Vyschlý Orlík: Hladina klesla o sedm metrů. Uhynulé škeble a uvězněné lodě!

15. 9. 2015
21:19

Odumírající škeble a uvězněné lodě na vyschlém břehu. Tak to nyní vypadá na Orlické přehradě. V nádrži je katastrofální nedostatek vody a hladina dál klesá.

Zoufají si rybáři, majitelé lodí i ochránci přírody. Vody je tak málo, že na obnažených březích hynou živočichové.

„Během hodiny jsem o víkendu přenesla do vody kolem padesáti škeblí, mnohem více jich ale bylo uhynulých, viděla jsem i mrtvého raka,“ popsala Blesku advokátka Klára Long Slámová, která u soudu s Petrem K. zastupuje rodinu mrtvé Moniky a u Orlíku má chatu.

Mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán potvrdil, že prioritou je zajistit minimální stanovený odtok. „Není v našich lidských silách zajistit v tomto mimořádně suchém roce záchranu živočichů na tak velké ploše,“ řekl Roldán.

Podle pamětníků je v nádrži nejméně vody od vzniku Vltavské kaskády ve třicátých letech minulého století. Chybí jí tolik, že nefunguje ani lodní výtah. Přemístění plavidel si tedy musí zajistit majitelé sami pomocí jeřábů, nebo nechat uvízlé lodě jejich osudu.

„Momentálně je vodní hladina Orlíku ve výšce 340,7 metru nad mořem. Průměr je přitom kolem 347 metrů,“ řekl Blesku mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán s tím, že situace se změní, až začne pršet.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa