Ženy versus muži. Experti ve velké studii zjistili, kdo snáší hůř rozchod

Ženy trpí bezprostředně po rozchodu, muži až později
Autor: Andrea Ulagová, ČTK - 
23. srpna 2015
12:15

96 zemí světa a celkem pět tisíc mužů a žen. Američané a Britové v rozsáhlém testu zjišťovali, kdo trpí více rozpadem partnerského vztahu. Výsledek? Více zraněné se cítí ženy, ale muži si na rozdíl od nich neumí vzít z rozchodu ponaučení. Závěry šetření zveřejnil francouzský deník Le Figaro.

Vědci se respondentů ptali na jejich pocity po rozchodu a stanovili i desetistupňovou škálu duševního utrpení i fyzické bolesti. V obou případech volily větší čísla ženy, jejich emocionální utrpení dosáhlo v průměru 6,84 bodu. Fyzická bolest u žen dosahovala 4,21 bodu, zatímco muži trpěli pouze v průměru 3,75 bodu.

Jeden z autorů studie Grag Morris výsledky vysvětluje tím, že ženy do vztahu dávají ze sebe více než muži. „Abychom to zjednodušili, ženy mají tendenci vkládat mnohem více do vztahu než muži. Krátké dobrodružství může pro ženu skončit devíti měsíci těhotenství a několika roky kojení, zatímco muž může během několika minut bez závazku scénu opustit. Právě toto riziko vede ženy k tomu, že si obtížněji hledají partnera. To také vysvětluje, proč jsou více zraněny, když partnera ztratí,“ uvádí vědec.

Muži jsou nepoučitelní

Ženy ovšem dopadly z dlouhodobého hlediska lépe než muži. Zatímco ženy si z rozpadlého vztahu berou ponaučení a utrpení je dělá silnějšími, muži se z rozpadlých vztahů nepoučují, okamžitě naváží nový vztah a ze ztroskotání prvního se nijak neobviňují.

Muže rozchod nezasáhne bezprostředně, ztrátu si uvědomí až po čase. „Muž bude ztrátu cítit stále hlouběji, tak jak si bude uvědomovat tu skutečnost, že musí soupeřit s jinými muži, aby získal pozornost ženy a mohl nahradit tu, kterou ztratil. To může být tím horší, jestliže si uvědomí, že ztráta je nezvratná,“ říká Morris.

Čtvrt roku trápení

Rozchod může mít pro mnoho lidí závažné důsledky. Někoho dovede až k autodestruktivnímu chování, někdo ztratí zaměstnání, studenti přestanou chodit na přednášky.

Podle jiné studie z letošního ledna potřebují lidé asi tři měsíce, aby se ze zpřetrhaného vztahu vzpamatovali. Rozvedení lidé se z rozpadu manželství vzpamatovávají obtížněji: trvá jim to v průměru rok a půl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud