Vláda v jednom vagonu: Porušili politici bezpečnostní pravidla?

Autor: Klára Brunclíková - 
22. července 2015
15:08

Všichni ministři ve stejném vlaku, vagonu a s předem známou cestou. Při tomhle pomyšlení bezpečnostním expertům vstávají vlasy na hlavě, přesto právě taková situace nastala – ve středu ráno. A co je horší, kdyby se na stejné trati nestala tragická nehoda, možná by se nad touto zvláštností nikdo ani nepozastavil. Nejde o malování čerta na zeď, ale asi by nebylo od věci zamyslet se, jestli je správné, aby se skoro celá vláda vydala na cestu společně...

Usměvaví ministři se před osmou ranní scházejí u vlaku mířícího do Ostravy. Premiér Bohuslav Sobotka si sedá na místo u okénka a přímo naproti němu se do sedačky zaboří ministr vnitra Milan Chovanec. Přes uličku si štěbetá ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou. Další místa plní další ministři.

Pozitivní nálada z nich srší. Asi by tomu tak nebylo, kdyby věděli, co se právě děje na trati, po které mají za několik desítek minut sami projet. Pendolinu tam do cesty vjel kamion, po srážce zůstali dva mrtví a desítky zraněných.

Je to populismus. Politici ukazují, že šetří, a jedou vlakem společně. Osobně si myslím, že to není ideální,“ řekl Blesku bezpečnostní expert Andor Šándor.

I když se nad tím selský rozum asi pozastaví, podle policejního prezidia žádné opatření, které by české vládě zakazovalo hromadné cestování, není. „Existence pokynu či nařízení, které by znemožňovalo společné cestování členů vlády jedním dopravním prostředkem, nám není známa,“ sdělil Blesku mluvčí prezidia Jozef Bocán.

Hromadné cestování ministrů ale nebývá zvykem. „Ministři silových resortů by spolu neměli cestovat pohromadě. Pokud by došlo k útoku nebo havárii, je to jedno z bezpečnostních rizik,“ řekl Blesku důvěryhodný policejní zdroj.

Podle dalšího zdroje by se dalo hovořit pouze o porušení jakési bezpečnostní dohody. Ta se ale týká jen ministrů, kteří mají ochranku.

Chybou je prý i to, že o cestě se vědělo předem. „Když už jedou všichni pohromadě, neměli by to dávat vědět dopředu… Netvrdím, že tam ten kamion byl nastrčený, ale nic by nemělo být známo, ani itinerář cesty,“ upozornil Šándor.

O změně se neuvažuje

„Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Dnešní vážná tragédie ve Studénce ale nijak nesouvisela s rozhodnutím vlády jet do Ostravy vlakem nebo s fungováním Českých drah,“ řekl Blesku premiér Bohuslav Sobotka.

Podle předsedy vlády za nehodu podle všeho může zcela nezodpovědný řidič a vláda nezavrhne vlakové spojení tam, kde bude praktické, úsporné nebo efektivní. Na plánu už je dokonce i další vládní společná cesta – tentokrát do Ústí nad Labem.

Změna pravidel nutná není, necestovali s námi ani necestují nejvyšší ústavní činitelé jako prezident nebo předseda sněmovny nebo Senátu,“ doplnil premiér.

S polským prezidentem v letadle zemřelo skoro sto vládních, armádních a církevních představitelů

Letecké neštěstí se stalo u Smolenska na západě Ruska. V dubnu 2010 při něm zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński. Mířil tehdy na pietní akt, při němž měl v západoruské Katyni uctít památku tisíců Poláků, které popravili Rusové za druhé světové války na příkaz diktátora Josifa Stalina.

Letadlo, v němž bylo 97 vysoce postavených politiků, vojáků a duchovních, se ale zřítilo při přistání na letišti ve Smolensku. Katastrofu nikdo nepřežil. Od této tragédie nesmí společně cestovat politická a armádní elita, omezení platí i pro polovinu členů vlády nebo vedení armády.

Video se připravuje ...
Další videa