Slavný aktivista Hromada: Jestli vám vadí gayové, je to váš problém

Jiří Hromada dorazil na Střelecký ostrov, kde se zahajoval týdenní festival Prague Pride.
Autor: Matěj Smlsal - 
11. 8. 2015
19:41

Gayové a lesby v Česku už podle aktivisty Jiřího Hromady nepotřebují za nic demonstrovat či stávkovat. Nicméně o jednu věc by se měli ještě snažit – aby registrovaní partneři mohli adoptovat děti. „Pouze o adopce je opravdu potřeba ještě zabojovat,“ říká Hromada v rozhovoru pro Blesk.cz s tím, že vymyslel, jak docílit toho, aby partneři mohli děti do péče dostávat. Potřebuje jen najít dobrovolníky, kteří půjdou až k Ústavnímu soudu.

Už popáté se v hlavním městě koná týdenní festival Prague Pride. Ten upozorňuje na práva LGBT lidí (označení pro gaye, lesby, bisexuály a transgender osoby – pozn. red.). Jeho zahájení se v pondělí zúčastnil i dlouholetý bojovník za práva LGBT občanů Jiří Hromada.

Ten se chystá i na řadu ze 120 akcí, které se během Prague Pride konají. Samozřejmě půjde také v tradičním sobotním průvodu. „Já si myslím, že to není průvod exhibicionistů. My už nepotřebujeme za nic demonstrovat, stávkovat... Je to propagace svobody, krásy a jinakosti,“ říká Hromada v rozhovoru pro Blesk.cz.

Jak pomohly předchozí ročníky Prague Pride ve vnímání LGBT komunity?

Musíme si připomenout, že pražské Pride předcházely čtyři ročníky v Karlových Varech, které navštěvovalo 200 až 300 gayů a leseb a kde byl také průvod – v čele s Helenou Růžičkovou v kočáře, která na sobě měla duhový klobouk a duhový kostým. Potom následovalo dvakrát Brno a jednou Tábor. My jsme se tehdy ještě nechtěli do Prahy s průvodem a akcemi vměšovat. Ale pak nastal po přijetí registrovaného partnerství dobrý okamžik a těch pět ročníků Prague Pride to potvrdilo. Já jsem moc rád, že si duhovou kravatu mohu vzít už popáté v Praze, protože to ukazuje, že naše jinakost není černobílá louka, ale duhová louka plná krásných pestrobarevných květin.

Jak argumentujete lidem, kteří tvrdí, že gayové a lesby se chtějí v průvodu jen ukázat, jsou extravagantní a akce jim spíš škodí, než pomáhá?

Já si pamatuju, jak jsem jednou šel po ulici a taková starší dáma mě poznala a říká: ‚Pane Hromado, proboha, co jste to provedl?‘ Co jsem provedl? ‚No za mých let nebyl ani jeden homosexuál a teď se podívejte, kolik jich je.‘ Tak já si myslím, že to není žádný průvod exhibicionistů. My už nepotřebujeme za nic demonstrovat, stávkovat...

Dá se říct, že v určitých aspektech jsme zrovnoprávněni. 75 procent občanů nás podle průzkumu akceptuje. A jestli má s námi někdo problém, tak je to jeho problém, a ne náš. My nikomu neubližujeme. Ti, co nás nejvíc kritizují, tak v kostelích a klášterech mají sami největší problém s tím, že jsou gayové. A tak je to i s těmi dalšími. Takže já si myslím, že to není žádná propagace homosexuality, ale propagace svobody, krásy, jinakosti a o tom svědčí i účast dalších lidí v průvodu – rodičů s dětmi, našich přátel... A tak to má myslím být, v klidu a bez vášní.

Říkal jste, že 75 procent lidí gaye a lesby akceptuje. Co by se ještě mělo zlepšit?

Myslím, že legislativně jsme v podstatě zrovnoprávnění. Až na to, že registrované partnerství pochopitelně potřebuje další aspekty, aby se srovnalo s manželstvím. Takže rozhodně adopce. Registrované partnerství ve svém paragrafu zakazuje adopce těmto párům. Musíme si ale uvědomit, že já jako občan, sám jedinec, mám ústavní právo zažádat o adopce. Proč ho ztrácím tím, že vstoupím do registrovaného partnerství, které je konzervativní hodnotou stejnou jako manželství? Takže já si myslím, že by měla nějaká dvojice, která je v registrovaném partnerství, zažádat o adopci. Oni ji podle zákona odmítnou. A tato dvojice, za pomoci třeba nás všech ostatních, by pak měla dojít až k Ústavnímu soudu, který tento paragraf zruší, protože je protiústavní.

Po tom registrovaném partnerství jsou ještě nějaké další drobnosti, ale musíme si uvědomit, že registrované partnerství není jen pětistránkový zákon. K tomu přiléhá dalších 300 právních úprav všech dalších zákonů, kde se k manželství přidalo ‚a registrované partnerství‘. Je potřeba si ten zákon pořádně přečíst a uvidíme, že registrované partnerství přináší prakticky rovnoprávné postavení. Pouze ty adopce, o ty je opravdu potřeba ještě zabojovat.

O nic jiného už ani ne tolik?

Všechno ostatní, o čem se hovoří, že by se mělo zlepšit, že jsou tu ataky proti nám, to je už normální. Těch 20 procent občanů bude mít s námi vždy nějaký problém. Ale na nás je, abychom se nebáli, abychom rodičům říkali o sobě pravdu, abychom se nemuseli zbytečně skrývat...

Na které akce v rámci Prague Pride se chystáte?

Velice jsem se těšil na pondělní zahájení. Velice se také těším, až půjdeme s přáteli ke hrobu Jiřího Karáska ze Lvovic, tedy muže, který vydával první gay časopis Hlas a Nový hlas. Samozřejmě se těším i do průvodu. Jsem sám zvědavý, jestli půjdu po svých, nebo mě povezou v kočárku a já se znovu zrodím jako mladý gay jinoch.

Video Chceme už jen adopce, říká gay aktivista Hromada. - Matěj Smlsal

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa