Recenze: Bída porevolučního Česka aneb Pithart o současném marasmu

Recenze: Bída porevolučního Česka aneb Pithart o současném marasmu
Recenze: Bída porevolučního Česka aneb Pithart o současném marasmu  (Autor: archiv Blesku, Academia)
Autor: Etienne Bláha - 
11. prosince 2015
16:40

Havloid, sluníčkář, pravdoláskař… Kdo by chtěl, určitě by si pro tuhle charakteristiku Petra Pitharta po přečtení jeho nové knihy Po Devětaosmdesátém našel nějakou berličku. Spis je ale o něčem jiném. Je jednou z mála současných snah o reflexi a střízlivou debatu o porevoluční době.

Kdo by ale čekal jasně strukturovaný text, bude zklamán. Ostatně už sám autor (bývalý předseda české vlády) v úvodu přiznává, že neví, jak uchopit pokračování své knihy Devětaosmdesátý, aniž by se opakoval. Po stostránkovém částečném lamentování na dnešní situaci se ale přece jen k analýze porevoluční doby dostane.

Sebekritikou nešetří, ale některé pasáže přesto vypadají poněkud ublíženě. Nic naplat, absolutní objektivity nemůže dosáhnout nikdo ani se sebevětším odstupem. To však neznamená, že by vyprávění o divokých poměrech v privatizaci, hádkách s Klausem či již tehdy kvetoucích dnešních nectnostech bylo nudné. Naopak jde o zajímavý vhled ukazující kořeny dnešního marasmu. Řešení bohužel nenabízí, je však otázkou, jestli to bylo účelem.

Četba je to těžší, vyžadující určité všeobecné a politologické znalosti a hlavně oproštění se od dnešních předsudků. Pokud je toho člověk schopen, bude mít zase na chvíli možnost zaplout do vod opravdového přemýšlení o politice, kterého je dnes jako šafránu.


Petr Pithart

Po Devětaosmdesátém

Nakladatelství Academia, 2015.

492 stran

Hodnocení: 85 %

vi3ol ( 12. prosince 2015 09:59 )

Opravdu nevím, proč se donekonečna opisují známé věci...V.K.lause chápu, ten dostane vždy zaplaceno z Kremlu za jakýkoliv žvást a propadák..Paroubek potřeboval maskovat špinavé prachy..že si už nedají pohov..

ATLAS8 ( 12. prosince 2015 05:44 )

Domnívám se,že jde jen o neplacenou reklamu na úplně zbytečnou knihu o ničem,pozdní lítost,že by,kdyby, co by,jak by atd.jaké byly tehdejší poměry když nám vládli "političtí"partyzáni,ze kterých se stali postupně političtí tůristé,migrující před volbami ze strany na stranu,ale pouze tam,kde jim "hrozil"dobře placený teplý flíček bez jakékoli i politické zodpovědnosti,tam bych viděl začátek současného marasmu,umocněného politickým NARCISEM jinak také ekonomickým teoretikem, který na co "šáhl" to šlo do kopru!

tgbg ( 11. prosince 2015 19:17 )

 Nebyl pan Pithart taky komouš????

majojo ( 11. prosince 2015 17:28 )

Hlavně je krásné, když se tahle hlubokomyslná recenze ocitne na strákách bulváru. Kdyby to byla kniha pro intelektuály, tímto se jim zoškliví. A ten spokojenej koblížek, kterému se za každého režimu houby dělo - komu dnes stojí za to, aby si tu jeho slátaninu přečetl? I on se v české politice dost prokurvil.

lahny ( 11. prosince 2015 17:27 )

Jestlipak v té jeho knížce je i rozhovor Stráského v Hospodářských Novinách. Zde jsou ukázky: Stráský: A pokud jde o to kradení, jak říkáte: ano, jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali. Stráský: Záměr to jistě nebyl, ale všichni to podvědomě cítili. (…) Celý spor o privatizaci, ono vytvoření fondů, které pak někam utekly, bylo vedeno myšlenkou akumulovat kapitál do rukou několika lidí tak, aby si mohli sáhnout na velké podniky Stráský: Poznali jsme, že česká privatizační cesta nemůže být čistá, protože tady není nikdo, kdo vyndá dvě miliardy a něco si koupí. (…) A třetí cesta byla nechat banky půjčit úvěry, které se nesplatily. Byla to třetí cesta a vlastně jediná, když krádež nebudeme brát jako oficiální cestu. HN: Bankovním socialismem za český kapitalismus? Stráský: Musel bych vám odpovědět, že to tak bylo, a dokonce bych musel říci, že to tak bylo vědomě. My jsme si to spočítali, že není jiná cesta než do toho zatáhnout banky, aby našim lidem půjčily. I když to někdo zaplatí a jiný ne. A nezaplatilo se toho hodně, odepisovaly se stovky miliard. Asi v roce 1993 se banky poprvé oddlužily, poněvadž tam byly i staré úvěry, co vznikly za komunismu. To bylo prvních zhruba 50 miliard. Ale pak se ukázalo, že se za pět let kapitalismu udělaly desetkrát větší dluhy.

Zobrazit celou diskusi