebo alespoň příbuzném oboru mají absolventi humanitních škol,“ popsala Martina Látalová, obchodní ředitelka společnosti AC JOBS.  

Podle aktuálního průzkumu téměř 70 procent vysokoškoláků věří, že budou pracovat v oboru, který vystudovali. „Řada vysokoškolských studentů už pracuje během studia, průměrně si vydělají kolem 7,5 tisíce korun za měsíc. V 84 procentech se jedná o brigády, pouze pět procent studentů nepracuje vůbec. Celkem 22 procent vysokoškoláků pracuje mimo obor. Problémem potom je, že na pracovní pohovory týkající se jejich oboru tak chodí uchazeči s prakticky nulovou praxí. Přitom právě pracovní zkušenosti získané už během studia jsou důležité pro 66 procent firem,“ upozornila Olga Hyklová.

Potenciální vysokoškoláky uvažující o studiu technických a přírodovědných oborů zajímala již v roce 2010 na prvním místě výše nástupního platu a perspektiva růstu finančních příjmů. Dívky častěji volily jako důvod perspektivu celoživotního uplatnění ve zvoleném oboru.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ivoadler ( 18. prosince 2015 15:25 )

Pro manažery není kam plivnout. A vůbec nejlepší je být kumštýřem. Technické obory nejsou "in".

rumungro ( 17. prosince 2015 22:36 )

Sní o rozkazování

tomik007 ( 17. prosince 2015 22:09 )

 To je tezke - kazdy by chtel byt poslancem a nebo aspon senatorem.

moiaza ( 17. prosince 2015 21:58 )

Tento Havlokapitalistický systém zplodil bandu lenochů a vyžírků. Pracovat nikdo nechce. Kdo pracuje rucemi, je u dnešní mládeže "socka". Nedej bože, jestli mladý nemá auto a jezdí dopravou. Slyšel jsem na vlastní uši, když soused varoval svého syna. "Jezdí s rozumem. Až ti seberou řidičák, budeš jak de.bil jezdit do práce busem." Tyto Havlový děti jsou takto vychovávané. Každý by chtěl být manažérem a brát krásné prachy. Ať dělají socky. V Havlokapitalismu to ani jiné být nemůže.

lahny ( 17. prosince 2015 21:26 )

Ale vždyť toto je politika modrých ptáků potažmo celé této společnosti.Lidé, manuálně pracující jsou v této společnosti NEJMÉNĚ hodnocení a je na ně pohlíženo jako na lůzu. A tohle se vtlouká do hlavy už dětem ve školách.Kdo není manažer, tak jakoby nebyl. A nynější sluníčkáři přece říkají, že utečenci nám ZAJISTÍ technické obory, tak co se najednou všichni divíte.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud