Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C

Pohřební služby klamou pozůstalé: Šidí při reklamacích, špatně označují urny

Pohřební služby šidí a klamou pozůstalé, zjistila ČOI. Ilustrační foto
Pohřební služby šidí a klamou pozůstalé, zjistila ČOI. Ilustrační foto  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ula - 
21. září 2015
11:33

Špatně vyplněné objednávky služeb, účtování jiných cen a klamavé obchodní praktiky: To jsou zjištění České obchodní inspekce, která provedla kontrolní akce u poskytovatelů pohřebních služeb. ČOI zároveň vyzvala, aby byli obchodníci vůči pozůstalým ohleduplnější.

ČOI provedla 65 kontrol na celém území ČR. Nedostatky byly zjištěny u 29 z nich, to znamená ve 45 % kontrol. Nejvíce pochybení bylo zjištěno v Ústeckém a Libereckém kraji, stejně jako v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Nesprávné účtování cen

Nejčastěji poskytovatelé chybovali, když neuváděli ceny u nabízených pohřebních služeb a i doplňkového sortimentu, případně ceny uváděli, ale bez DPH. Pohřební svítilny a urny nebyly označeny podle zákona názvem, dovozcem, chyběly údaje o hmotnosti, množství nebo velikosti.

Zásady poctivosti prodeje porušili 4 zkontrolovaní, když poskytli služby či výrobky za jiné ceny, než bylo sjednáno.

Poskytovatelé pohřebních služeb také mají jiné představy o plnění reklamací, než stanovuje zákon. V objednávkách měli někteří uvedeno, že reklamace je třeba uplatnit nejpozději do 48 hodin po pohřbu nebo že reklamace květin bude uznána jen na místě konání pohřbu.

Klamavých obchodních praktik se také poskytovatelé těchto služeb vůči pozůstalým neštítí, inspektoři zjistili pochybení u čtyř z nich.

Neetické jednání vůči pozůstalým

Poskytovatelé pohřebních služeb by měli být vůči pozůstalým, kteří si objednávají tyto služby, ohleduplní a nezneužívat jejich těžké situace tím, že neposkytnou řádné informace nebo účtují objednané služby v jejich neprospěch,“ varuje nepoctivé obchodníky Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI. „Takové jednání není jen protiprávní, ale i neetické,“ doplnil.

Zároveň dodal, že vzhledem k vysokému poměru zjištění budou kontroly v pohřebních ústavech pokračovat až do konce září

lunatic ( 21. září 2015 13:24 )

Ano,je to hanebné !Na druhé straně by tomu měli čelit lidé sami-tím,že budou mít snahu žíti věčně ... NeverEnding Story-Nekonečný příběh je fantasy román Michaela Endeho, poprvé vydaný v Německu roku 1979. V angličtině byl poprvé vydán roku 1983 v překladu Ralpha Manheima jako The Neverending Story. dále Wikipedie/titulní píseň k filmu nazpíval britský zpěvák s pseudonymem Limahl

aidina ( 21. září 2015 12:27 )

Okamžitě bych sem dala,které pohřební služby to jsou,aby se jim lidé zdaleka vyhnuli,nebo okamžitě odebrat licenci na poskytování těchto služeb.Parazitovat na lidském neštěstí je hyenismus nejhrubšího zrna.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud