Recenze: Bída porevolučního Česka aneb Pithart o současném marasmu

Havloid, sluníčkář, pravdoláskař… Kdo by chtěl, určitě by si pro tuhle charakteristiku Petra Pitharta po přečtení jeho nové knihy Po Devětaosmdesátém našel nějakou berličku. Spis je ale o něčem jiném. Je jednou z mála současných snah o reflexi a střízlivou debatu o porevoluční době.
Kdo by ale čekal jasně strukturovaný text, bude zklamán. Ostatně už sám autor (bývalý předseda české vlády) v úvodu přiznává, že neví, jak uchopit pokračování své knihy Devětaosmdesátý, aniž by se opakoval. Po stostránkovém částečném lamentování na dnešní situaci se ale přece jen k analýze porevoluční doby dostane.
Sebekritikou nešetří, ale některé pasáže přesto vypadají poněkud ublíženě. Nic naplat, absolutní objektivity nemůže dosáhnout nikdo ani se sebevětším odstupem. To však neznamená, že by vyprávění o divokých poměrech v privatizaci, hádkách s Klausem či již tehdy kvetoucích dnešních nectnostech bylo nudné. Naopak jde o zajímavý vhled ukazující kořeny dnešního marasmu. Řešení bohužel nenabízí, je však otázkou, jestli to bylo účelem.
Četba je to těžší, vyžadující určité všeobecné a politologické znalosti a hlavně oproštění se od dnešních předsudků. Pokud je toho člověk schopen, bude mít zase na chvíli možnost zaplout do vod opravdového přemýšlení o politice, kterého je dnes jako šafránu.
Petr Pithart
Po Devětaosmdesátém
Nakladatelství Academia, 2015.
492 stran
Hodnocení: 85 %
Opravdu nevím, proč se donekonečna opisují známé věci...V.K.lause chápu, ten dostane vždy zaplaceno z Kremlu za jakýkoliv žvást a propadák..Paroubek potřeboval maskovat špinavé prachy..že si už nedají pohov..