Orlík (dočasně) nasuchu: Hladina klesla až o 12 metrů!
Šedesát osm kilometrů na Vltavě, dvacet tři na Otavě a sedm kilometrů na Lužnici – tak daleko sahá voda přehrady Orlík od její hráze. Přesněji řečeno – sahala. Dnes se hladina naší nejznámější umělé nádrže propadla o osm až dvanáct metrů a místy připomíná polovyschlý kaňon. Proč?
Na prudce kleslou přehradu se chodí dívat desítky lidí. Suchou nohou se dá vstoupit – bahno už vyschlo a ztvrdlo – až tam, kde před zhruba dvěma měsíci ještě plavaly ryby a člověk by dna nedosáhl.
Tiskový mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán neskrývá, že situace dobrá není. „Už jsme zaznamenali celou řadu fám a domněnek, proč je hladina tak nízko. Jediným důvodem jejího poklesu je současné sucho.“ Orlík totiž není možné posuzovat samostatně. Je součástí vltavské přehradní kaskády, která – díky svému propojení – slouží hlavně v období sucha jako zásobárna vody.
„A plní ji výborně, zcela tak, jak to bylo v době jejího návrhu očekáváno,“ dodává mluvčí Roldán. Hlavním účelem a posláním kaskády je podle jeho slov zabezpečení průtoku 40 m3 za vteřinu u Vraného. Vltava tak dává dost vody městům a díky její stálé hladině jsou v pořádku i hygienické a jiné limity – například funkce čističek. Rekreace, rybaření nebo vodní sporty mají za sucha smůlu, musejí ustoupit.
Do Orlíku přitéká méně vody, než z něho – kvůli nutnému zmíněnému průtoku 40 m3 za vteřinu – odtéká, proto jeho hladina klesá. Může se postupně vyprázdnit až po kótu 334,60 m. n. mořem (hladina by byla níž o 19 metrů), pak se pokles vody zastaví a na řadu přijdou Slapy.
Tam může hladina klesnout na úroveň 246,60 m. n. mořem (hladina by byla níž o 24 metrů) a pak přijde zase na řadu Orlík – až k minimálnímu zásobnímu prostoru 329,60 m. n. mořem (hladina by byla níž o 24 metrů). Za tohoto stavu zasáhne Lipno, které se dá označit za trumf vodohospodářů. Voda z něj dosud vždy zachránila situaci a sucho na toku Vltavy nikdy nebylo vražedné.
Břehy Orlíku jsou teď plné rybářů. Pokles vody zmenšil prostor rybám, a protože s nastupujícím podzimem ubývá dravcům potrava v podobě malých ryb – plotic, bělic, cejnků i okounků – berou štiky i candáti mnohem líp než v létě. Proto si také téměř každý rybář s sebou k vodě nese plastový kbelík s nástražními rybkami. Úlovky ale nepřiznávají, nejčastěji odpoví: „Kdepak, sedím tu už druhý den a ani ťuk.“
Jenomže jejich hromadné stěhování k vodě a mnohde obležené břehy svědčí o něčem jiném. Alespoň jim pokles hladiny starosti nedělá. Dokud nepřijdou podzimní deště, na které spousta lidí spoléhá.
Orlík je součástí Vltavské kaskády „A plní ji výborně, zcela tak, jak to bylo v době jejího návrhu očekáváno,“. Že by bolševik udělal něco dobře?