Vondra: Ztrácíme svobodu. Socialismus se vrací zadními vrátky

Autor: Zuzana Štíchová - 
17. 11. 2015
05:20

Byl disidentem, spoluautorem petice Několik vět, signatářem Charty 77 a později i jejím mluvčím. Před listopadem 1989 byl krátce vězněn a roli mluvčího za něj musel převzít Václav Havel. Exministr Alexandr Vondra (ODS) zavzpomínal ve Studiu Blesk především na atmosféru listopadu 1989 a okomentoval, jestli už z dnešní společnosti nevyprchala.

Byl to unikátní moment v české historii a já jsem rád, že jsem se toho dožil jako mladý člověk a pak jsem mohl většinu toho svého produktivního života strávit v úplně jiných podmínkách než moji rodiče,“ vzpomíná na sametovou revoluci Vondra.

„Dnes je to dědictví rozporuplné. Na jedné straně jsme se nikdy neměli tak dobře jako posledních 25 let. Je to plejáda skvělých úspěchů, kdy jsme se konečně ukotvili na Západ. Z druhé strany samozřejmě taková ta „blbá nálada“ poslední roky – ztrácíme trošku svobodu, kterou jsme si vydobyli,“ dodává jedním dechem s tím, že se socialismus do Česka vrací zadními vrátky.

„To mě zneklidňuje a musíme si to hlídat. O tu svobodu zase bychom mohli velmi lehce jednou přijít,“ přiznává bývalý disident.

Vyprchala už definitivně atmosféra sametové revoluce ze společnosti? Kdo může za to, že jsme část svobody za necelých 26 let už opět stihli ztratit? Budou se i letos 17. listopadu opakovat červené karty pro prezidenta Zemana a házení vajec? I na tyto otázky odpověděl signatář Charty 77, podívejte se na video:

Video Blesk Studio - Vondra, listopad - Zuzana Štíchová, Jan Brunclík

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

suov ( 19. listopadu 2015 21:00 )

To vyžrané hov ado, prý ztrací svobodu, ano ty ji ztratíš, a budeš pykat, za PROMOPRO, ty smrade,,,

jarypadlo ( 19. listopadu 2015 06:47 )

Škoda že si tenkrát všichni mysleli jakým přínosem disidenti budou.Ono vůbec neznamená že proti něčemu protestují jen vzdělanci a inteligenti.Disidenti byli spíš opilci s IQ sníženým a rozumu dost často mdlého.

schelly ( 18. listopadu 2015 22:22 )

Máte úplnou pravdu a když se ozvete, tak letíte. Chamtivost, zákeřnost, neomalenost, lhaní, rozkrádání státních peněz a ještě jsou to hrdinové? Slušnej a pracovitej člověk dneska nemá šanci. Doufám, že na ně brzy dojde.

ivoadler ( 18. listopadu 2015 18:10 )

Většina zůstala? Asi nebyla tak blbá jako ty a dokázala se uplatnit i po Listopadu. Na tebe zbyly jen nenávistné kecy.

suov ( 18. listopadu 2015 16:59 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa