Teologie může za šikanu a homofobii. Zakázaná jeptiška se opřela do Duky i církve

"Současná teologie stojí u kořene veškeré homofobie," pronesla jeptiška Jeaninne Gramick v Praze.  (Autor: Blesk - Martin Přibyl)
Autor: Matěj Smlsal - 
13. srpna 2015
05:20

Přednáška o šikaně LGBT lidí v církvi byla jednou z nejočekávanějších akcí festivalu Prague Pride. Mimo jiné proto, že kardinál Dominik Duka zakázal její konání v Akademické farnosti. Americká jeptiška Jeaninne Gramick tak nakonec přednášela ve Velké aule Filozofické fakulty. A do Duky si nezapomněla rýpnout. „Jsem zklamaná a hluboce v rozpacích z odmítnutí místního arcibiskupa, aby se naše setkání konalo v kostele,“ pronesla před zaplněnou aulou.

Sestra Jeannine Gramick (73) dlouhodobě kritizuje církevní představitele, že přehlížejí šikanu LGBT (označení pro gaye, lesby, bisexuály a transgender osoby – pozn. red.) věřících. Možná i proto arcibiskup Duka přednášku v kostele zatrhl.

A jeptiška se do církve opravdu nebála opřít. „Již jsem se zmínila o zklamání a rozpacích, do nichž mě uvedlo odmítnutí arcibiskupa. Úplně stejné rozpaky cítím i vůči představitelům mé, to jest katolické církve. Ani jeden z katolických biskupů se nevyjádřil proti šikaně LGBT lidí,“ kritizovala na půdě Filozofické fakulty.

Připomněla i několik případů sebevražd právě kvůli homofobii. „Zhruba před pěti lety jsme v USA zažili epidemii sebevražd mladých lidí, kteří byli oběťmi šikany kvůli orientaci. Jiný, 13letý student, se oběsil, jelikož ho spolužáci označili za gaye. Další skočil z mostu, protože jeho spolubydlící zveřejnil materiál, kde byl zachycen při sexu s jiným studentem. A já se ptám, kde jsou představitelé mé církve?“

Video Zakázaná jeptiška z Prague Pride přijela: Kardinál Duka mě zklamal! - Matěj Smlsal, Jan Brunclík, Daniela Pilařová

Biskupové pak podle ní vydali jen prohlášení, ve kterém vyjádřili silnou podporu tradičnímu manželství. Šikanu LGBT lidí nijak neodsoudili.

Současná teologie stojí u kořene homofobie

Podle sestry Jeaninne Gramick je potřeba od základů změnit styl učení církve o sexuální etice. „Současná teologie, tak jak se staví k otázce sexuální etiky, stojí vlastně u kořene veškeré homofobie, je přímou příčinou šikany, která je vůči lidem s touto orientací praktikována,“ pronesla.

Jeptiška hodně věří papeži Františkovi, který podle ní vyvolává v LGBT komunitě velkou vlnu naděje. „František byl pro svět úžasným překvapením, jeho obliba je srovnatelná s oblibou rockových hvězd. Papež podává LGBT komunitě ruku,“ pronesla.

Připomněla například Františkův výrok „Pokud je někdo gay a hledá Boha a dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?“.

Někteří posluchači odcházeli rozladění 

Jeptiška během přednášky sklidila několikrát potlesk. Pro některé ale měla až příliš radikální názory.

Přijede na návštěvu do Česka a neuctivě mluví o našem kardinálovi. To, že odmítl, aby se tato přednáška děla v kostele, je naprosto legitimní. Kostely slouží k tomu, abychom tam přijímali Boží slovo, Tělo a Krev Páně Ježíše a ne vedli tyto diskuze. Snahu změnit učení církve považuju za špatnou, naopak slovo Boží má měnit nás. Souhlasím s tím, co říká náš kardinál, tedy že tu žádná diskriminace není,“ řekl rozladěný Valentin Papazian při odchodu z auly.

Naopak Zuzana Růžková byla z přednášky nadšená. „Mně se hodně líbilo, jak pojmenovala názory papeže Františka. Sama jsem katolička a považuju toto téma v církvi za důležité. Myslím, že je dobře, že se to otevírá. Nejvíc mě asi zaujalo, jak je odvážná,“ sdělila.

Přednáška jeptišky Jeaninne Gramick byla jednou ze 120 akcí, které se během festivalu Prague Pride konají. Nejvýraznější bude jako vždy průvod, který vyrazí v sobotu ve 13 hodin z Václavského náměstí na Letnou.

jana999 ( 13. srpna 2015 12:43 )

církev poznamenala právě čechy nejvíce, po staletí jim likvidovala odvážné a inteligentní lidi, kdyby Komenský neutekl, tak skončil na hranici taky. Proto jsme takový jaký jsme národ přizdisráčů, jiný gen se totiž přes církev nedokázal rozmnožovat

jana999 ( 13. srpna 2015 12:40 )

rudyptak48 ( 13. srpna 2015 11:49 )

Rodina je opravdu základ státu. Bohužel, u nás o tom asi nikdo neví, nebo nechce vědět. Ten singl život se nám stejně vymstí, je to pohodlné a někdy i výmluvné morálně-ekonomické obcházení zvyklostí. Já se za svá slova nestydím, ale ta tvá papuľa na to také jednou doplatí, to si piš.

handgood ( 13. srpna 2015 11:39 )

Už je mi z těch ruských a amerických poradců špatně. Vždyť si nás občas pletou s Čečnou. Vždy radí v něčích službách. Kdo by tuhle bláznivou lesbyckou sufražetku bral vážně, leda stejní dementi jako je ona sama. Patří mezi ně i primátorka Prahy, zednářka Kudrnáčová, která se chce postavit do čela průvodu hrdosti. Hlavně, že má být na co hrdá, protože v Praze je jinak všechno OK.

salto ( 13. srpna 2015 10:50 )

Že brojí proti lesbám, to bych pochopil, ale že nemá rád bukvice - to mi hlava nebere. Vždyť tep.louši a pedofilové tvoří základ církve - řekl bych, že se jimi to tam přímo hemží

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud