Pan Hulinský kouřil 80 cigaret denně, začal špatně mluvit i dýchat

Pan Hulinský kouřil 80 cigaret denně. Pak musel přestat ze dne na den.  (Autor: Profimedia/Blesk)
Autor: ula - 
11. listopadu 2015
20:52

Pan Hulinský si dopřával svoje oblíbené cigarety opravdu často. Najednou se mu začalo špatně dýchat, občas měl problémy i s mluvením. Onemocněl chronickou obstrukční plicní nemocí. Téměř půl milionu lidí má stejnou diagnózu a ani o ní neví. Přitom na nemoc umírá více lidí než na astma.

CHOPN – zkratka pro zákeřnou plicní nemoc

„Hodně jsem kouřil, třeba i 80 cigaret denně. Nemohl jsem dělat dvě věci najednou, špatně se mi dýchalo a občas mluvilo. Pak mi zjistili nemoc a já musel ze dne na den přestat,“ uvedl pan Hulinský. Pak se u něj objevily typické příznaky plicní nemoci, která se nazývá zkratkou CHOPNMěl chronický kašel, dusil se, byl často unavený, vykašlával hleny. Na nemoc loni zemřelo 3 500 lidí, což je pětatřicetkrát více než na astma. 

Nejvíce jsou ohroženi kuřáci po čtyřicítce

Lékařům se daří léčit pouhou třetinu nemocných, dalších půl milionu lidí o své nemoci ani neví. Zatím je u nás 800 tisíc pacientů, kteří se s nemocí léčí.

„Zhruba 80 % všech případů CHOPN má na svědomí kouření. Nemoc je následkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zužování a ke zvýšené tvorbě hlenu. Nejčastěji začnou pacienti pociťovat první příznaky po čtyřicítce, mnohdy je však přecházejí a plicního lékaře navštíví až v pokročilé fázi. Stává se, že jsou do nemocnice dovezeni až v dramatickém stavu dechové tísně a vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče,“ říká Vítězslav Kolek, přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc.

Vyléčit nemoc nelze, pomůže nová studie

Chronickou obstrukční plicní nemoc nelze zcela vyléčit, léky však umí výrazně zpomalit zhoršování zdravotního stavu a zmírnit potíže. Čeští plicní lékaři věří, že se situace zlepší. I proto se čeští pneumologové zapojili do mezinárodního výzkumu CHOPN.

„Letos byla díky nám vytvořena rozsáhlá studie s téměř 4 000 pacienty sledující výskyt a podobu CHOPN v 11 zemích střední a východní Evropy. Výsledkem dosud největší studie svého druhu je přesný popis nemocných s touto diagnózou, který nám umožní dobře volit léky, které pomohou pacientům žít déle, kvalitněji a s co nejnižší potřebou návštěv nemocnice.  Příští rok největší mezinárodní databázi nemocných dokončíme,“ uvádí Vladimír Koblížek, zástupce přednosty pro výuku a výzkum Plicní kliniky FN v Hradci Králové.

tgbg ( 12. listopadu 2015 12:03 )

 Proto za komoušů stály cigarety i 1,90 Kč. Aby lidi hulili a zdechali co nejdříve a aby jim komouši nemuseli platit důchody, již tak žebrácké.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud