Evropská komise mléčnou krizi neřeší. Vykupujte přebytky, vzkazuje Jurečka

Autor: zst - 
8. září 2015
10:15

500 milionů eur, tedy přes 13,5 miliardy korun, chce Evropská unie napumpovat do řešení krize kolem výkupu mléka. Ta je způsobena jak ruským embargem, tak nadbytečnou evropskou produkcí. Konkrétní kroky ale podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na včerejším bruselském jednání nezazněly. Například stále není jasné, jak by se peníze mezi země rozdělily. Řekl to v pořadu České televize Události, komentáře.

I když to na pultech českých obchodů a supermarketů není příliš vidět, ceny mléka oproti loňsku klesly až o 25 procent. Při nákupu ale na mléčných výrobcích ušetříte průměrně 10 procent. Na rozdílu cen tedy převážně profitují pouze obchodníci. Čeští mlékaři se ale bouří a i oni byli mezi včerejšími protestujícími v Bruselu. Házení vajec a zapalování slámy v centru belgické metropole se ale podle České televize neúčastnili.

„Myslím si, že zemědělci takto dali najevo tu situaci, kterou dneska prožívají, že to bylo v pořádku,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dílčí kroky podle něj jednání přineslo, konkrétní výsledky ale ne. „Bude ještě důležité příští týden, nebo, řekněme, 10 dnů, aby se to dotáhlo do zdárného konce,“ dodal.

Evropská unie chce mlékařům vyplatit více než 13,5 miliardy korun. Odkud se peníze vezmou nebo jakým způsobem se budou rozdělovat, ale zatím nikdo neví. Podle šéfa Potravinářské komory Miroslava Tomana je navíc částka zanedbatelná ve srovnání s tím, jaké škody zemědělce čekají například kvůli ruskému potravinovému embargu.

„Není to pakatel a pojďme si říct, že to je 500 milionů euro s tím, že škody způsobené nejen sankcemi na Rusko jsou v Evropě 5,5 miliardy euro. To znamená, 5,5 miliardy euro škody v celé Evropě a dát na to 500 milionů euro, mi přijde trošku nepatřičné,“ tvrdí Toman.

V řešení pro mlékaře kritické situace ale zatím není zahrnut výkup nadbytečné produkce. O to usilovala řada ministrů napříč EU, včetně Jurečky. Zatím ale marně. A omezit produkci, která je v tuto chvíli nadbytečná? Ani to podle českého ministra zemědělství není prozíravá varianta, protože počet lidí ve světě roste.

„Poptávka poroste a my přece teď kvůli nějaké situaci, která může trvat rok a půl, nezrušíme chovy v České republice, nepřipravíme lidi o pracovní místa, protože ten potenciál budoucího vývozu tady je,“ odmítá variantu Jurečka.

Možnost vybíjení stád odmítá i Toman, mělo by to podle něj dalekosáhlé důsledky například i na hnojení polí.

Společný boj proti vysokým maržím?

Marian Jurečka připustil, že se zvýšenými maržemi obchodníků právě v souvislosti se snižováním cen mléka je potřeba bojovat. Je tak podle něj možné, že vznikne společný zákon Evropské unie, která bude trh v tomto směru regulovat.

Česko už ale zákon o významné tržní síle má, aktuálně je pod drobnohledem poslanců, kteří o něm budou podruhé jednat příští týden.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi