Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Sobotka se zastal českých zemědělců. Chce zkrotit zahraniční řetězce

Sobotka si prý chce posvítit na obchodní řětězce
Sobotka si prý chce posvítit na obchodní řětězce  (Autor: Blesk - Ladislav Křivan)
Autor: ČTK - 
29. srpna 2015
12:31

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v sobotu na národních dožínkách na Zemi živitelce v Českých Budějovicích slíbil, že koalice v Parlamentu prosadí schválení novely zákona o významné tržní síle, od níž si zemědělci a potravináři slibují posílení své pozice v jednáních s obchodními řetězci. "Obchodní řetězce nesmí diskriminovat české zemědělce a české a moravské potravináře," uvedl premiér.

Podle Sobotky je prosazení zákona velká bitva. "Řetězce se brání tomu, abychom tuto novelu prosadili. V parlamentu nasazují všechny prostředky, ale chci slíbit, že vláda to nevzdá. Jsme připraveni novelu zákona o významné tržní síle prosadit," uvedl Sobotka.

Zákon o významné tržní síle je spojován například se současnými problémy s odbytem mléka. Podle prezidenta Agrární komory Miroslava Tomana za to mohou nejen ruské sankce a zrušení mléčných kvót v Evropské unii, ale právě chování zahraničních obchodních řetězců.

"Není možné, aby zahraniční obchodní řetězce diskriminovaly české zboží na českém území, není možné, aby Česká republika byla závislá na dovozech a ztratila svoji soběstačnost," řekl Toman.

Novelu zákona, který platí už od roku 2010, nyní projednávají sněmovní výbory. V září by měly dát svá doporučení. Novela má zákon zpřesnit a zlepšit jeho fungování, podle obchodníků však může zdražit potraviny. Antimonopolní úřad to ale odmítá.

Úroda obilí je dobrá

Ministr zemědělství Marian Jurečka v sobotu na dožínkách zhodnotil letošní sklizeň obilovin jako velice dobrou. Upozornil ale, že hospodářský rok je třeba hodnotit, až když je prodáno a zaplaceno. Také připomněl, že situace v některých komoditách není jednoduchá a vyzval, aby Češi nakupovali regionální výrobky.

Žně v Česku letos skončily v rekordním čase, zhruba o měsíc dříve než loni, výnosy obilovin se blíží loňským rekordním. Obilí je kvalitní pro mlynáře i pekaře. Díky dobré úrodě lze podle odborníků předpokládat, že ceny surovin a pekařských výrobků by zdražovat neměly.

Dožínky - slavnost k ukončení žní - se dodnes slaví v mnoha obcích. Vrcholí předáním dožínkového věnce a vinšováním hospodáři, večer hostinou a taneční zábavou. Hudba v podání dechových kapel čeká po celý den i na návštěvníky Země živitelky. Do Českých Budějovic jich přijely v kolonách tisíce. Agrosalon potrvá do úterý.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

tgbg ( 30. srpna 2015 09:42 )

Už to zase začíná. Soudruzi socbolševici už zase budou kroutit krkem.

buban ( 29. srpna 2015 15:38 )

Bohuš krotitel

hejhej ( 29. srpna 2015 14:53 )

Sobotka už toho nasliboval, ale nic nesplnil Od ukončení školy a nastoupení do politiky se živí jenom nesmyslným žvaněním.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa