Vysoké škole celebrit hrozí zavření: panika mezi studenty, budou muset dostudovat jinde

Diplom z UJAK mají třeba Zora Hejdová a Ivana Gottová
Autor: ČTK, simao - 
6. 2. 2015
13:57

Nad největší soukromou vysokou školou UJAK, kde studovala i řada celebrit, visí průšvih. Reálně jí hrozí, že přijde o akreditaci v jednom ze svých důležitých oborů. Že je situace závažná, o tom vypovídá i páteční schůzka ministra školství Marcela Chládka se zástupci „univerzity celebrit“. Vyplynulo z ní, že UJAK má případně platit za dostudování svých studentů na jiných VŠ.

Diplom z UJAK mají třeba Ivana Gottová, Iva Kubelková, Iveta Vítová, Jiří Mádl, Karla Mráčková, Pavlína Danková, Michaela Štoudková či Zora Hejdová. Celebrity tam studovaly vesměs obor masová a mediální komunikace. 

Vysoká škola celebrit však řeší velký problém s jiným oborem – a se svými studenty speciální pedagogiky. V případě tohoto oboru totiž UJAKu reálně hrozí, že přijde o akreditaci. Jenže co se studenty, kteří tam již studují?

Odpověď na tuhle otázku se při schůzce s vedením školy snažil najít i ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Podle něj by se škola měla podílet na dostudování svých studentů na veřejných vysokých školách. „Je to soukromá univerzita, která brala školné, a stát to bude něco stát. Takže předpokládám, že se univerzita bude spolupodílet na krocích, které dělá ministerstvo,“ řekl Chládek.

Ve hře ale zůstávají další varianty osudu studentů oboru speciální pedagogika – učitelství, kterému Akreditační komise neprodloužila akreditaci ani k dostudování stávajících studentů. 

Loňská promoce Ivany Gottové na UJAKLoňská promoce Ivany Gottové na UJAK | Archiv Ivany Gottové

Chládek nepovažuje za vyloučené, že se univerzitě podaří stanovisko komise zvrátit a studenti budou moci pokračovat. Proces stále není uzavřen. Rektor UJAK Luboš Chaloupka řekl, že po obdržení oficiálního stanoviska univerzita podá odvolání.

Další možností je, že by např. některá z pedagogických fakult poskytla odbornou garanci a studenti by nadále mohli pokračovat na největší soukromé univerzitě v republice. Také o tom se bude jednat na úterní schůzce ministra s děkany. Chládek za možné řešení považuje také to, že by na veřejné vysoké školy přešli jen někteří studenti. „Část studentů by si převzaly některé fakulty a tím by se snížil počet studentů na jednoho vyučujícího,“ uvedl. Právě v tom totiž tkví problém UJAK. Hodně studentů, málo učitelů, podle akreditační komise proto skomírající kvalita výuky.

Studenti jiných oborů na UJAK prý momentálně obavy mít nemusí. Univerzita se však s problémy potýká již od roku 2010, kdy někteří bývalí pedagogové veřejně mluvili o nízké kvalitě výuky. UJAK přitom sídlí v Praze, ovšem má i regionální pobočky. Kvůli nízké kvalitě výuky v pobočkách školy ve Starém Hrozenkově a Frýdku-Místku však komisaři navrhli tyto pobočky neprodleně zrušit. Škola se odvolala a ministerstvo návrh komise na omezení akreditace zamítlo.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lukedeluck ( 9. února 2015 18:42 )

 http://data.ujak.cz/novinky/Omyly_o_UJAK.pdf

zkratik ( 6. února 2015 22:13 )

tzv. tramvajová škola,všem vystudovanejm sebrat titul

ninka64 ( 6. února 2015 21:46 )

Ano chybí, ale absolventi technických oborů, což jsou obory, kde se nic nedá okecat a studium je velice obtížné. Školy chrlí samé politology, sociology, odborníky na společenské vědy, herce a umělce všeho druhu, obory absolutně neužitečné pro společnost.

ninka64 ( 6. února 2015 21:30 )

Tato škola je opravdu zázračná i s negramota udělá člověka s titulem. Náš místostarosta, který měl problém dokončit základní školou s odřenýma ušima se vyučil kuchařem, kde získal maturitní vysvědčení je záhada a nakonec dokázal vystudovat UJAK.

drza.drbna ( 6. února 2015 19:37 )

Brácha je ing, vystudoval státní, ne žádnopu rychlokvašku, používá titul jen v práci, jinak vůbec, ani když se představuje to nepoužívá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa