Na peníze za nehodu ve Studénce můžou lidé čekat až čtvrt roku

Pendolino je po nehodě zcela zdemolované.
22. 7. 2015
17:25

Železniční tragédie ve Studénce zatím čeká na svoji pojišťovací dohru. Situaci komplikuje fakt, že nehodu způsobil polský kamion. Lidé, kterým neštěstí zasáhlo do života, budou odškodněni podle českého práva. Podle nového občanského zákoníku se budou všechny škody přes pojišťovnu řešit individuálně. Cestující můžou žádat navíc také odškodnění za zpoždění u Českých drah. Ty se také rozhodly vyplatit pozůstalým po dvou obětech zálohu 570 tisíc korun.

Škodu bude platit polská pojišťovna, kde byl kamion pojištěný. V České republice ji pak bude zastupovat takzvaný korespondent. V tomto případě jde o pojišťovnu Generali. Korespondent bude vše vyřizovat s poškozenými. Lidé tak přes něj můžou požadovat náhradu za škodu na zdraví nebo na majetku. Jenom majetkové škody jsou přitom vyčísleny na 160 milionů korun.

Česká kancelář pojistitelů upozorňuje, že pro všechny případy existuje určitá metodika. U zranění rozhoduje zdravotní stav člověka a druh zranění. Lidé budou uplatňovat nejspíš bolestné a ztížení společenského uplatnění. Některé částky budou nejspíš vypláceny i dlouhodobě, formou renty. Například jako náhrada za mzdu, o kterou dotyčný přijde.

„Odškodnění se bude řídit podle českých zákonů, nikoli polských. Nehoda se stala na území Česka. Poškození budou odškodněni stejně, jako kdyby ten kamion byl pojištěný v Česku,“ řekl pro Blesk.cz Aleš Povr z České kanceláře pojistitelů.

Ze zákona bude mít pojišťovna tříměsíční lhůtu na vyplacení odškodnění. „S ohledem na závažnost celé situace se s největší pravděpodobností bude snažit korespondent vypořádat všechny pohledávky v co nejkratším čase,“ dodal Povr.

Záloha pro příbuzené obětí? 570 tisíc korun

„I dnes platí standardní podmínky pro odškodnění cestujících. To znamená, že pokud jsou vlaky zdrženy více než 60 minut a je stanovena výše ceny jízdného, tak v takovém případě můžou cestující uplatnit nárok z přepravní smlouvy,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

O odškodnění můžou u Českých drah požádat pomocí speciálního formuláře přímo na jejich stránkách. „Samozřejmě nejjednodušší je podívat se na naše webovky nebo zavolat na naše callcentrum, kde mohou získat další podrobnosti,“ dodal Šťáhlavský.

Příbuzní obětí dostanou od Českých drah zálohu odškodného v minimální výši 21 000 eur (téměř 570 000 korun). V případě zraněných částka stanovena není, bude ale přiměřená, přiblížil pro mluvčí drah. Peníze podle něj bude společnost posléze vymáhat na viníkovi nehody.

tomik007 ( 22. července 2015 20:02 )

 To uz bude ve STUDENCE dalsi nehoda a na tuhle se zapomene.

tgbg ( 22. července 2015 17:42 )

Za čtvrt roku. Za komoušů nikdy!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa